I víkendové vysílání v rádiu je důležité, tvrdí němečtí experti

Víkendy na řadě rádií patří béčkovým moderátorům, začátečníkům a program se nepřipravuje s takovou pečlivostí jako v týdnu. A to může mít fatální následky, zaznělo v diskusi o významnu víkendového vysílání u jednoho z workshopů konference Lokalrundfunktage v Norimberku. Víkend je důležitý zejména pro starší generaci, která klade důraz na rodinný život a o víkendu si užívá volna.

V minulých dnech jsme představili průzkumy, podle kterých je rádio stále užívané hojněji než internet. Na konferenci Lokalrundfunktage v německém Norimberku, která se zabývala problematikou regionálních a lokálních stanic, se objevila další zajímavá fakta. A to sice, že o víkendu, je náskok rádia ještě větší. Jeden z workshopů konference se zaměřil na téma víkendové vysílání. Doktor Ulrich Reinhardt z nadace Zukunftsfragen (Otázky budoucnosti) ve svém příspěvku zmínil, že o víkendu vede z médií televize, kterou následují telefon a rádio. Internet je v tomto případě až na sedmém místě. Zprávu přinesl server Radioszene.de.

Víkend je důležitý pro starší generaci, která klade důraz na rodinný život a o víkendu si užívá volna. Wolfgang Werres z Infratestu Mnichov publikum pobavil návrhem, že by tedy nedělní dopoledne měla vyplňoval lidová hudba. To už samozřejmě neplatí, protože současní padesátníci vyrůstali na hudbě Rolling Stones. Werres také zdůraznil, že poslech v autě je o víkendu ještě méně častý než v týdnu, kdy v autě poslouchá rádio jen pět procent posluchačů. Werres se domnívá, že počet víkendových posluchačů omezují svými opatřeními sami tvůrci programu, tím že neexperimentují.

Moderátorka berlínského RTL se domnívá, že o víkendu je důležitý hlavně telefonický kontakt s posluchači. Pak samozřejmě předpověď počasí, doprava a také tipy na zajímavé akce. „Lidi nemají nic naplánovaného,“ řekla. Mischa Salzmann z Radia Bamberg a Radia 1 upozornil na nesprávný trend, podle kterého se zmenšuje podíl sportovního zpravodajství ve víkendovém vysílání. Sport přitom o víkendu táhne nejen posluchače ale i posluchačky.

Zazněl i názor, že je škoda, když rádia o víkendu nevysílají hudební speciály nebo syndikované pořady, ačkoliv většina programu obsahuje minimálně 75% hudby. Bohužel i o víkendu se tak rádia bojí experimentovat. Jeden z účastníků diskuse správně připomněl, že i když je podle průzkumů v sobotu a v neděli nižší poslechovost, tak je přesto nutné dbát na kvalitu programu. Pokud nebude odpovídat nárokům posluchače, může se stát, že tento posluchač o víkendu přeladí jinam. A jinde zůstane až do začátku týdne. A když ho upoutá i program vysílaný v týdnu, tak už nebude mít důvod se vracet.

Foto: Ilustrační – Juraj Koiš

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .