L. X. Veselý: Rádio je větší adrenalin než televize

Každý den dopoledne na Frekvenci 1, jednou týdně na Nově, osobitý talkmaster a znalec prostředí českých celebrit – Luboš Xaver Veselý. Na regionálním radiu v Brně uváděl Hvězdy z masa a kostí, několik let má svojí podiovou talkshow, je blízkým spolupracovníkem bavičského imperia Petra Novotného.

Při výčtu vašich aktivit mne napadá otázka, kdy jste naposledy nic nedělal?

To se mi stává málo, samozřejmě, ale upřímně řečeno, když už se to stává, tak zcela programově, neboli jednou mi říkala Jitka Molavcová, že každý den si musíš udělat 15 minut jenom pro sebe, nezvedat telefony nic nedělat, tak na to myslím a tu a tam si udělám programově čas jenom pro sebe.

Letos už začínáte čtvrtou sezonu Vaší talkshow na Frekvenci 1 Křížový výslech, který se s úspěchem vysílá každý všední den mezi 10 – 11 hodinou. Pamatujete si, kdo byl hostem nejvícekrát?

Bezesporu Helena Vondráčková, Lucie Bílá, Karel Gott. Vzhledem k tomu, že se snažíme zvát hosty tzv. z první ligy, tak je jasné, že jména, která jsou tam nejčastěji, jsou zcela nasnadě.

Je někdo kdo v Křížovém výslechu ještě nebyl a Vy byste ho tam skutečně chtěl?

Na tuto otázku odpovídám často, rád bych tam viděl třeba Oldřicha Kaisera, ale těch lidí, s kterými bych si rád povídal, je samozřejmě spousta.

Jak moc vám vadí, že se vaše show podřizuje bezezbytku tomu, co od vás očekává komerční rozhlasový trh?

Když jsem nastupoval na Frekvenci 1, dobře jsem věděl, že jdu do privátní soukromé firmy, tedy do ryze komerčního média. Přes všechna pravidla, povinnosti a omezení, které vám vysílání v takovém radiu dává, jsme myslím vychytali formát rozhlasové show, který tady doposud nebyl. Připouštím, že Křížový výslech je svojí stavbou, tempem a dynamikou podřízen podmínkám současného trhu a jak ukazuje čas, jedná se zkrátka o formát, který má úspěch.

Nemáte pocit, že minutové a půlminutové vstupy je skutečně málo?

Určitě ne, v podstatě je to jenom v přípravě. Snažíme se volit stručné a jasně formulované otázky, spíš dotazníkového charakteru, které nedají hostům prostor pro zbytečné „rozkecávání“. Krátké vstupy a hodně muziky dávají dohromady pořad, který takzvaně „frčí“.

Jednou týdně míváte hosta – účastníka reality show VyVolení, je to pro moderátora zajímavý rozhovor nebo to děláte proto, že musíte?

Dramaturgie Křížového výslechu je obsáhlá kapitola sama pro sebe, ale snažíme se zvát nejvýraznější osobnosti české společnosti. Tam VyVolení nepochybně patří. Určitě i interview s VyVolenými je zajímavá profesní i lidská zkušenost. Přinejmenším v tom, že si moderátor „sáhne“ na mediálně neopracovaný materiál.

V podtitulu vašeho pořadu je věta: „Zpovědní show, kterou jinde neuslyšíte“. Co znamená přesně termín zpovědní show?

Osobnosti – hosté Křížového výslechu jsou většinou lidé, kteří pocházejí ze světa velkého showbusinessu, vrcholového sportu nebo politiky, a každý z nich má většinou jasně stanovenou a vybudovanou svoji mediální tvář, jakousi svoji mediální masku. Nechceme jim tuto masku sejmout, usilujeme o to, aby ji odložili sami, například se neptáme Jiřího Paroubka, o čem bude jednat na zítřejším zasedání vlády, ptáme se, jak se mu líbí jeho přezdívka don číčo, popřípadě jestli víc fandí Vladkovi nebo Kačence.

Domníváte se, že rozhlasová show na komerční stanici může mít svoji novinářskou hodnotu?

Zcela určitě může, ale v případě Křížového výslechu to není účelem hry. Jedná se vlastně o zábavný pořad. Frekvence 1 má beze sporu jeden z nejkvalitnějších zpravodajských týmů v českém éteru, navíc každý večer vysíláme diskusní pořad Pressklub a tady je novinářský přístup nesporný – ovšem často se stává, že v Křížovém výslechu zaznívají věci, které o den později citují přední deníky.

Před pár týdny jste se objevil jako jedna z tváří nováckého Prásku, je to práce která vychází z Křížového výslechu?

Zcela určitě ano. Je to takzvaně z jiného filmu, ale řadu společných jmenovatelů tam skutečně vidím. Zkušenosti a kontakty určitě.

Kolik je pravdy na sloganu, „České celebrity Xaverovi nelžou“?

Řekl bych, jak které. Ten slogan je jistá licence, kterou používá Kateřina Hrachovcová, když uvádí moje reportáže v Prásku. V zásadě je to asi tak, že někteří lidé lžou a někteří nelžou. Stejně tak i celebrity. Považuji za úspěch, když se některá z osobností tzv. odkope.

Vašim denním chlebem je vymýšlení témat pro debatu s Vašimi hosty, o čem se bavíte rád Vy sám?

Jednoznačně o jídle a myslím, že patřím mezi typické hospodské kritiky politických poměrů. Mám kolem sebe několik lidí, s kterými se rád bavím naprosto o všem.

Co je těžší. Dělat televizi nebo rádio?

Co je těžší? Kilo olova nebo kilo peří? Rádio je trošku větší adrenalin, už proto, že se člověk nachází živě v éteru. Co řekne, to řekne, co zkazí, to zkazí a nic se nedá vzít zpátky. Prostě čas v rádiu běží velmi nemilosrdně. Příprava televizní reportáže je v jistém smyslu slova zábavná hra.

Kdybyste se musel jednou rozhodnout mezi rádiem a televizí?

Doufám, že taková situace nenastane. Byla by to pro mě Sofiina volba… Já ale naopak spíš přemýšlím, jaká další neprozkoumaná profese by mě aktuálně lákala.

Viděl byste se jednou rád za mikrofonem veřejnoprávního rádia?

Zatím jsem za mikrofonem rádia, které je lídrem rozhlasového trhu, ale znám několik lidí z veřejnoprávního rádia, kteří by se rádi viděli za mikrofonem Frekvence 1.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .