Měsíc lásky a česká rádia

Máj – měsíc lásky už je tady. I když počasí se zrovna nevyznamenalo, rádia na májové nabídky nezapomněly. K filipojakubské noci, kterou dnes vnímáme spíše jako „pálení čarodějnic“ před prvním májem, přistoupila radia po svém.

AZ rádio svolalo do brněnského klubu Favál velkolepý slet čarodějnic v rámci svátku pořádné muziky – Brainwashing Fest 2006. Postupně se představili Asgard, Forgotten Silence, polští Darzamat a zkušenosti z Francie předala úderka Misanthrope.

Rádio OK se zase spojilo s nejznámější českou čarodějnicí Saxanou. Posluchači měli možnost v SMS soutěži zařídit pro svoji obec na 30. dubna čarodějný rej, na kterém vystoupí Petra Černocká. Stačilo velice málo. V textu SMS uvést, proč by se Pravé čarodějnice Radia OK měly konat právě v dané obci nebo městě. Z došlých SMS vylosoval moderátor ranního vysílání Daniel Rumpík paní Jiřinu z Bačetína v Orlických horách. Před vlastním koncertem Petry Černocké se tak ve východočeské vesničce poslední dubnový den soutěžilo, tancovalo a dovádělo. Čarodějný rej zakončil velký ohňostroj.

Rádio Blaník pozvalo do Ústí nad Labem Čaroděje Dobroděje Václava Neckáře. Kromě jeho vystoupení shlédli návštěvníci „Pálení čarodějnic“ například ohnivou show nebo fotbalovou exhibici. Rádio Kiss Proton připravilo na prodloužený víkend air show. Na letišti v Plasích proběhl Den ve vzduchu. K vidění byly letouny Jas 39 Grippen. Piloti ukazovali, co umí vrtulníky, nebo proudové letouny. Soutěžilo se v letecké akrobacii, své umění předváděli letečtí modeláři, vystoupil Peter Nagy a zpěvačka Helena Zeťová. Rádio City začalo květen ve znamení lásky. V ranním show Dobré ráno Praho vysílaném 2. května se hledala nejlepší místa pro májové rande v Praze. Ty nejvydařenější tipy byly odměněny zamilovaným dárkem v podobě vstupenek do kina.

Samozřejmě, že na webech některých rádií ani tentokrát nechyběly anketní otázky: „Jak se chystáš na čarodějnice“ (Fajn rádio), „Půjdete 1. května na Petřín?“ (Rádio Relax), „Kdy slavíte svátek zamilovaných?“ (Rádio Bonton). Dalo by se říct, že se ankety na webech českých rádií zabydlely. Témata otázek jsou různorodá a netýkají se pouze aktuálních událostí.

Mozaika pořadů veřejnoprávního Českého rozhlasu, které jsou věnovány měsíci máji, je také pestrá. Odpovědi na otázky, které se vztahují k „ máji“ hledalo sváteční vysílání Českého rozhlasu 2 – Praha. Říká se Máj, lásky čas. Potkala vás láska právě v tomto měsíci anebo jste po ní toužili? Proč pranostiky nedoporučují svatby právě v květnu, prý takovým párům hrozí do roka rozchod. Co o jarních láskách a touhách soudí psychologové, sexuologové a vy? 1. máji se věnoval i pořad Dobré ráno. Zájem se soustředil právě na tento jediný den, na který nahlížejí různé generace různě. 1. máj … lásky čas? Nebo 1. máj … Svátek práce? Jak ho slavíme a co při něm podnikneme?

Sto podob lásky … tak se jmenoval pořad Stanislavy Dufkové, vysílaný 1. května po 21. hodině na ČRo 2 – Praha. Stovka vyprávění by se do jedné hodiny nevešla. Autorka proto posluchačům nabídla příběhy, se kterými se potkávají každý den. Často si jich ani nevšimnou, protože se jim zdají běžné. Zařazen byl příběh například příběh mladé rodiny, nebo vyprávění výtvarníka, který miluje svou práci se dřevem. Zcela jiný byl od tatínka mladého hokejisty, který měl před sebou zcela určitě úspěšnou sportovní kariéru. Stačil ale jeden okamžik a vše je jinak. Také tento příběh byl spojený s láskou. S rodičovskou a i láskou ke sportu.

Soutěž Českého rozhlasu Brno, nazvaná „Máj – lásky čas“ připomíná posluchačům v období romantického jarního měsíce jejich první lásky a navíc mohou získat dovolenou pro dvě osoby podle vlastního výběru. Soutěží se v hádání vybraného citátu o lásce.

Každý den od pondělí 1. května do pátku 5. května bude ve vysílání představena část citátu o lásce. Pokud posluchač odhalí celý citát a přijde jej osobně sdělit do spolupracující cukrárny, získá perníkové srdce. Na soutěži spolupracuje celkem 26 cukráren na jižní Moravě a Zlínsku. Jejich seznam lze najít na webu brněnského studia Českého rozhlasu www.rozhlas.cz/brno/souteze. Hlavní cenu – dovolenou v hodnotě 25 000,- Kč – získá jeden z výherců velkého perníkového srdce. Výherce bude oznámen ve vysílání Českého rozhlasu Brno v poslední den soutěže 5. května.

Máj vstoupil do českých domácností nejen podle kalendáře, ale i díky pořadům rozhlasových stanic. Snad si dá říct i počasí a květen se stane měsícem lásky se vším všudy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .