Novinky Zelené vlny – ještě více informací o dění na českých silnicích

Tradiční pořad Českého rozhlasu informující o situaci na českých silnicích připravil pro své posluchače celou řadu novinek. Zvýšil se počet vysílacích časů a internetové stránky pořadu získaly nový design.

S příchodem jara, kdy začíná motoristická sezóna, představil Český rozhlas novinky ve svém dopravním zpravodajství. Zvýšila se frekvence vstupů redaktorů Zelené vlny do vysílání a pořad získal nové internetové stránky.

„Cílem dopravního zpravodajství Zelené vlny Českého rozhlasu je poskytnout posluchači co nejkvalitnější službu a co nejvíce dopravních informací,“ říká Jakub Ptačinský z Českého rozhlasu.

Dopravní zpravodajství poskytuje většina stanic Českého rozhlasu, asi nejvíce však jeho nejposlouchanější stanice ČRo1 Radiožurnál. Právě zde se počet vysílacích časů Zelené vlny ještě zvýšil. V nejexponovanějších časech, tedy každý všední den v době dopravní špičky mezi 5:00 – 9:00, rozšířil ČRo1 Radiožurnál počet vstupů s aktuálním dopravním zpravodajstvím na tři v každé hodině. Od 9:00 (o víkendech od 6:30) do 21:30 pak získají řidiči potřebné informace každou půlhodinu. Vedle mimořádných relací je ještě v Odpoledním Radiožurnálu ve 14:50 čeká shrnutí nejzávažnějších dopravních komplikací dne, včetně vývoje a případně očekávaných dlouhodobějších dopravních omezení.

Zelená vlna se vysílá i na ČRo2 Praha a regionálních stanicích ČRo, ve kterých se zaměřuje na dopravní situaci v regionech. Přesné časy vysílání lze nalézt na internetových stránkách Zelené vlny www.zelenavlna.cz.

Nové internetové stránky Zelené vlny
On-line podoba Zelené vlny získala v dubnu nový design, který vychází z podoby celorozhlasového portálu www.rozhlas.cz. Posluchači na internetových stránkách Zelené vlny najdou přehled všech dopravních aktualit a uzavírek, stupně provozu v Praze a rovněž časy, kdy která stanice Českého rozhlasu vysílá nejbližší relaci Zelené vlny. Množství informací užitečných při plánování cest po Česku a do zahraničí lze nalézt v rubrice „Dopravní a turistické informace“.

Dobrovolníci
Fungování silničního zpravodajství je v Českém rozhlase do značné míry postavené na činnosti dobrovolníků z celé České republiky. Ti monitorují situaci na českých silnicích a předávají informace do společného call-centra ČRo a asistenční služby Global Assistance. Odtud informace putují do redakce Zelené vlny, která je připraví do vysílání. Takových zpravodajů – dobrovolníků má Zelená vlna po celé ČR více než 6 800. Všechny informace o projektu dopravních zpravodajů: kdo je Zpravodaj ZV, jak se zaregistrovat, jak hlásit dopravní informace na bezplatnou linku 800 12 20 12, včetně bonusových akcí, které pro Zpravodaje Zelené vlny ČRo připravuje, lze nalézt v sekci „Zpravodaj ZV“.

Historie Zelené vlny
Historie dopravního zpravodajství ve vysílání Českého rozhlasu, resp. jeho předchůdce Československého rozhlasu, sahá do přelomu 60. a 70. let, kdy se vysílaly informace o dopravní situaci v Praze v době konání spartakiády. V roce 1974 bylo zahájeno pravidelné vysílání Oblastní Zelené vlny, která ve spoluprácí s VB přinášela dopravní informace z Prahy a Středočeského kraje. Dopravní zpravodajství se pak postupně rozšiřovalo i na celostátní rozhlasový okruh, kde se v legendárním pořadu Zelená vlna Hvězdy vysílaly informace o dopravní situaci z celého Československa.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .