Ráno na rádiu … ČRo Ústí nad Labem

ceskyrozhlasvelkyPřesycen pražskými stanicemi, zatoužil jsem dozvědět se něco nového. Kdo vlastní Ještěd nebo Bukovou horu (míněno obrazně), vlastní podstatnou část Čech. A tak i Pražáci mohou být docela dobře informováni o dění v Severních Čechách.

ČRo Ústí nad Labem

Datum: 20.4. 2001

Čas: 6:55 – 7:55

Přesycen pražskými stanicemi, zatoužil jsem dozvědět se něco nového. Kdo vlastní Ještěd nebo Bukovou horu (míněno obrazně), vlastní podstatnou část Čech. A tak i Pražáci mohou být docela dobře informováni o dění v Severních Čechách. Regionální vysílání ústínadlabemského (čeština je ohebný jazyk) veřejnoprávního rozhlasu je slyšet docela dobře.

V 6.55 zapínám rádio, zní jakýsi zahraniční cajdák a pak smutný, monotónní hlas sděluje počasí. Čte bez problémů, výslovnost taky v pořádku, tak proč je tak chladný? Možná se snaží být seriózně znějící, jak se na „kamenné“ rádio sluší a patří. Jenže to se nosívalo před více než 10 lety. Ta myšlenka o inspiraci dobou minulou se objevila ještě jednou, když ve čtvrt i třičtvrtě na osm dostalo pípající časové znamení přednost před písničkou – jak to my pamětníci známe: muzika se náhle ztlumí, píp-píp-píp, hlasatel: je tolik a tolik hodin a muzika pokračuje dál. Taky vás to štvalo když jste si nahrávali písničky? Tak v Ústí to uslyšíte i dnes.

Přitom hlasatel (ano to bude ono, hlasatel, ne moderátor) říkal čas velmi často a s přesností na půl (!) minuty – to se taky moc nedělá, ale to je zas škoda, na rozdíl od toho pípání. Oním průvodcem ranním vysíláním byl nositel slavného příjmení: Fred Velínský, znalec by podotkl Kapitán Kid II. O něm vím že umí, ví a zná, tak proč byl, sakra, tak kožený?

Ale pojďme zpět k vysílání – jde pseudolidovka Darmo ty sa trápíš, informace co uslyšíme, reklama, Rockin´ Good Way a je sedm a jsou tu Události regionu, uvozené dlouhým, pomalu plynoucím jinglem. Připravuje je Pavel Kozler, trošku se zaposlouchávám do „s“ a „c“, ale ne, je to v normě. Zpráv bylo dost, byly skutečně regionální a podstatné, přečetl je bez škobrtnutí a měl čtyři jiné hlasy v příspěvcích (2x hosté, 2x reportéři).

O čem byly: Bude se dražit Větruše, v Lounech budou nová pracovní místa, školy přecházejí pod KÚ,v Liberci jsou narkomani (vlastně už ne, zavřeli je), boj proti drogám, rozvoj firmy v Teplicích, chráněná dílna na zářivky – na první pohled obyčejné zprávy, ale na druhý jsou vlastně všechny laděny optimisticky pro navození dobré nálady k začátku pracovního dne, vesměs jsou totiž o nových pracovních místech, nebo o boji proti nešvarům, což je na severu vždy optimistická zpráva. A vůbec k tomu nemusí být lechtivé perličky ze života slavných.

Pak předěl a ostatní zprávy: zastřelení policisté, spory o Temelín. Tak mě napadá – pozitiva ze severu, negativa z jihu. 3 kousky sportu, očekávané události byly do podkresu: 25. kolo fotbalu, IPB, ceny A. Radoka. Počasí rovněž do podkresu. Doprava – zelená vlna, zajímavá byla informace o příjezdovkách ze severu do Prahy – myslím užitečná. A tady se poprvé spletl a ihned sympaticky s mírným zasmáním opravil: Další zprávy uslyšíte v půl deváté – v půl osmé. Žádná ze zpráv nebyla plytká, aby tam byla jen kvůli natažení času. Nastupuje Těžkej Pokondr a Mambo – dobrá písnička na začátek po takové kládě mluvení.

Je 7.12, informace o čase, o tom co zaznělo a několik výročí. Pak jde cosi rytmicky i jazykově španělského a do toho ten časák. 7.16 Tipy pro vás – pozvánkový servis zejména z kultury. Tady mi Fred přišel trošku nejistý, jako kdyby to četl poprvé nebo jako kdyby to četl z jiného média, než je zvyklý – ale nakonec bez ztráty hvězdičky. Pak muzika, snad Projít bosou nohou žárem, 7.21 počasí a čas, nová verze Milenců v texaskách, 7.24 avízo na pořad Planetárium, a Chris Rea s Josephine vychází přesně na čas do půl. Následují krátké zprávy – zase Větruše, zrušení OÚ, podvod v Jablonci, Temelín, Holocaust,sport, počasí.

7.32 – přehled tisku – čte Věra Masopustová, vybírá 2x z MfD, jednou z liberecké (zrušení přechodů v Liberci) a jednou z ústecké mutace( stížnost propuštěných), Právo (pro SČ – hospodářská kriminalita), LN (příspěvky pro politické strany), Slovo (běženci), HN (nákup půdy cizinci) – je slyšet, že články četla, ale že je neopisuje a také dbá na to aby neprozradila pointu, jen tak navnadí posluchače, ale přitom dostatečně jasně řekne o čem to je. Věra Martinová – Až na vrcholky hor, následuje doprava na severu i v Praze a na hraničních přechodech. Pak píseň, ve které se zpívá: Dojít k řece plný ryb až tam na sever, v 7.42 datum, čas, frekvence, avízo na pořady a z hudby cosi zahraničního a časák natvrdo. V 7.48 opět kulturní servis s drobným breptem (stane se), pak Reach the sky (?). V 7.52 počasí a inzerce na nábor dopravních zpravodajů, Petra Janů, rozloučení a Beatles na závěr hodiny. (Mimo „soutěž“ ta Větruše byla i ve zprávách v 8).

A teď postupně: Moderování: To podstatné jsem již napsal výše – Fred Velínský nemá žádný zlozvyk, ví co říct, řekne to přesně a bez zbytečných okolků, proč jen trošku neožije?

Hudba: Z českých docela zajímavé věci, zahraniční tak z poloviny nevýrazné, odvaha k mírným žánrovým vybočením ze středního proudu, tohle by chtělo prohloubit. Dostatečně koresponduje s ostatními složkami vysílání, navozuje pocit serióznosti.

Redakce: Samozřejmě, že veřejnoprávní stanice v tomto moc kulhat nemůže, ale zde bylo nějak znát, že tvůrci vědí, co lidé v Ústí a okolí chtějí po ránu vědět a necpaly se jim zbytečnosti (přehled kriminality za uplynulou noc, jazykové koutky) – ať už obsahové nebo ve formě přílišné rozvláčnosti.

Obal a reklama: Zazněly nějaké místní, severočeské reklamy, pár celostátních. A teď přijde to co mi vrtá hlavou – a co je společné třeba s pražskou Reginou: ty mdlé, pomalu nastupující, rozvláčné znělky a jingly. Možná je to nějaký unifikující záměr, aby „reginy“ takto působily, ale ono to tak nějak ráno zdržuje, člověk si říká – probudí se nebo se neprobudí? No nakonec vždy znělka dopadne dobře a přijde to co oznamuje ale nevím, nevím

Co nakonec: I když je ústecká „Regina“ zejména v jinglech a moderování podobná té pražské, přišla mi přece jen usazenější, vyhraněnější, cílevědoměji zaměřená – asi díky zprávám a hudbě. Vrátit se k pražské Regině jsem ještě nenašel odvahu, k téhle se možná čas od času vracet budu. Žádné rádio pro město, ale rádio pro lidi. Možná že nezáří všemi barvami, ale co si budeme vykládat, to Ústí mnohdy taky ne

A jak u mě tedy ČRo Ústí nad Labem dopadl? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 3
  2. Muzika – 3
  3. Redakce – 5
  4. Reklama a obal – 2

Celkové hodnocení: 3.50 bodu

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .