Mladí vyplňují mezeru v brněnském éteru

radiotv22Když ve městě není kvalitní rozhlasová alternativa, je potřeba si ji vytvořit. Tak například v metropoli jižní Moravy vzniklo hned několik opravdu velmi alternativních rádií. Jsou většinou dílem studentů brněnských vysokých škol. V éteru je však uslyšíte jen velmi výjimečně, respektive vůbec. Kvůli nedostatku volných vysílacích frekvencí v Brně vysílají většinou přes internet.

Asi největšího ohlasu dosáhlo Rádio Downtown. Jeho zakladatel a hlavní moderátor je známý pod přezdívkou „Navy“. „Již jako malého mne bavilo mixovat hudbu, ve třinácti letech jsem již měl vlastní mixážní pult,“ vzpomíná Navy. „Před asi pěti lety bylo v Pardubicích, odkud pocházím, jen jedno rádio, které se občas dalo poslouchat. V paneláku jsme na starý kabelový rozvod přidali zesilovač a obyvatelé domu, kteří měli zájem, mohli poslouchat naše alternativní vysílání – s hudbou i našimi srandičkami. S kamarády, kteří se, tak jako já zajímali o elektroniku, jsme dokonce postavili pokusně vlastní vysílač a krátce zkoušeli i vysílat do éteru,“ líčí Navy.

Poté začal v Brně studovat vysokou školu. „Se spolužáky, taktéž rozhlasovými fandy, jsme postavili primitivní vysílací zařízení za 30 korun o výkonu 0.03W položené na okení parapet. Přitom naše vysílání bylo slyšet přes půl Brna,“ popisuje. „Velmi mi vadí piráti, kteří dělají v éteru s odpuštěním bordel – pouštějí jingly a znělky jiných stanic a podobně. Nechtěli jsme navíc mít problémy s Českým telekomunikačním úřadem, dnes už pokuty za vysílání načerno v éteru nečiní tři tisíce korun ale jdou až do sta tisíc korun. Takže jsme přestali vysílat ‚do vzduchu‘. Jediným možným řešením se stalo vysílání prostřednictvím internetu. Kamarád vytvořil hezké internetové stránky, na kterých se dalo rádio naladit.“ Jeden čas radio Downtown fungovalo i pod serverem Internetradio.cz. V současné době kvůli problémům s nedostačující kapacitou výpočetní techniky stanice dočasně nevysílá.

Na kolejích brněnského VUT fungovalo nějakou dobu Rádio Káčko, šířené však jen kolejním rozhlasem. Dalším brněnským alternativním rádiem bylo Rádio Krize (ozývající se na 107.,9 FM). Jeho zřizovatel prozrazuje na své webové stránce, že dříve pracoval na jednom z brněnských komerčních rádií, ale kvůli špatnému jednání svých nadřízených stanici nakonec raději opustil a získané zkušenosti využil k vytvoření vlastního rádia. Po pokutě od ČTÚ však vysílání terestrickou cestou raději ukončil.

V Brně byl před lety plánován vznik studentského rádia, na jehož provozu by se podílelo všech šest brněnských vysokých škol. Za ideou stála část členů katedry žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, spolu se skupinou lidí z Janáčkovy akademie muzických umění (pod vedením již zesnulého prorektora Janáčkovy akademie múzických umění Petera Scherhaufera). Kromě Masarykovy univerzity a JAMU mělo na rádiu participovat i Vysoké učení technické, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, Veterinární a farmaceutická univerzita a brněnská Vojenská akademie. Součástí projektu bylo i schéma rozdělující vysílací čas mezi jednotlivé školy. JAMU má studenty mluveného herectví, z nichž mnozí se již osvědčili na brněnských komerčních rádiích. Studenti žurnalistiky z FSS MU měli zajistit zpravodajství a publicistiku, lidé z VUT technické zázemí a vizuální prezentaci, atd…

Vysoké poslechovosti média měl nahrávat fakt, že Brno patří k městům s největší hustotou vysokoškolských studentů na počet obyvatel. Projekt nebyl nijak technicky náročný. Vysílač měl pokrýt signálem jen střed Brna. Pro zajištění vysílání postačila jedna místnost s mixážním pultem, počítačem, na který by se vešla zásoba empétrojek, přehrávačem kompaktních disků a minidisků. Návrh studia, zahrnující i dabingové pracoviště, v němž by se zacvičovali studenti ateliéru rozhlasové a dramatické tvorby JAMU, však prováděla firma, která již honosně vybavila jedno brněnské komerční rádio. Investice tak byla vyčíslena na 1,9 milionů korun. Plán zhatila nadsazená cena, nedostatek volných vysílacích frekvencí v Brně, ale hlavně neschopnost představitelů jednotlivých škol dohodnout se.

Na fakultě sociálních studií MU vznikl již před dvěma lety takřka přes noc projekt Rádia Stardust, které mělo sloužit jako cvičné médium studentů mediálních studií a žurnalistiky. Tak se však stane zřejmě konečně až letos na podzim. V současnosti totiž nabízí webové stránky RS jen možnost přehrání si několika skladeb brněnských hudebních skupin.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .