Vítání jara na českých rádiích

radiotv22Jaro už je snad opravdu tady. Ze zimního spánku se o Velikonocích probudila i česká rádia. Program i weby začínají rozkvétat. Nad příchodem nastupujícího ročního období se zamýšlejí i lidé z rádií. Mirek „Skipp“ Ťokan z Rádia Metuje posluchačům přibližuje jaro takto: „Jaro je prý nejkrásnější roční období. A v tomhle skoro ráji na zemi se probouzejí touhy a pudy. Ale jenže, někdy láska přichází, vzkvétá, ale nějak ji pořád něco chybí k dokonalosti. A pak se jí musí trochu pomoct. Nejlepšími afrodiaziky, tedy prostředky podporujícími sexuální apetit jsou španělské mušky. Problém ale je, kde je shánět? V supermarketech je běžně nevedou. Takže se obávám, že s příchodem jara se spíš než se španělskými muškami budeme setkávat s dotěrnými mouchami českými! A tak vám radio Metuje radí: pro španělské mušky zajděte do specializovaných prodejen a do oken si ještě před milostnými hrátkami dejte síťky, abyste u „toho“ nemuseli dělat trhavé a směšné pohyby při odhánění pravých českých much! Není moucha jako moucha.“

Příchod jara odstartovaly letos Velikonoce. Je škoda, že mnohá rádia své promo akce a programy neavizovala s dostatečným předstihem. Dávají o nich vědět zpětně, což také není špatné. Aspoň se ví, že se něco dělo.

Jak jsme již psali, Český rozhlas Pardubice připravil Velikonoční soutěž o nejhezčí kraslici. Hodnotila laická i „odborná“ porota. A jak vše dopadlo? V divácké kategorii byla oceněna vajíčka z Lázní Bohdaneč, Pardubic a Chrudimi. Ceny od odborníků putovaly do Pardubic a Rychnova nad Kněžnou. Nejhezčí kraslice s motivy Českého rozhlasu Pardubice vznikla ve Vysokém Mýtě. Na obří kraslici byly fotky všech moderátorů.

Český rozhlas region Střední Čechy si pozval do vysílání herečku Ninu Divíškovou, manželku Jana Kačera. Posluchačům povídala například o oslavách Velikonoce ve Východních Čechách a přidala i recept na velikonoční nádivku.

Radio Praha začalo na Velikonoce vysílat pravidelný pořad věnovaný folkloru, lidové hudbě a umění nazvaný Ach synku, synku. Je jen shodou náhod, že tímto pořadem bude každý měsíc spoluprovázet i znalec lidové kultury a dlouholetý šéfredaktor měsíčníku Folklor František Synek. Hovořit se bude nejen o lidových zvycích a tradicích, ale chybět nebudou ani pozvánky na folklorní akce a pokaždé do vysílání zavítá zajímavý host. V prvním díle se posluchači mimo jiné dozvěděli, že vynášení smrtky je v podstatě starý lidový zvyk. Spočívá v tom, že skupina svobodných děvčat vynáší symbol zimy. Je to figurína ze slámy a děvčata odříkávají jednoduchou říkanku Smrt nesem ze vsi, milé jaro, kde jsi, atd. Buď ji přinášejí k potoku nebo k řece, kde ji utopí. Nebo ji tam vhodí a ona má odplavat.

Soukromá rádia přivítala jaro zábavou. Fajn North připravil v děčínské aréně pravou jarní Fajn North Music párty. Už ve 22:00 bylo jasný, že bude plno. Bylo. Kluci kontrolovali holkám partie, který se každej rok nevyhnou pomlázce a holky zase hledaly svého zajíčka. O hodinu později se už ale všichni začali bavit s moderátory Fajn North Music, pařili s krásnými tanečnicemi a hlásili se do soutěží u hostesek rádia. Nejodvážnější návštěvnicí večera byla soutěžící, která najednou vypila sklenici pálivého kečupu. Konkuroval jí ale borec, který si vysypal za trenky celý kýbl ledu.

Velikonoční zajíce Rádia City musely při chození Prahou tlapky opravu bolet. „Desetitisícovou pomlázku“ rozdával na I.P.Pavlova, Karlově náměstí nebo ve stanicích metra Budějovická. Velikonoční drobeček XXL se tady ale zranil a musel vyhledat lékaře (u veterináře byl odmítnut). Na nákupy šel s výhercem už nový zajíc, který v další dny zaskočil ještě ve stanici Dejvická a na Floře. Jak sami vidíte i nečekaná událost Radio City nepřekvapila.

Radio Karolina nadělovalo pohled na svět z koňského hřbetu. Stačilo vymyslet originální tip na výlet a dobře poslouchat sváteční vysílání. Jeho průvodci Petr Hubacz a David Bureš včas posluchačům řekli, kam a jak tipy předat. Odměnou byly romantické vyjížďky na koni v prostředí westernového ranče Podolí na Klatovsku.
Na webech rádií se také objevily nové anketní otázky. „Jaká byla letošní koleda?“ (Limonádový Joe), „Pupence se nalejvaj..sukně se zkracují..těšíte se na jaro?“ (Rádio Krokodýl).

V plném proudu je vítání jara na Radiu OK. Se svým Jarním putování projíždí celé východní Čechy. Na každé zastávce tým připravuje pro posluchače bohatý program. Prvních pět příchozích posluchačů si odnáší trička s logem rádia. Další se těší z čepic, samolepek a propisek. Celou dobu zní písničky z vysílání, o zábavu se starají oblíbení moderátoři a na jednotlivých místech se rozdávají speciální Jarní noviny Radia OK.

Povídání o jaru na českých rádiích zakončíme na Radiu Relax. „Letošní „ladovská zima“, byla sakra dlouhá, takže jste určitě netrpělivě vyhlíželi první známky blížícího se jara. A konečně! Už jsme se dočkali! Travička se už nesměle zelená a co nevidět k ní přibudou i kvítka. Pokud je ovšem nevezme velká voda.. Dobré to snad mají jen kočičky, které jsou vysoko na stromech A jestli s vámi cloumá jaro i v tom smyslu, že se vám začínají zapalovat lýtka, bouří se vám hormony, zkrátka máte pocit, že lépe by vám bylo s partnerem po boku, jsme tady, abychom vám pomohli. Každý večer od úterka do pátku, vždy po 22-té hodině, se totiž v našem vysílání rozjíždí pravidelné Rendezvous – seznamka rádia Relax,“ říká Jitka Sládková.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .