Jak vypadá nástup Kissu v Liberci?

radiotv22Přestože vysílání programu rádia Kiss v Liberci bylo spuštěno již v pátek minulý týden, tedy o něco dříve, oficiálně si mohou liberečtí Kiss naladit na 91.3 MHz teprve od pondělních sedmi hodin ráno. Nemá smysl psát detailní pojednání o programu jako takovém nebo o muzice, kterou svým početným posluchačským řadám servíruje, to přenechám Geertruidovi. Spíše se omezím na postřehy, které souvisí s rozjetím jeho další frekvence, tentokrát v severočeském Liberci.
Jak jsem se mohl osobně přesvědčit, v samotném Liberci je Kiss slyšet celkem dobře, horší je to v přilehlém Jablonci nad Nisou, ale i tam se při troše dobré vůle Kiss dá na mnoha místech naladit. Já ho například chytám na prachobyčejný interiérový dipólek, se kterým jsem dokonce nemusel ani zběsile otáčet. Naladit Kiss v autě je ale mnohem těžší úkol a tak budou řidiči asi hodně nadávat.
Původní obavy z toho, že by snad Kiss mohl na novém dokrývači vysílat zcela nový program, se ukázaly jako liché. Problém je o něco složitější, ale o tom až někdy příště. Na zmíněném kmitočtu tak můžete naladit klasický program pražského Kissu 98fm.
Hudební program je na 100% přebírán z Prahy a je složen z osvědčených hitů předchozích dekád. V této souvislosti jsem úplně nepochopil radiotext, který nechali technici Kissu na nosnou vlnu liberecké frekvence natypovat a který nám posluchačům posílají na tunery – Nejnovější hity nonstop. Kiss je rádio veskrze profesionální a hudebně velmi pečlivě vyhraněné, ale o tom, že hraje nejnovější hity a ještě ke všemu nonstop, bych se s klidným srdcem hádal. Protřelý čtenář si dá jedna a jedna dohromady a zjistí, že pro vysílání v Liberci byl zřejmě skutečně připravován jiný program, než který se tam dnes vysílá. Na radiotextu se to jen zapomnělo upravit…

Některá liberecká rádia si tak paradoxně oddechla, neboť obavy z toho, že jim Kiss poleze do „hudebního“ zelí se nepotvrdily ani v nejmenším. Paradoxně nejmenší radost z nástupu Kissu má zřejmě „inventář libereckého éteru“, Rádio Contact Liberec, které – pro mne nepochopitelným způsobem – vydrželo fungovat předlouhou řadu let a které ve svém hudebním pel-melu hraje relativně dost věcí, které můžeme slyšet právě na Kissu.
Ač jsem se moc snažil zachytit lokální okno se zpravodajstvím, nepodařilo se mi to. Jedná se ale evidentně o můj nedostatek, protože jsem libereckou frekvenci Kissu poslouchal velmi útržkovitě a nepravidelně. Vždy jsem ale slyšel jen zprávy v celou, případně jiné zpravodajství. Vzhledem k tomu, že se ani před zpravodajským blokem, ani po něm, nevyzkytovala lokální identifikace, nedomnívám se, že by se jednalo o ony lokální zprávy, které jsem si chtěl poslechnout. Moje pochybnost byla o to hlubší, že zprávy v celou se svým obsahem ani náhodou netvářily jako regionální. Lokální okna jsou tedy mnohem prarvděpodobněji vysílána někdy během hodiny a byť jsem na ně já osobně nenarazil, skutečně jsou.
Dnes, tj. 3.10. jsem si přivstal a v 6:00 ráno jsem se ve zprávách dozvěděl nejprve informace ze sportu, pak jednu politickou informaci z minulého pátku a závěr zpráv tvořila informace z kultury – připravuje se nový film s Leonardem di Capriem (doufám, že jsem novodobému Deloinovi nezkomolil jméno), který bude vyprávět o životě chlapce, jenž se narodil bez spodní poloviny těla… Lokální zprávy určitě budou vypadat úplně jinak – mnohem lépe. Kdybych byl „vstávající do procesu“, asi bych ocenil trošku jiné informace. Podle toho, co vím z „druhé ruky“ je však regionálních zpráv ve zpravodajských oknech zatím pomálu a díky předtočení jsou místy neaktuální.(Pozvánka do ZOO na krmení lachtanů šla v době, kdy už bylo nakrmeno, atd.) Ale jak říkám, na vlastní uši jsem je neslyšel, takže těžko hodnotit.
Kiss se včera prezentoval v Liberci i mimo éter. Čtyři terénní Nissany Terrano se projížděly Libercem a dávaly najevo, že Kiss bude pevnou součástí zdejšího éteru. Vozítka byla velmi hezky graficky vyvedená a jejich posádky tvořily krásné děvy v bundách s logem Kiss na zádech. Bohužel, ozvučení „Kiss patroly“ je dosti mizerné a tudíž u konkurence, která také pořádá pravidelné výjezdy za svými posluchači, budila „Street akce“ lehký úsměv. I přesto je však jasné, že Kiss si svou část reklamního koláče ukrojí.
Vzhledem k nezanedbatelnému zázemí a k programu, který se – byť není dancový – líbí obrovskému množství posluchačů, se Kiss jistě nesmíří jen s drobečky, které po ostatních zbyly na pomyslném pekáči. Osobně vím o mnoha lidech, kteří se na start Kissu vysloveně těšili a kteří na něj nedají dopustit. Muzika, která skutečně jede ve stylu „jeden osvědčený hit za druhým“, rozhodně urazit nemůže a poslouchá se opravdu dobře. I já, ač mám rád poněkud mladší a svižnější muziku, si Kiss v rámci možností v autě ladím. 0.5 kW z Nové Rudy je ale opravdu málo …

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .