Válečné zpravodajství v českých rádiích

radiotv22Již zahájený válečný konflikt na Blízkém východě se stal tématem číslo jedna i českých rozhlasových stanic. Zvláště pak těch, které se věnují zpravodajství. Mezi tato rádia lze zařadit Český rozhlas 1-Radiožurnál, Český rozhlas 6, BBC-česká redakce, Impuls či Frekvence 1.

Český rozhlas 1-Radiožurnál již v noci, první den leteckého útoku na hlavní město Iráku – Bagdád, pohotově informoval o zahájení války. Vzhledem k tomu, že se čas začátku konfliktu dal odhadnout, zpravodajské oddělení Českého rozhlasu bylo již v pohotovosti. Připraveny byly plány, jak postupovat a na co se zaměřit, s kým se telefonicky spojit, jakým stylem o válce informovat. Je patrné, že ČRo 1-Radiožurnál krizové zpravodajství bere velmi prestižně a vědomě se „pasuje“ na roli jediného média, které nejlépe informuje o válce v českém rozhlasovém éteru.

Radiožurnál jen o válce

Ranní Radiožurnál má jednoduché schéma. Každou celou hodinu vysílá rozšířené zpravodajství (Ozvěny dne), které má svou vlastní znělku Válka v Iráku. Dvojce moderátorů Helena Šulcová a Jiří Hošek velmi kvalitně informuje o všech možných detailech konfliktu, Američany nazvaného Irácká svoboda, třeba jakože první nálety na vládní cíle v Bagdádu byly zahájeny ve 3.35 SEČ. Dále následují příspěvky stálých a zvláštních zpravodajů Českého rozhlasu, kteří informují o tom, jak na válku reaguje Svět. Petr Voldán přináší reakce z Moskvy, Vít Pohanka z Kuvajtu, Jaromír Janev z regionu Jordánska, Sýrie a Izraele, Robert Mikuláš z oblasti Jižní Koreje, Japonska a Číny, Michal Kubal přímo z Bagdádu (redaktor ČT), Pavla Jasairiová z Kurdistánu, Kocourek z Londýna, Šmíd z Paříže, Fridrich z Bruselu nebo Miroslav Konvalina z Washingtonu. Od něj se třeba dovídáme, že prezident USA George W.Bush zavelel k útoku a šel spát.

Celkově ranní vysílání Radiožurnálu moderuje Jakub Železný se svým typickým nadhledem. Program je složen z živých vstupů z Úřadu Vlády ČR, Černínského paláce, z Ministerstva obrany a dalších institucí. Následují rozhovory s analytiky, kteří komentují možný očekávaný vývoj v ekonomice, politology, publicisty. Radiožurnál se zaměřuje i na naše instituce jako je policie, ochrana pražského metra, vodní přehrady a elektrárny. Dovídáme se i jak vypadá situace na hraničních přechodech, jak reagují tajné služby, Armáda ČR či hasiči. Krátké zprávy pak následují vždy v 15., 30. a 45. minutě.

Odpolední Radiožurnál si vzal na starost Jan Pokorný. Programová náplň je jasná – válka. Proto jde stranou úvodní obsah vysílání, tradiční Téma dne a rovnou se přikročí k podrobnému ekonomickému zpravodajství s jasným tématem – jak reagují světové trhy a jak válka poškodí Českou republiku. V další půlhodině redaktorka Klára Stejskalová zhodnotí projevy G.W.Bushe a Saddáma Husajna a posluchač má možnost si je i autenticky poslechnout. Pak už aktuálně Pokorný vede rozhovor s blízkovýchodním zpravodajem Jaromírem Janevem.

Tématem Rána s BBC jen Irák

Česká redakce BBC ve svém novém rozšířeném ranním bloku Ráno s BBC 6.00-9.00 se ve čtvrtek věnovala jen jedinému tématu – zahájení války na Blízkém východě. V tradičním duchu BBC se neslo i ranní vysílání. Zpravodajství a analytická komentovaná publicistika se na posluchače přímo „valila“. Kdo má v oblibě informace, určitě si přišel na své. BBC mu neumožnila ani oddechu třeba krátkou písničkou. Redaktoři nezapomněli ani zdůraznit, že BBC má v oblasti konfliktu na 100 zpravodajů. Samozřejmě se jedná o všechny redaktory ze světové sítě BBC news.

V půl deváté ráno pak následuje Interview BBC. Tentokrát nikoliv repríza z předchozího dne, ale aktuální živý program Václava Moravce (v minulosti působil i na Evropě 2 a Frekvenci 1) s představitelem českých tajných služeb. Následně se od něj dovídáme, že BBC-česká redakce rozšířila svůj program. Ráno mezi šestou a devátou hodinou na posluchače čeká souhrn válečných událostí z večera a noci, dopolední události BBC shrne v půlhodině po 13. hodině a další vývoj konfliktu si posluchač může poslechnout mezi 17. a 19. hodinou, kdy v 17.30 se vysílá již tradiční Interview BBC Václava Moravce.

Impuls a Frekvence 1 – tradiční program

Rádia Impuls a Frekvence 1 jako celoplošné stanice s významným podílem na trhu oslovují téměř dva miliony posluchačů. Vědomi si toho se i jejich zpravodajským tématem číslo jedna stal Irák. Frekvence 1 profesionálně ve svých informačních blocích shrne události, nabídne projevy Bushe a Saddáma, vstupy zpravodaje Jakuba Wajshajtla z Úřadu Vlády ČR nebo Hedviky Miller z USA. Jinak F1 tradiční program nemění (Dobré kafe, Křížový výslech).

Impuls rovněž chce dostát svému sloganu Moderní informační rádio a v rámci ranního bloku se věnuje konfliktu. Pro dnešní den však moderátor zvážnil. Celkové programové schéma Impulsu je variabilní a umožňuje během vysílání aktuálně informovat o novinkách. Celkově ale vysílá tradiční program.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: