Ráno na rádiu … Relax

relax_kabatBylo čtvrt na sedm, když jsem naladil rádio Relax, vysílající zejména pro kladenský a rakovnický okres (a taky trochu pro severozápadní okraj Prahy, ale kdo by to tam poslouchal, to uznáte sami za chvíli). Dozněla písnička a ozval se hlas …

Radio Relax

Datum: 23.2. 2001

Čas: 6:15 – 7:20

Tentokrát jsem se v Kladně ráno neprobudil jako minule v Plzni, tentokrát jsem se pokoušel do Kladna po ránu teprve dostat. No a protože sněžilo a sněžilo, uvázl jsem (naštěstí) v místě, kde bylo aspoň co poslouchat, když už nebylo nic vidět. Tak kdo mi pomůže, kdo mi prozradí co se děje a jestli do toho Kladna mám vůbec šanci dojet?

Bylo čtvrt na sedm, když jsem naladil rádio Relax, vysílající zejména pro kladenský a rakovnický okres (a taky trochu pro severozápadní okraj Prahy, ale kdo by to tam poslouchal, to uznáte sami za chvíli). Dozněla písnička a ozval se hlas, vlastně dva hlasy – ten hrubší, rozmazaně vyslovující, těžce hovorový až nespisovný patřil Tomášovi (za celou hodinu jsem nezjistil jméno, nepředstavil se, ale lidé s takovou výslovností se obvykle nepředstavují, ti jdou rovnou k věci), druhý, trochu posazený a drobet školený patřil Alešovi Švarcovi (snad se tak píše). Nebyl ale zas tak školený a tak posazený, aby tvořil protiváhu k podivně intonujícímu Tomášovi, takže to asi nebyl umělecký záměr, ale spíš se pánové tak sešli a takhle mluví doopravdy.

No co se dá dělat, jako školu češtiny bych to tedy rozhodně nedoporučil, rozmazaná Tomášova výslovnost je spíš na hranici toho, kde se přestává jednat o přiblížení se mladé generaci a kde už je to podbízení se pokleslé jazykové kultuře nebo přímo neznalost základů správné výslovnosti. Nesdělili nic závažného, pouze vyjmenovali dvě výročí – dvě jména k dnešnímu datu. Nic víc, trošku se o oslavencích rozpovídat bylo zřetelně nad jejich síly.

Pak šel jingle (viz samostatný odstavec), rychlá zahraniční muzika, jingle, pomalá zahraniční muzika. V 6.24 pánové sdělili datum a čas, dopravní informace o dálnici D1 vypadala takto: Je neprůjezdná a pumpy a motoresty jsou vyžrané a Tomáš z toho měl velkou legraci. Ovšem to byl z minutové konverzace veškerý informační přínos. A zase jingle-muzika-muzika. V tomto případě jediná česká písnička – kraťoučký, už omšelý a do celkové hudební tváře této hodiny absolutně nezapadající Měsíc dvojice Fiala+Klímková. Asi selektor dostal za úkol vybrat dojezd ke zprávám.

Pak reklama a zprávy. Celé je má na starosti zprávařka, která se rovněž nepředstavila (já vím, kladeňáci vás znají, ale takhle nové posluchače nezískáte, když se nepředstavíte – nebo o ně nestojíte?) Počasí stručné, zprávy: Havla možná propustí (z nemocnice), Temelín možná spustí (do provozu), co se hraje v kladenském divadle a hokej. Toť vše. No, říkal jsem si je to v půl, v celou to bude lepší (nebylo, ale o tom za chvíli).

Zprávařka si zřejmě myslí že dokonalost spočívá v rychlosti čtení a zapomíná intonovat. Zprávy přečetla s jedním škobrtnutím a několika nezřetelnostmi (nes, místo dnes). Celé to působilo velmi nezúčastněně. Ne snad že by to byla přímo otrava, ale jako by bylo jedno, jakou informaci vám předestřu. Zpráva jako zpráva, kus jako kus. Dále doprava (Modrá vlna), jingle a čas.

A opět vyzkoušené schéma: zahraniční píseň středně rychlá/muž-jingle-zahraniční středně rychlá/žena-jingle. V 6.42 horoskopy – jednověté, trošku originální, aspoň se pánové střídali ve čtení. No, nezprudilo to, což lze považovat za úspěch. V této půlhodince jsme se dozvěděli názvy a interprety u dvou písní: Seala a Billyho Idola. Jako kdyby nezáleželo na tom co se hraje, ostatně přiznám se že mi skladby ani nebyly povědomé, natožpak identifikovat. 6.48 – Hvězda X – soutěž, která v pátek už měla jenom prozrazení správné odpovědi a sdělení jména výherce. Bohužel se opět oba pánové rozpindali a používali navíc slovní vycpávky – příklad: …ňákym takovym tom…, ale čas nesdělili. Jingle s hlasem J. Krampola pak bez zjevného důvodu ještě jednou po písničce zopakovali.

Do celé jsme dojeli s muzikou a jingly v obvyklé sestavě, pak reklama na internet radia Relax, reklamní blok a před celou (už zase!!! – začínám věřit, že to není touha po originalitě, ale neumění dosáhnout smysluplně na celou hodinu) zprávy. Tady bylo znát, jak zprávařka občas ještě při čtení váhá: dnéééés bý měěěěl býýýýt … No a obsah: Temelín, Havel, ocenění herečky Vilhelmové, USA-Irák, Slávie. Opět jeden brept. Informace o čase, zahraniční muzika, střední tempo (C´est la vie?) a živá upoutávka co uslyšíme (pánové se nějak na začátku nedohodli, co bude říkat kdo, ale pak se srovnali) : Smokie, Daryl G. a Fragma(?) – ti Smokie působili opět jako Měsíc v předešlé půlhodině – jako pěst na ucho.

Po obvyklé porci muziky přichází v 7.14 datum, čas, počasí, a informace že začíná karneval v Riu – oslím můstkem (že by bylo príma tam slavit narozeniny) spojeno s dalšími výročími: Suková, Mencl, Holý – no nedalo by se to spojit do jednoho vstupu s tím co byl před hodinou a vzniklý čas využít k nějaké smysluplnější informaci? Jenže k jaké, když výročí pokračovala v 7.18: Beatles dostali pokutu, vědci naklonovali Dolly a k tomu vtip o klonování. Můj poslech uzavírá And then she kiss me a I will survive v té děsuplné aktuální verzi (chudinka G.Gaynor), kolem projel první sypač (mám pocit že tím pádem toho vím o sjízdnosti víc než jsem se dozvěděl za celou hodinu z Relaxu), ladím své oblíbené užvaněné rádio a vyjíždím na další cestu.

A teď po jednotlivých bodech:

Moderování

Už jsem slyšel leccos, ale u Tomáše se vzácně sešla neznalost češtiny s návykem na nespisovné mluvení a oporu ve vycpávkových slovech. Kombinace,u které už asi ani autor netuší, co je špatně. Jedině snad, že by ho měl Aleš k ruce, aby jeho průměrné mluvení alespoň takto vyniklo. Pánové se dopouštěli toho, co jejich kolegové na Zlaté Praze – zbytečně se rozkecávali, aniž by cokoliv řekli – na to tam nemuseli být dva, to ti na Zlaté Praze si aspoň něco dopředu chystají, aby se oba uplatnili. Navíc na Relaxu skutečně moc prostoru nemají, to Radiátoři aspoň mohli mluvit mnoho a mnoho minut bez přerušení.
Mám recept na úsporu 50% nákladů na moderátory …

Muzika

Jako by bylo jedno co se hraje, až na výjimky to nikdo neohlašoval, jen se dvakrát souhrnně vyjmenovalo, co se uslyší. Skladby jsou v selektoru označeny rychlá/středně rychlá a chlap/ženská a takto je ten stroj kombinuje. Jen dvakrát vypadl z role (Fiala+Klímková, Smokie a dvakrát se „vytáhl“ – poslední dvě písně). Celé je to sice laděné do mírně rockova – bicí, baskytary skoro všude hrají hlavní roli – ale výsledek je i přesto monotónní.

Redakce

To co bylo ve zprávách mohlo být předtočeno večer a zprávařka by si přispala. Dále tam mají knihu s výročími a to je všechno. Na to že ráno obsluhovali 3 lidé to bylo až moc stručné a neaktuální (zejména to bylo vidět na dopravě, kde vzhledem ke sněžení by bylo co hlásit).

Obal a reklama

Soustředím se zejména na jingly – ty byly velmi dobré – pestré, moc se neopakovaly, slušně vyrobené a znějící, celkem nápadité i co se týče textu a rozsahu. Byly o třídu lepší než všechno ostatní. Relax, Relax radio, Relax-nejvíce hudby, Relax-music stars, Ranní budík přeje dobré ráno a další. Jenže ty to nezachrání.

A jak u mě tedy Relax dopadl? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 2
  2. Muzika – 3
  3. Redakce – 2
  4. Reklama a obal – 5

Celkové hodnocení: 3.00 bodu

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .