Ráno na rádiu … Orion

radiotv222Aby se Hellax necítil osamocen, pustil jsem si jedno ráno pro srovnání i rádio, které se již léta stabilně drží na špičce poslechovosti. Docela mě zajímalo, proč tomu tak je, a přiznávám, že ani po této hodince to pořádně nevím.

Radio Orion

Datum: 1.8. 2001

Čas: 6:55 – 8:00

Aby se Hellax necítil osamocen, pustil jsem si jedno ráno pro srovnání i rádio, které se již léta stabilně drží na špičce poslechovosti. Docela mě zajímalo, proč tomu tak je, a přiznávám, že ani po této hodince to pořádně nevím. Ale funguje to, což je podstatné a to v regionu zas tak malý výběr není.

Zapínám rádio a končí „Chůze po rozbitém skle“ jak vzápětí překládá moderátor. A jé!!! Mluví tak rychle, že skoro drmolí. Dá mi práci se soustředit, abych mu rozuměl. Fakt je, že to umí, nekoktá a nebreptá, ale nic jiného se při tom dělat nedá, jinak uniká smysl. Navíc tak rychle nemyslí, takže seká slovní spojení a dělá pauzy nejen na nádech, ale i na rozmyšlení jak dál, popřípadě protahuje koncovky a to i tehdy, jsou-li to souhlásky. Inu, diskžokej. Představí, co bude po sedmé za muziku, a sdělí že budou zprávy, informaci ukončí slovy : „6.54, takový aktuální čas“. (No jaký jiný, že jo, evidentní blábol).

Následuje pěkný a nápaditý jingle: Dobré ráno, rádio Orion, vstávej! Po něm Black Velvet, pak moderátor vpadne s počasím a je tu jingle Svět po ránu – taky nápaditý název zpravodajství, bohužel, jak se ukáže, nevystihuje to, co následuje – proč se stydět za jingle: Okres po ránu? Zprávy čte Jana Šafaříková, na druhém slově škobrtne, ale pak už bez chyb. Taky nějak rychle a bez zaujetí: Rozsudek za vraždu, roste počet zdravotnických zásahů, k tomu telefonická informace lékaře co dělat ve vedrech (dobré oživení jiným hlasem), Mora vykázala zisk, střecha moštárny dostane kolektor. Sport: ostravští fotbalisté vyhráli v Rakousku. Doprava: 2-3 hraniční přechody.

Moderátor sdělí že je 7.02, jingle Hity co vás chytí (a jéje, podruhé: odkudpak to známe? – ovšem nevím kdo to používal dřív, takže nekomentuji) a jde jedna česká věc, trošku na ráno rozhozená a hned potom Be yourself. Moderátor odhlásí, co se hrálo a přečte zajímavost o Jamesi Bondovi a Škodovce – potvrzuje úvodní dojem – čte dobře, bez breptů, ale rychle a oči nestíhají – takže se zastavuje, není to plynulé, o zdůraznění podstatných míst nebo podbarvení hlasu ani slechu. Zahraniční muziku v 7.12 vystřídá informace o čase (tak o hodinách jsem informován dokonale, to je ráno v pořádku) a reklama – kdybych ty spoty neznal, tak ani nevím, že to reklama je, nepostřehl jsem oddělení. V 7.14 na reklamy naváží moderátor a Jana – moderátor aktuálním počasím, trošku se zamotá při pokusu počasí komentovat, Jana přečte počasí až do neděle – opět jedno krátké „éé“. Opět dvě zahraniční melodie bez přerušení za sebou, tu druhou znám: You are my heart, you are my soul.

V 7.22 program televize, ale tak nějak naruby – on ty programy kritizuje. To je zvláštní, ale originální. Trošku se zamotává, jádrem mělo být sdělení, že televize neúměrně reprízuje, ale nějak mu z toho nevyplynul závěr, tak to ještě zopakuje, vyjádří zhnusení a pouští se i do německé televize, končí zajímavostí o tom, že v Německu z toho důvodu navrhují snížení poplatků. Tak proto ten úvod! Jingle Ranní jízda (to taky známe, ale jedna pražsko-plzeňská stanice s tím přišla asi skutečně později) a píseň I don´t wanna lover, I just need a friend.

V 7.28 reklama, tak teď jo, teď jsem předěl postřehl. Moderátor předtím sdělí, že: Vám za chvíli prozradíme co je nového. Tak co to bude: Jingle Stručně a jasně (teda ty jingly jsou fakt dobrý) – ale ty zprávy: První čtyři jsou stejné jako v celou, je přidán mladík , co vhodil někam zápalnou láhev a hasiči, jak něco hasili – ona je to spíš Černá kronika než zprávy, nevím, i kdybych připustil , že po ránu posluchače zajímají trestné činy, tak ty čtyři stejné zprávy půl hodiny po sobě se Janě nepovedly. Jingle Rádio Orion a česky: Co máš, to máš, proč mi nezavoláš (asi to není název, ale jako slogan je to síla) a hned za tím Side beside you – zdá se , že zahraniční hity jsou spíš ty osvědčené, i ty co nedokážu pojmenovat znám už od dětství.

V 7.38 čas, datum, pohled do historického kalendáře – a krááásnýý brept: Než se moderátorovi povedlo sdělit datum 1696, tak se stihnul i podivit: Jééé, to je ale den! No, nakonec to bylo milé, nevytuhl, ale převedl to do legrace. Velmi dobře. Připomněl, že je také Týden kojení a navrhl k snídani nějaké to mateřské mlíčko. Brrr! Ale jako bonmot je to dobré, švýcarský státní svátek okomentoval spíš popisně -vyvalí sudy, nakrájí sýr… Následuje No Name: Ty a tvoje sestra. Vstup o tom že má radost z návratu Slováků do éteru, upozorní na soutěž a jdou reklamy.

Soutěž: Trošku se moderátor (stále nevím jak se jmenuje) nesoustředí, na mluvě je slyšet, že obsluhuje telefon a ještě něco, protahuje víc než obvykle a má dokonce i nějaký ten brept. Cenou je Shaggy, resp. jeho CD, otázka se vztahuje také k němu, hned první posluchačka uhádne, trošku si s ní popovídá, jde upoutávka na Ranní jízdu a ranní soutěž, moderátor připomene, že příští hodinu bude další soutěž, tentokrát o lístky a jde muzika. – jedna zahraniční, snad Atomic Kitten, jedna tuzemská (Stín katedrál) a další zahraniční : Mobby – no 3 kousky za sebou bez čehokoliv před osmou ráno… Ještě že jsou prázdniny a nepospíchám do školy, asi bych přišel pozdě. Navíc nějak spadl řemen, tohle je takové spíš na malátný večer, než na letní ráno.

V 7.55 tu je upozornění na muziku v další hodině, jingle Vstávej. No povinná hodinka uplynula, potřetí slyšet zprávy nemusím (mimo soutěž prozradím, že byly jiné: Počítačový virus, úbytek pojištěnců v Bruntále, v Příboru se střílelo, brept a telefonická informace zpravodaje o tom, že se jednalo o natáčení, přepadení sázkové kanceláře v Olomouci.Sport: výpověď basketbalovému Američanovi z Opavy, doprava: radary v Ostravě). Ale ještě že jsem počkal, po zprávách jde jingle, díky kterému vím i jméno ranního moderátora: Libor Kotva.

Podstatné je řečeno v textu, tak si to shrňme: Přes uvedené výhrady moderátor nakonec neprudil, muzika taky ne, jen ty zprávy byly trošku morbidní, naopak jingly měly jiskru.

A jak u mě tedy Orion dopadl? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 3
  2. Muzika – 3
  3. Redakce – 2
  4. Reklama a obal – 4

Celkové hodnocení: 3.00 bodů

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .