RadioTV představuje: Jack FM – Rádio Všehochuť

radiotv22Představte si rádio, které by zahrálo například Škoda lásky, potom by za ní vystřihlo něco od Elánu, po něm by následovali Beatles. Ty by plynně přešli do Smetanovy Vltavy a korunu by tomu nasadil Michal David následovaný Rammsteinama. To by byla směsice. Říkáte si, že to připomíná pohádku o tom, jak Pejsek a kočička vařili dort. Ač se to zdá k nevíře, tak v Americe se už takové Rádio Všehochuť objevilo. Rodina rádií, které vysílají stejným stylem nese označení JACK FM a rádia této sítě se řídí sloganem: „Hrajeme, co chceme.“ Filosofie sítě Jack FM je totiž založená na alternativě ke všem možným formátovým rádiím.

Jak píše server Radioszene.de, sílící konkurence mezi rádii na americkém rozhlasovém trhu nutí stanice vymýšlet nové a nové hudební formáty. Doposud sklízely úspěch především úzce zaměřené, vyprofilované stanice. Formátová rádia mají v USA mnohem delší tradici než v Evropě. Tamější broadcasteři si už vyzkoušeli všechno možné od formátů zaměřených na různé hudební žánry přes náboženská, zpravodajská, interaktivní a další rádia až k nyní rozšířeným stylům R&B, Hip Hop nebo Active Rock Format. Každý formát má něco dovoleného a něco je u něj naopak zakázané. Formát, který vymysleli u Jack FM, nic nezakazuje. Všechno je dovolené. Ostatně slogan hovoří jasně: „Playing What we want“

Zatímco na formátových stanicích rotuje 300 až 400 titulů, v případě Jack FM to je nejméně 1 200 songů. Hudební dramaturgové se tady ani nedrží rozdělení na dekády (sedmdesátá, osmdesátá, devadesátá léta, současné hity atp.) Naopak základní myšlenkou je kontrast. Po MC Hammer tak následuje Steve Miller, po Nirvaně hraje discohit od KC a Sunshine Bandu. Takový mix v současnosti žádné běžné rádio nevede.

K takovému ráznému kroku se tvůrci nového formátu rozhodli mj. i kvůli nové konkurenci. Po 70 let byl rozhlas stabilní a hospodářsky úspěšným médiem. Dnes ale musí čelit mp3 přehrávačům jako je například iPod, satelitním rádiím typu Sirius a XM nebo internetovým rádiím. Většina lidí zodpovědných za program, poradců a konzultantů ale i přesto nadále spoléhá na programování založeném na výzkumech a testech a věří v moc omezené rotace. A tak se stále dokola melou songy, které jsou mezi posluchači nejžádanější.

Formát vyvinula kanadská firma Rogers Media. Licenci na něj si koupilo 8 rádií v USA. O úspěchu ale svědčí i snahy dalších rádií o napodobování a kopírování bez patřičného licencování. Některá rádia formát nezkopírovala úplně, ale inspirovala se a začala playlisty tvořit trochu “odvážněji“. Mike Henry, jednatel společnosti Paragon Media Strategies (společnost zabývající se poradenstvím a konzultací v oblastí médií a zábavy) a poradce tohoto formátu tvrdí, že posluchači chtějí slyšet důvěrně známou hudbu, ale mít trochu větší a pestřejší výběr. Jack proto nenabízí žádné neznámé písně. Všechno jsou songy, které posluchači znají a které už určitě někde slyšeli. Jedno kde a jedno kdy. Mezi nejdůležitější interprety u 93,1 JACK FM Los Angeles patří Rolling Stones, Prince, U2, Aerosmith, No Doubt, Tom Petty, Bob Marley, The Cure, Dave Matthews Band a The Police.

Jackovský formát už dorazil i do Los Angeles. Zatím posledním rádiem, které se rozhodlo hrát hudební všehochuť se 17. března 2005 stalo losangeleské KCBS-FM známé spíš jako Arrow Classic Rock. Klasickou rockovou stanici proměnil její provozovatel Radio Holding Infinity (vlastní zhruba 180 stanic ve 22 státech) po jedenácti letech ze dne na den na “eclectic Adult Hit-Format“ Jack FM, který se už osvědčil v Dallasu. „Start do nového jackovského směru je přirozenou evolucí, do které se stanice Arrow 93,1 vyvinula. S enormním hudebním archívem, bez respektu a s ohromným nadšením otřeseme losangeleským éterem,“ uvedl pro Radioszene.de Viceprezident Radio Holding Infinity Kevin Weatherley. Pochvalně se o novém formátu vyjádřil i viceprezident a generální manager KCBS-FM Jeff Federman. „Máme velkou radost z toho, že můžeme provést relaunch další velké stanice. Bude to změna, která tady oproti tradičním zkušenostem ještě nikdy nebyla, s minimem opakování. Ale to je klíč k úspěchu a jsme plni naděje, že posluchači přijmou Jack FM tak nadšeně jako nikdy předtím.“

Jack FM můžou posluchači ladit v kanadských městech Toronto, Vancouver nebo Calgary. V USA tento formát pronikl do éteru New Yorku, Dallasu, Los Angeles, Indianapolisu nebo Salt Lake City. V ostatních městech je samozřejmě možné ladit některé z těchto jackovských rádií na internetu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: