PH 90.3 FM – Praskla hermetičnost

radiotv22Základní programovou konepcí Radia Limonádový Joe bude změna ve stylu Návrat k původnímu projektu. S touto změnou souvisí onen netradiční název článku, jedná se o heslo vyjadřující fakt, že do vysílání budou mít přístup herci z širšího personálního výběru než dosud. Posun programové nabídky Radia Limonádový Joe by měl směřovat ke stavu, kdy budou poprvé v historii vysílání naplňovány licenční programové podmínky. Tak by se stručně dala shrnout dnešní tisková konferece rádia v klubu Solidní nejistota.

Nové vedení rádia v čele s Miroslavem Pýchou upozornilo, že Limonádový Joe pod vedením Dušana Všelichy prakticky nikdy nenaplňoval základní licenční programové podmínky:

 1. Původní pořady – 25% (6 hodin / den)
 2. Mluvené slovo – 12% (za měsíc)
 3. Humorné literárně-dramatické pořady, hudební koncipované pořady, kulturní pražské informace, filmová hudba
 4. Zpravodajství a publicistika
 5. Podíl české a zahraniční hudební tvorby neklesne pod 70% : 30% (v rámci 1 měsíce)

„Programové schéma bylo zúženo v podstatě do dvou částí – ranního bloku a zbytek vysílání byl vyplněn hudbou se „zákazem“ jakéhokoliv mluveného vstupu do vysílání, přičemž ranní blok naprosto nijak nekorespondoval se zbytkem vysílání,“ uvádí se dále v tiskové zprávě.

Radio Limonádový Joe čeká těžké období, protože jeho mu 31. 12. 2001 končí platnost licence a její obhájení nebude po podzimní kauze vůbec jednoduché. Minulý týden na něj (a 25 dalších stanic) Rada pro RTV vyhlasila licenční řízení a v této situaci je téměř jisté, že si o kmitočet 90.3 MHz požádá několik dalších subjektů.

Vzhledem k blížícímu se termínu neveřejných a veřejných slyšení žadatelů o licence tak Limonádový Joe využil jedné z posledních možností, jak si před Radou pro RTV vylepšit reputaci a představil programovou koncepci do budoucnosti. Následuje opět tisková zpráva:

Zásadní programovou koncepcí rádia Limonádový JOE bude změna ve smyslu: „Návrat k původnímu projektu“. Tento „návrat“ bude znamenat zejména stanovení a naplnění následujících programových cílů a atributů. Prakticky se bude jednat o:


 • Otevření programu v oblasti Humorných literárně-dramatických pořadů ve smyslu rozevření současného velice úzce zaměřeného personálního obsazení, a to ve smyslu hesla PH 90.3 – Praskla hermetičnost“. Do vysílání (ranního i odpoledního) budou mít přístup herci z širšího personálního výběru než doposud – tedy jak herci a umělci stávající tak herci i noví. (Je zde faktický zájem jak některých původních moderátorů, tak i umělců zvučných jmen, kteří skýtají záruku nikoliv komercializace vysílání, ale naopak pokračování v původním programovém záměru.
 • Návrat k původní hudební dramaturgii stanice (v poslední době zásahem p. Všelichy došlo téměř k vymizení české a domácí hudební produkce z vysílání). V současnosti do vysílání bylo zařazeno přes 300 nových titulů domácí produkce a probíhá profesionalizace hudebního vysílání ve smyslu dodržení daného hudebního formátu a zkvalitnění hudební nabídky.
 • Ve smyslu naplnění konceptu filmového rádia byl nastartován nový programový záměr. Do vysílání budou mít nyní přístup herci, režiséři, kameramani, atd. kteří v novém pravidelném pořadu o filmu budou mít možnost informovat posluchače ve vysílání o svých nových projektech o připravovaných filmech, atd. Tento pořad je v přípravě, a objevil se v podobě filmového okénka a měl by dále prorůstat do vysílání jako jeden ze stěžejních programových pilířů.
 • Obecně lze programový záměr PH 90,3-Praskla hermetičnost charakterizovat tím, že program rádia bude nyní více o filmu, více o kultuře, více otevřený širšímu posluchačskému zázemí. Bude nabízet i nadále ve stylu českého humoru a lehké mystifikace naprosto odlišnou rozhlasovou formu. Nepůjde však již o hyper úzce zaměřené rádio, až zkostnatěle odmítající jakýkoliv vliv z vnějšího světa.
 • Zpravodajství – doposud nikdy nebylo ve vysílání RLJ realizováno. Zpravodajství nabízí možnost posluchačům nepřeladit na jinou stanici. Je řada posluchačů, a to z řad původních posluchačů RLJ, kteří postrádají alespoň minimální informace ve vysílání. Zpravodajství lze úspěšně zařadit i do formátu RLJ, lze jej zpracovat zajímavou neotřelou formou, a proto se zařazením určité formy zpravodajství do vysílání počítáme. (I v souladu s předepsanými licenčními podmínkami). Dnes je zpravodajství zařazováno ve 45 minutě v ranním vysílání
 • Večerní komponované pořady jsou v současné době zařazovány 5 x týdně do vysílání a uvažujeme jen s jejich občasnou obměnou či doplněním, podle zájmu posluchačů.


Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .