Ráno na rádiu … Crystal

radiotv222Že i okresní rádio lze dělat se vkusem a dynamicky ukazuje právě můj zážitek s rádiem Crystal. Už jsem se totiž bál, po zkušenosti s Euro K, že termín okresní znamená i jisté nelichotivé hodnotící označení.

Radio Crystal

Datum: 18.3. 2002

Čas: 6:10 – 7:10

Že i okresní (míněno v dobrém) rádio lze dělat se vkusem a dynamicky ukazuje právě můj zážitek s rádiem Crystal. Už jsem se totiž bál, po zkušenosti s Euro K, že termín „okresní“ znamená i jisté nelichotivé hodnotící označení. Přitom Crystal o moc větší zásah než OK zřejmě nemá – základní okres a přesahy do dvou, tří dalších. Ještě poznamenávám, že v místě, kde jsem Crystal poslouchal opět nikdo o nějaké České Lípě nic netuší – taková kouzla dovedou FM rozsahy a vysoký kopec.

V 6.11 doznívá písnička a hlásí se moderátor, trošku zdůrazňuje některá slova, ale neruší to, spíš to vhodně poutá pozornost. Informuje o lysině prince Williama, celkem čerstvý drb, v novinách byl až v úterý a já ho viděl poprvé den předtím večer. Jingle „Rádio Crystal, rádio, které hraje“ a jdou Erasure- Blue Savannah. Písnička má dlouhou předehru a tak moderátor ještě stihne předpovědět, co nás čeká. Trošku bylo znát, že kouká po hodinách, aby skončil přesně na začátek zpěvu. Ale dělal to celkem vkusně a bez vycpávkových slov. Také se dozvídám, že se jmenuje Tomáš Mařas. V 6. 16 počasí , uvedené jinglem, zjišťují trošku víc otevřená „a“ a „e“, ale stále ještě to je před hranicí zlozvyku. Následují horoskopy, podkres je bohužel prakticky neslyšitelný, 2 brepty.

Hraje E.Iglesias – Escape a v 6.21 povídání o erbu Rottiserů (snad se to tak píše). Vstup reportérky (?) A. Janků je oživením, celé je to i vkusně okomentováno. Nastupuje N. Imbrughlia – Thorn. Získávám dojem, že muzika je spíše volnější, pomalejší, ale jde k sobě, informace budou spíš odlehčující, než nejčerstvější novinky natvrdo – asi se v České Lípě vstává tak nějak opatrněji. V 6.27 přichází informační kláda – ale díky provedení byla vcelku snesitelná. Nejprve očekávané události (Hřensko,divadelní přehlídka,křest videokazety, Nagano). Objevují se první slovní vycpávky: de facto a tedy. Jingle (uvědomuji si, že jingly jsou moderní, nevtíravé, ale drží se jednoho pilotního sloganu) a reklama na Citroen a pak bez titulku jdou headliny ke zprávám (možná měly ty očekávané události být nějak víc začleněny k zprávám, nebo naopak víc odděleny jednou písničkou). Zprávy: mrtvé novorozeně v Děčíně, nalezené dítě,polní nemocnice, volební komise, rebelové v Rusku, sport. Zprávy jsou stručné, dobře vybrané, předěly příjemné. Zprávařka Zuzana Ziklová má příjemný hlas a intonuje, jak text žádá. Počasí má na starosti moderátor, začíná slovem „tak“. Celé to trvalo do 6.32, nová verze Love is in the Air je trošku vysvobozením.

Po doznění písničky moderátor hovoří o dobré náladě a ohlašuje vstup Karolíny Kůrkové, pak hovoří sama dotyčná, i z rozhlasu je znát, že se jí dostalo především fyzické krásy. Zmate i moderátora, který končí slovy: „recept na dobreu náladu“ a jako by přemýšlel co dál, zopakuje informaci o K.K. Následující jingle – sestřih písní moc povedený není, pak Holly Johnson: Americanos a znovu podobný se střih cajdáků (čtenáři prominou) osmdesátých let se sloganem „rádio, které hraje“.

Moderátor říká čas, počasí a stav silnic, perla: Usedáte za volant svého, ale nejen svého, ale i cizího vozu“ – už jsem se lekl, že vyjmenuje všechny formy vlastnictví motorových vozidel. Avízo na písničku na přání a jingle PNP. Trošku zdůrazňují: NA – přání (předložka se správně vyslovuje se slovem dohromady a s přízvukem: NApřání). Teď přichází předtočená RITA, je i aktuální. Opět jingle se sponzorem a další jingle. hraje Blue – If you come back. Je 6.48 a je tu aktualitka o délce života vdaných žen a ženatých mužů – ze stejného „vrhu“ jako ta o Williamovi – včerejší večerní ČTK. Moderátor zná pravidlo „rozmáznutý průšvih přestává být průšvihem“ – a tak zopakuje a rozebere svůj brept. Následují No Name a Žily, zase jingle PNP a Buty Duj, duj, duj – pěkně celé.

V 6.55 konečně PNP, bude to megamix Pomáda od Marty pro Jirku, vzkaz přečetl moderátor, to jsem tedy trošku zklamán. A je tu celá, moderátor opět sděluje, co nás čeká (ABBA, Blondie), jingle a headliny zpráv, teď jsem si znělky zpráv všiml: mrtvé novorozeně, armáda, změna vůdce odborů, jednání vlády, nehoda ve Francii a sport. Zprávařka potvrdila dobrý dojem z prvních zpráv. Počasí čte moderátor, jingle a ABBA-Dancing Queen. Stačí.

Těžištěm muziky je melodický střední proud, novější, starší a české věci poměrně vyváženy. Moderátor celou hodinu pracoval, byl znát mezi každou písničkou. Podobně redakční zázemí fungovalo (zprávy, 2x aktuality, 2x rozhovory, horoskopy). Měli co říct a vesměs to uměli říct. A na poslechovosti, několikanásobně vyšší než třeba v úvodu zmiňované rádio, se to pozná také.

A jak u mě tedy Crystal dopadl? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 3
  2. Muzika – 4
  3. Redakce – 4
  4. Reklama a obal – 3

Celkové hodnocení: 3.50 bodů

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .