Koncert pro Braunův Betlém na ČRo

radiotv22Jedinečnou příležitost zúčastnit se novodobé světové premiéry v Míčovně Pražského Hradu nabízí Český rozhlas, který na pátek 22. března 2002 od 19.30 hodin připravil Koncert pro Braunův Betlém.

V rámci koncertu zazní ve své novodobé světové premiéře tři oratoria Jana Dismase Zelenky, která byla spartována a nastudována speciálně pro tuto příležitost. Všechny skladby nastudoval pro tento koncert a přímý přenos soubor Capella Regia, jeden z mála českých ansámblů, které se věnují historicky poučené interpretaci staré hudby.

Záštitu nad koncertem, jehož cílem je podpora záchrany vzácné památky – barokního areálu v Kuksu známého jako Braunův Betlém, převzal předseda Senátu Parlamentu České republiky Petr Pithart. Koncert se uskuteční s laskavým přispěním Hudebního vydavatelství Das Erbe deutscher Musik v Tübingen a prof. Thomase Kohlhaseho.

Přímý přenos koncertu z Míčovny Pražského hradu, jehož uvedení plánují i zahraniční rozhlasové stanice v rámci Evropské vysílací unie (EBU), odvysílá v rámci tématicky zaměřeného – Braunovu Betlému věnovaného – večera stanice Český rozhlas 3 – Vltava.

Světová novodobá premiéra díla známého skladatele je vždy mimořádnou událostí. Netýká se to jen nečekaně objevených skladeb, které byly pokládány za zatracené, nýbrž i těch, o nichž se sice léta ví, ale zatím na ně nedošla řada. V oblasti hudby duchovní se právě tato díla snaží Český rozhlas 3 – Vltava  zařazovat do rozhlasových dramaturgických plánů.

250. výročí úmrtí Jana Dismase Zelenky si v roce 1995 připomněl celý kulturní svět a Český rozhlas k této příležitosti přispěl rozsáhlým cyklem nahrávek – v několika případech dokonce novodobých světových premiér (mimo jiné oratorií Kajícníci u hrobu Vykupitele a Ježíš na Kalvárii).

V pátek 22. března čeká příznivce tohoto hudebního žánru další podobná příležitost – tři Zelenkova oratoria. Pro Svatý týden, po němž následují Velikonoce, zkomponoval Zelenka ve svém mládí tři menší oratoria. Složil je pro bohoslužby u Božího hrobu v pražské jesuitské koleji v Klementinu. Partitury těchto děl se zachovaly v drážďanském dvorním archivu. Jsou však natolik poškozeny, že v některých případech bylo nutno nečitelná místa rekonstruovat.

Program koncertu, jehož programovou osu utvoří tři Zelenkova oratoria:

Jan Dismas Zelenka:

Immisit Dominus pestilentiam.
Attendite et videte.
Deus Dux

Johann Josef Fux:
Sinfonia a moll a sonáty a tre.

Orlando di Lasso:
Moteto Exsurgat Deus.

Účinkují: Irena Houkalová, Ivana Brouková, Petra Noskajová, Hasan El-Dunia, Vladimír Richter, Jan Mikušek, Michael Pospíšil, Vojtěch Šafařík a soubor Capella Regia.
Diriguje a na cembalo hraje Robert Hugo.

Zájemci o účast na slavnostním večeru mohou o bezplatné vstupenky zavolat na  pražské telefonní číslo 2155 2601.

Mgr. René Zavoral
Oddělení komunikace
Český rozhlas

Bližší informace: Vladimíra Lukařová, tel. 02/2155 2640.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .