Radio Agara vysílá pořad v romštině

radiotv22Amen Sam Roma, nebo-li My jsme Romové – tak se jmenuje hodinový pořad pro Romy, který jednou za měsíc ve čtvrtek po 22. hodině vysílá chomutovské Radio Agara. Program připravují místní Romové, o jeho financování se stará britské velvyslanectví v Česku.

„Rádio Agara začalo v rámci integrace ČR do Evropské unie a v souladu s licenčními podmínkami o národnostních menšinách vysílat 1x měsíčně v premiéře a následně reprízovat hodinový pořad zaměřený na Romy a jejich problematiku,“ sdělil RadioTV výkonný ředitel Radia Agara Jaroslav Průša a dodal: „Nad pořadem převzala záštitu britská velvyslankyně paní Anne Pringel, která nás také v této souvislosti nedávno navštívila.“

Protagonistou celého projektu je občanské sdružení CÍL, v čele s romským poradcem Milanem Adamem. „Část programu je v romštině, ovšem s českým překladem. Více ale mluvíme česky. Pořad totiž není jen pro Romy, ale i pro širší veřejnost. Rádi bychom jí totiž sdělili, jací jsme, odkud jsme přišli nebo jakou máme rádi hudbu. Zařadili jsme tedy i něco z naší historie,“ nastiňuje náplň pořadu Adam.

Vysílání v romštině, v kterém se čeští Romové baví o hudbě, o dávkách na studia svých dětí nebo třeba o tom, proč neutíkat do Británie, nemusí mít však dlouhé trvání. Důvodem jsou totiž finance. „Bylo by lepší, kdybychom mohli vysílat alespoň jednou za dva týdny. Těch novinek pro Romy je spousta a pořad je krátký. Jenže tolik peněz nemáme. Ty od Britů nám stačí jen do května. Pokud neseženeme další, budeme nuceni skončit,“ postěžoval si Adam.

Romové se proto už nyní rozhodli hledat další zdroj peněz pro výrobu pořadu. Obrátili se opět na velvyslanectví země, která je po Británii dalším častým cílem emigrace celých rozvětvených romských rodin. Na kanadské ambasádě se prý jejich nápad moc líbil.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .