Ráno na rádiu … Blaník

radiotv22Dlouho jsem se odhodlával k tomu, stát se 1/350000 ranního posluchačstva, leč nebylo zbytí. A tak v půl sedmé zapínám rádio a moderátor mě informuje o tom, že jíst hořkou čokoládu je zdravé, o tom co budou hrát a že budou číst z novin.

Radio Blaník

Datum: 1.10. 2003

Čas: 6:30 – 7:30

Dlouho jsem se odhodlával k tomu, stát se 1/350000 ranního posluchačstva, leč nebylo zbytí. A tak v půl sedmé zapínám rádio a moderátor mě informuje o tom, že jíst hořkou čokoládu je zdravé, o tom co budou hrát a že budou číst z novin. Ještě výzva aby posluchači volali, kolik je kde stupňů. Docela dost informací na jeden udýchaný vstup. Moderátor mě oslovuje Dámy a pánové, snad to má dodat noblesu, ale na ten venkov, který je pro toto rádio převažující, se to moc nehodí. Nehodí se to ani ke stylu projevu moderátora, ale o tom až za chvíli.

Zpívá D. Warwick, po ní jingle Rádio Blaník, české písničky, které máte rádi a Zvedněte kotvy (Loď John B. nebo Nechte mě plout) v nové verzi Jana Vančury. No, spíše ta stará rangerská verze je tou českou písničkou, kterou máme rádi. Tyto novoty, no nevím. Mimochodem, ten jingle o českém rádiu už tak z 1/3 neplatí, zahraničí hraje v hudbě docela významnou roli. V 6:38 jdou noviny – čte se z Práva o zadlužení rodin (o necelou hodinu později je to i ve zprávách), z LN o vysokoškolácích a z Blesku o vzhledu Daniela Hůlky. To by tak spektru posluchačů odpovídalo. Následuje počasí, jingle a reklama sponzora počasí, znovu jingle Právě posloucháte rádio Blaník, pohodové české rádio a hraje Laidback – Sunshine Reggae.

V 6:44 je tu telefonické počasí – 4 posluchači hlásí, co vidí na teploměrech a z okna, Prosečnice, Vysočina, Jizerky a Mstišov – spíš to vypadá jako přehlídka toho, kde je rádio slyšet – ovšem na to, že poslouchám na pražské frekvenci, jsem se toho o počasí v Praze moc nedozvěděl – nezavolal nikdo. Celé je to předtočeno. Ostatně – všechny „cizí“ vstupy byly předtočeny, nic živého, kromě moderátora. I zprávy jsou tuším předtočeny, vzhledem k odpojovákům, nemýlím-li se. Zase jingle – několikrát se jim stalo, že se sejdou dva jingly za sebou a to nevypadá pěkně. Je to dáno tím, že jsou podle stejného kopyta až moc. Jako když přeskakuje jehla u gramofonu. Navíc některé konce písní jsou dost brutálně usekávány vstupujícím jinglem.

Hraje Neztrácej čas a Věra Špinarová – Měj mě rád. V 6:53 se dozvídám, že moderátorem je Martin Císař. Řekne kolik je hodin a jde sponzor času, mimochodem, v reklamách bylo dost luxusního zboží – wwwluxusnidarky nebo terénní auta či Volvo. Spíš než že by to potřebovali posluchači je to dáno tím, že si jen bohatí zadavatelé mohou dovolit zaplatit reklamu na nejposlouchanějším rádiu. Ale zpět k Martinovi. Docela kontrastuje s unylou středně rychlou muzikou, která dosud zněla, mluví rychle, má mladší hlas trochu výše posazený, a velmi otevřené „e“ a „i“ . Snaží se mluvit jakoby naléhavě nadšeně, ale používá fráze – jakmile se pustí do nestandardního projevu, znejistí.

Ale už tu jsou zprávy – ty má na starosti Monika Holubová. Vzhledem k předtočení (aspoň předpokládám) je tam jen jeden brept a jedna gramatická nepřesnost (nebezpečné dětská pískoviště), zprávy jsou spíš přehled perliček z Prahy: Nebezpečná pískoviště s výkaly, pražští celníci našli falešné zboží, Valdštejnská zahrada bude zavřena, Gross vyhlásil nulovou toleranci dopravním přestupkům (zde živý vstup policejního ředitele), výpadek elektřiny může postihnout i Česko a nakonec dobrá zpráva, že strážníci v Krči budou sloužit nonstop (tedy jak pro koho dobrá zpráva). Po zprávách porce reklam – kromě sponzorovaných časů, počasí a kdečeho byly jen dvě várky reklam, ale zato pořádně dlouhé – skoro mě to štvalo: tato měla sedm kousků (terénní auta, detektivní agentura, TV Revue, Volvo, G.E.leasing, Oskar a Modelhobby), ta v půl osmé pak šest.

Je 7:00 a je tu informace o dopravě – docela stručná, všeobecná. O půl hodiny později už byla vydatnější, ale nic zvláštního nepřinesla. První písničkou po sedmé je Karamel – přízrak 7.B. To je fakt přízrak, otvírák jak se patří, co se selektoristům na tom líbí? Tu nehrála Praha ráno ani když byla novinkou a já spěchal s taškou na zádech do školy. V 7:04 informace že bude informace (o novém filmu o básnících) – opět Martin vybočil mimo pole frází a měl co dělat aby vybruslil: „…v každém případě za malou chvíli nějaké ty informace…“ Zpívá Michael Jackson, jingle, pozdrav P.Spáleného a písnička Trápím se, trápím. V 7:12 se dočkávám informace o novém filmu o Básnících, režisér Klein hovoří (ze záznamu) , počasí a ještě informace o tom, že se blíží první pondělí v měsíci a že se bude hrát celý den česky. Zase docela dost nesourodých věcí pohromadě. Následuje první písnička, kterou jsem nepoznal.

Je 7:18 a moderátor opakuje informaci o prvním pondělku, samostatná improvizace vede do slepé uličky a končí: „tu vaši písničku i s tím vaším vzkazem přečteme…“ Jde medvídek z Bogoty a pak ABBA – One of us. V 7:26 počasí – čte zprávařka, tady jsou patrnější hlasité nádechy a začátky slov na „startovací slabiku“ e- nebo a-. Následují zprávy: Chodníky na Proseku, zadlužování rodin, Klaus na velvyslanectví ČLR a sport. Pak oněch šest kousků reklam, informace co se bude hrát (Era, Smokie, Holanová) a doprava – tentokrát již obsažnější a doplněná od dvě výluky. Ale nic extra.

Ještě poznámka k hudbě (ostatní jsem „vyřídil“ během textu). Hudba byla přísně melodická, středního až unylého tempa, osvědčená čísla z minulého čtvrtstoletí, česká produkce nehraje takovou roli jako hrávávala a nějak mi v té hodince chyběla nějaká hudební „štika“ – cosi, co není tak frekventované, ale při zaslechnutí si vzpomenete, že to býval velký hit, a řeknete si vlastně proč není? Svého času tuto funkci plnily písničky skupiny Ottawan apod. To, co se hrálo, je skutečně chronicky dostupné a známé, navíc dost jednotného (ve smyslu splývajícího) soundu.

Přestože jsem se už několikrát přiznal, že jsem spíše konzervativní, tohle mě moc nechytlo. Mám pocit, že hlavní roli hrají spíše ta silná Mezivrata, než cokoliv jiného.

A jak u mne Radio Blaník dopadlo? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 3
  2. Muzika – 3
  3. Redakce – 3
  4. Reklama a obal – 2

Celkové hodnocení: 2.75 bodů

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .