Nedoceněné Expres (londýnské) Radio v pražském éteru

radiotv22Slyšeli jste naposledy pražské Expres Radio před rokem? Pokud ano, určitě budete současným programem překvapeni. Expres je prostě na české poměry jiný. Přitom paradoxně to, co vysílá a jakou hudbu hraje, je běžné třeba u rádií londýnského typu.

Expres Radio je průkopníkem v českém éteru mezi tuzemskými stanicemi. Hraje a vysílá „světový formát“ západního střihu. Podíváte-li se na hudební televizní kanály MTV (např. MTV Germany, MTV2Pop, MTV Holland, MTV France, MTV UK, MTV Spain, MTV Nordic nebo MTV Europe) vysílající místní mutace pro naše západní sousedy v Evropské unii, zjistíte, že v Evropě letí jiná hudba, než tu, kterou hrají české regionální stanice pro cílovou skupinu 12-35 let.

A to bude „kámen úrazu“ (včetně stále špatné mediální prezentace), proč Expres není schopen prorazit a v průzkumech Media Projektu obsazuje suterénní pozice.

Expres Radio totiž vysílá současnou muziku pro mladé. Expres Radio do svého programu velmi hbitě aplikuje současné trendy evropských západních médií. Expres Radio nepoužívá rotace balíku písniček, které uslyšíte 7x za den. Expres Radio má neotřelé a atraktivní jingly. Expres Radio má komunikativní a neformální moderátorské vstupy kvalitních speakrů. Expres Radio má jasný formát. Přesto ne a ne prorazit.

V čem je chyba? Především v „zabedněnosti“ českého posluchače – konzumenta médií. Český posluchač stále – a asi dlouho bude – trpí tzv. českou malostí. Český posluchač je konzervativní. Český posluchač špatně přijímá novinky (snad kromě mobilních telefonů). Český posluchač je pasivní. Český posluchač vyhledává průměr. Český posluchač nerad vybočuje z řady. A hlavně: český posluchač je stále poznamenán socialismem a výchovou let minulých. Uvědomíme-li si, kteří lidé sedí na vedoucích funkcích, jaké je složení parlamentu, kolik preferencí má KSČM, z hrůzou zjistíme, že tato země stále není schopna se vypořádat s minulostí. Nejhorší na tom ale je, že tito lidé vychovávají současnou mladou generaci a nepřímo jí vnucují svůj zastaralý pohled na svět.

A tak Expres Radio je jako voják sám v poli. Není to silná stanice. Nemá silný mediální zákulisní lobbing za zády. Přesto zarputile si jde svou vytyčenou cestou a zatím (a věřme, že se tak nestane) neuhýbá ze své představy.

Stačí se podívat do historie. Zjistíme, že průkopníci to měli vždy těžké a museli se vypořádat i s klacky házenými pod nohy, aby něco prosadili. Expres je na české poměry nadčasovým rádiem. A tak nezbývá nic jiného, než vydržet. Nastane totiž čas, kdy posluchači ho objeví… Budoucnost totiž patří vyprofilovaným rádiím!

Rozhlasový luxus v matce měst

Expres Radio na jaře překopalo program. Hlavně posílilo soboty a neděle (narozdíl od mnohých jiných rádií, který víkend „okleštily“ a některá vysílají jenom ze záznamu). Expres se rozhodl produkovat své vlastní pořady. Podívejme se na ně a rozeberme si je. Zjistíme totiž, jakou Expres Radio je stanicí. Zjistíme, koho chce oslovit. A hlavně poznáme, že Expres „bojuje“ s českou malostí.

O představení jednotlivých pořadů RadioTV požádalo Libora Boučka, promo manažera Expres Radia, který na naše dotazy zaslal písemné odpovědi.

Expres Radio posílilo víkendový program. Který pořad byste asi nejvíce vyzdvihl?

Novým profilovým pořadem Expresu je sobotní Pret á Porter (sobota 11-12 hod). Jeho tvůrkyně a moderátorka Jana Ciglerová je šéfredaktorkou nejúspěšnějšího magazínu pro ženy v Česku – Elle. I tento fakt zaručuje, že se novinky ze světa módy a moderního života posluchač dozví skutečně jako první.

S Expresem posluchač navštíví nejprestižnější módní přehlídky světa. Může si popovídat s Karolínou Kurkovou a nebo poslouchat, jak se žije v New Yorku v okolí 5th Avenue. Sám nakonec posluchač zjistí, že neexistuje žádný předpis nebo jedinečná cesta, jak být in. Pořad jen chce akcentovat osobnost posluchače, aby se stal hvězdou ve společnosti.

Představil jste pořad určený především ženám. Ovšem nezapomněli jste ani na muže. Máte pro ně magazín o cestování s nezvyklým názvem. Co lze k tomu více sdělit?

Další pravidelnou součástí víkendového menu je Jet Leg (sobota 16-17 hod), což je pocit, který získáte, když se vrátíte z daleké cesty a nevyrovnáte se dostatečně rychle s časovým posunem. Aby se do této situace posluchač Expresu dostával co nejméně často, provedou ho Václav Vojíř a Bořek Slezáček celým světem. Prostřednictvím Expres Radia se dostane na místa, nad kterými jen dosud přemýšlel. Kuba, Karibik, Sibiř – na všech místech se potká s cestovateli a s lidmi, kteří chtějí objevovat. Co se tam dá pít, jíst, kde spát a čeho se bát se posluchač dozví právě v relaci Jet Leg.

Mnohá rádia mají na sobotní večer přichystané speciální pořady určené taneční hudbě. Co Expres Radio?

V sobotu večer se otvírá na Expresu víkendová hudební party Saturday Night Fever s DJ 3E-VO (sobota 20-24 hod). Těšit se posluchač Expres Radia může na hity, které poslouchali jeho rodiče, ale které zní leckdy líp – neuslyší české mutace, ale originály. Funky, boogie, soul, energy, disco – mejdan, který může posluchač mít jen se svým tranzistorovým přijímačem.

V neděli po poledni vysíláte střihový pořad z kavárny s dalším nezvyklým názvem. O co konkrétně jde?

V poslední době mají mnozí v oblibě nedělní brunche – tedy hostinu mezi snídaní a obědem. Ten nedělní je ideální příležitostí na to zastavit se a v klidu si popovídat. Během týdne na to jen stěží se najde čas. A takový je i Nedělní brunch na Expresu (neděle 12-13 hod). Viola Gebauerová si každou neděli zve hosta, se kterým třeba ani posluchač nemá možnost si popovídat. Zapomeňte na investigativní talkshow, na plytké PR rozhovory, či setkání přátel. Nedělní brunch je upřímné setkání dvou osobností nad kávou a koláčky.

Od pondělí do čtvrtka (21-01 hod) vysíláte Muzikizum. Co je to za pořad a proč je nově vysílán i v neděli? Naopak jste zrušili novinkový pořad To je nové…

Nově posluchač Expresu uslyší v neděli speciální Muzikizum (neděle 17-21 hod), tedy pořad o kterém rozhodují posluchači prostřednictvím telefonátů a sms zpráv. Muzikizum je prostor, kde se posluchač stává hudebním dramaturgem Expres Radia. Ovšem pozor! Muzikizum nejsou klasické písničky na přání se živými telefonáty a s plytkou rádoby konverzací sladkého moderátora s náctiletou holkou.

Expres Radio vysílá od podzimu minulého roku i pořad věnovaný rockové kytarové hudbě. Jakou muziku si ale představit v rockovém pořadu na vašem rádiu?

Guitars philosophy s Kubou Alexou (neděle 21-22 hod) prezentuje kousky z kytarové scény současnosti a blízké minulosti. Jakým směrem se ubírá Brit pop při stagnaci Oasis i Blur? Komu to natřeli The Darkness? Proč jsou Pearl Jam stále tak oblíbení. Z ponurých londýnských klubů se rázem přenesete do ráje grunge v Seattlu nebo do New Yorku za snoby v kytarové kapele The Strokes. Neznám nikoho, kdo by tak miloval tuhle muziku jako Kuba Alexa. Český Noel Gallagher v neděli. Posluchač Expresu by si ho měl poslechnout!

Pořady typu Soul Night (Bonton Radio DeeJay) či Groove (Evropa 2) jsou velmi oblíbené. Má Expres také něco podobného?

Máme – Sunday Nightshift. Je jedinečným nedělním pořadem (neděle 22-24 hod), který posluchače uklidní a připraví jeho smysly na další pracovní týden. DJ Jaypee, který je průvodcem pořadu, se téhle hudbě věnuje už velmi dlouho a vzhledem k jeho častým návštěvám Londýna vlastní téměř nevyčerpatelný archív desek tohoto žánru. Od easy funku 70. let přes Brand New Heavies až k Danu Bártovi.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .