Hudební pořady v rádiích VI. – soukromé stanice

radiotv22Po delší odmlce je tu další , a zřejmě poslední nebo předposlední díl seriálku o hudebních pořadech v rádiích. Odmlka byla způsobena delší prohledáváním éteru i webových stránek u množství soukromých rádií, nejistota ohledně posledního či předposledního pokračování pramení z toho, že pokud by dorazily připomínky a opravy k dílu tomuto, úplně na závěr bych je shrnul – možnost toho, že se něco zatoulá nebo přeslechne roste se vzdáleností od zdroje a s rozmanitostí zdrojů.

Než se podíváme na privátní stanice, ještě se ohlédneme za minulým dílem – u jihlavského Regionu ČRo jsem přehlédl pořad Regionáda (připomněl L.Stejskal) a dále doplním údaje o ČRo Brno, tak jak mi je poslal šéfredaktor ČRo Brno Jaromír Ostrý. Kromě folklórních pořadů a pořadů s lidovou hudbou, které jsem pro účely tohoto seriálku spíše vynechával, jsem zapomněl na pořad Na šťastné vlně denně v 19:05 – evergreeny v podání českých i světových orchestrů. V sobotu můžete slyšet ještě Country club J.P.Břouška, který se ob týden střídá s Písničkami pro duši 13:05-14:00 (M.Wittmann) a Zelný rynk 17:05-18:00 – kde je rubrika Novinky z vydavatelství Indies a v neděli Pralinky Jaroslava Vykrenta/Maxe Wittmanna – oldies, a pořad Swingová neděle Jana Beránka. ČRo Brno také přispívá do pořadu stanice Vltava Čajovna

K programům regionálních stanic ČRo ještě Petr V. připomněl, že Český rozhlas Pardubice nyní zavedl nový hodinový pořad o folkové muzice, který uvádí Vít Troníček z folkové skupiny Poupata. Premiéra vždy v sobotu od 13 hodin, repríza následující úterý od 18 hodin.

A teď už pojďme k soukromým stanicím. Poznamenávám, že se věnujeme stanicím, které mají mezi hudebními pořady víc než jen písničky na přání a nejrůznější hitparády (tyto dva typy pořadů má ve svém programu v několika obměnách skutečně prakticky každé rádio, pro účely našeho povídání je vynechme) a začněme opět v Brně, protože z Brna se ozval v předstihu i Milan Tesař z Proglasu. Za stěžejní hudební pořady pokládá následující tři:

Jak se vám líbí – Vysílá se v pondělí, úterý, středu a pátek od 20 do 20,45 hod. večer. Jedná se o rozhovory s interperty (především folk, ale také country, jazz, bluegrass, alternativa, občas i další žánry), s organizátory festivalů, vydavateli a dalšími „lidmi od muziky“. Host si sám vybírá písně, které zazní (nejlépe svoje vlastní). Pro odvážnější je možnost hrát ve studiu živě (loni této možnosti využilo 22 interpretů).
Úspěšné pořady se reprízují v sobotu v 15 hod. odpoledne, další reprízy, (nepravidelné) jsou v nočních hodinách.

Slyšte lidé! – hudební publicistika, pořad o tom, co hudebního redaktora Proglasu osobně v muzice zaujalo. Střídají se zde hodinové profily interpretů, přehledy novinek nejrůznějších žánrů (bluegrass, jazz, blues, africká hudba atd. atd.), bilance uplynulého roku (vždy v lednu), výsledky nejrůznějších anket, střípky z hudební historie.Pořad se vysílá v sobotu v 19,15 hod. a v repríze v 16,30 hod.

A tím třetím je posluchačská hitparáda Kolem se toč.
Z dalších hudebních pořadů zmiňme Třikrát z Proglasu: čistě zpravodajská hudební rubrika, každý všední den v 7,45 hod a ve 14,30 hod. Je to sice součást hudebního proudu, ale v jejím rámci zazní za sebou tři písničky z jednoho alba + krátký komentář. Acapella: je půlhodinový pořad, vysílá se druhou a čtvrtou středu v měsíci od 17,30 hod. a obsah je daný názvem (tedy pouze hudba bez doprovodu nástrojů).
Pořad Kolem světa mapuje hudbu nejrůznějších národů. Vysílá se první a třetí (+ případně pátou) středu v měsíci od 17,30 hod.Písničky z archivu jsou půlhodina v neděli odpoledne (od 16,30 ), do které se vybírají skladby z nově vyšlých reedic a kompilací. Podmínkou je, že jsou to písně minimálně deset let staré. Jedno jazzové nebo bluesové album představuje Proglas vždy v pátek v 0,35 hod. v půlhodinovém profilovém pořadu Noční jazzová půlhodinka

V pořadu Noční bdění ve 2.30 se sice moc nekomentuje, ale pořady jsou naplňovány tématicky: v pondělí Muzikantské narozeniny (hudba člověka, který v tom týdnu slaví zajímavé jubileum); ve středu – etnická hudba;ve čtvrtek – folk,v pátek – Noční hudební abeceda (kapely a sólisté, kteří byli důležití pro vývoj světového rocku a popu); v sobotu – jazz, po něm následuje ještě půlhodina blues (nebo r&b) v neděli – zahraniční křesťanská hudba. Jak vidno, Proglas je velmi důsledně multižánrový.

K. Mahdal mě upozornil na hudební pořad vysílaný brněnským rádiem Kiss Hády. Po poledni o víkendech je ke slyšeni kalendárium pop-music s názvem Pop-story.
V brněnském regionu lze dále slyšet na rádiu Jih pořad Stodola (Ne 18.00) o folkové a country hudbě. Půjdeme-li dále na sever, můžeme slyšet na rádiu Rubi v vpravdě kuriózní nedělní čas – 6.30 – pořad Sme tu o slovenské populární hudbě a v neděli odpoledne občasník 3xLive.

Další pořadí stanic už nebude s důrazem na region, to jen u toho Brna se to tak pěkně sešlo, proto jsme jím začali. Celoplošný Impuls vysílá vždy v sobotu mezi 17-18 hud Hudební impulsy, stručné informace ze světa hudby, zapadající do koncepce moderního informačního rádia.

Zájemci o rockovou muziku by neměli přehlédnout, že Radio Vysočina má v pondělí ve 20.00 na programu Rock session. Radio Dragon uvádí pořad Top Secret vždy v sobotu v 18 hod a rádio Prácheň má pořad Rock a pop v pondělí ve 20.00. Příznivci folku a country si přijdou na své na Eldorádiu, které uvádí v neděli a v úterý večer pořad Pohodička. Východočeská Metuje uvádí pořad Countryduel. Milovníci starších písní mají nejen celé vysílání rádia Gold, ale i pořad na něm: Zlaté hity, vždy večer po 22 hodině. na příznivce informací o hitparádové muzice myslí Faktor: Hitshaker je na programu v pátek ve 23.00 a Clubmachine ve 22 hod. v úterý.

Pokud tedy vůbec najdeme na soukromém rádiu komentovaný hudební pořad, většinou je jeden – dva, ale několik rádií tvoří výjimku. Je ale také patrné, že svým posluchačům se věnují více rádia s muzikou,která, řekněme, neutočí přímo na první signální soustavu. Některá se ale trochu bojí, a tak své pořady zařazují do někdy nepředstavitelných časů.
Egrensis: V úterý v 16 a v sobotu ve 12 má pořad jako rádio Rubi: Sme tu. V pátek ve 20 hod. uvádí Rock block, klubovou scénu má na programu v úterý ve 20 pod titulem BPM a Cadillac je pořad pro příznivce folku a country v neděli v 19 a v pátek ve 12 hodin.

Radio Děčín nabízí Novinky hudebních vydavatelství v pondělí po 19.00, rockový pořad Jukebox Hero pak ve 23.00 a pořad Country je vše co se mi líbí (což je výrok M.Tučného) ve středu ve 20.00, oldies hrají po čtvrté hodině odpolední.
AZ rádio uvádí své pořady v poměrně šibeničních popůlnočních časech a jsou to postupně: 7 dní v hudbě, Hvězdy rockového nebe, Novinky Forte,Rockchart a Rocková alba.

Radio Life má ve svém programu nedělní Neon od 19.00 s podtitulem Ostrov inteligentní tuzemské i zahraniční muziky aneb pořad pro všechny otevřené hlavy a čtvrteční večer je vyhrazen dvěma pořadům dva pořady starší muziky: Comeback a Oldies .

Samostatnou kapitolu tvoří stanice, které mají tu výhodu/nevýhodu, že se mohou specializovat – a je-li to hudebně, je to naše parketa. Tato rádia nemusejí plnit úlohu univerzálního regionálního média, protože mají v regionu dostatek kolegů/konkurentů a mohou/musí tedy jít cestou vymezení se. Ano, tohle platí zejména v Praze.

Country radio soustředilo své pořady do večerních hodin – v pondělí od 20.00 najdeme pořad Živák, kde živě ve studiu hrají skupiny a interpreti, což si může takto pravidelně dovolit jen velmi málo rádií. Folková hodinka je na programu po 22. hodině. Úterý je vyhrazeno po 22. hodině trampským písním v pořadu Ozvěny osadních ohňů, ve středu se v 18 hodin představují se svými novinkami hudební vydavatelství a po 20.hodině je na programu Hudební kurýr, který představuje nahrávky nových (mladých, začínajících) interpretů. Čtvrteční večer je věnován jednak pořadu Hudba jako křen, kde se setkáte mimo jiné i se zahraničními swingovými nahrávkami a od 21. hodiny dalšímu žánru, a to bluegrassu v Bluegrassové kolekci O víkendu si přijdou na své příznivci starší muziky: v sobotu v 18.00 je Zadáno pro legendy, kde se velmi často vyskytují starší a staré nahrávky a ve 20.00 pořad Country , Oldies a Rock and roll party. V neděli ve 14.00 uvádí pořad Šedesátá v šedesáti Jiří Suchý ze Semaforu a ve 20.00 je čas věnovaný americké country: Country z Nashvillu. Informace o americké country jsou i v pořadu Country top 40 , který má kromě páteční premiéry (20.00)ještě dvě reprízy. Dva hodinové pořady pro Country radio připravuje i Karel Černoch (pátek 18 a pondělí 23 hodin).

Radio Beat uvádí svoje pořady v 19.00 – v pondělí Beatovou klenotnici, ve středu Uši rádia Beat, ve čtvrtek Bigbít, v pátek Rock žije dál a v neděli pořad Charlie Rock Show, na který navazuje Hard and heavy (o extrémních rockových směrech). Ve středu a v pátek po půlnoci je na programu Půlnoční album. Za pozornost stojí i tématické víkendové programy.
Olympic má také profil alba: Album na konec týdne v neděli ve 23.00 a živý pořad:Radio Olympic live ve čtvrtek také od 23.00.

Rádio 1 má dlouholetý propracovaný a současně velmi variabilní program a tvoří tak zcela specifickou kapitolu na naší rozhlasové scéně, že, přiznám se, mi jde z toho trochu hlava kolem, takže výčet bude poněkud neuspořádaný (a tady také čekám nejvíc doplnění): I na R1 najdeme pořad CD nonstop v pondělí v 19.00, dále pořad Hard music v úterý ve 22 hod., ve středu večer pořady Jazz a Fusion hodinka a Hip hop, v pátek od 23.00 Reggae klub. V sobotu večer je ke slyšení pořad Unzipped s podtitulem To nejlepší z taneční hudby a doslova programové orgie nastávají v neděli večer v režii J.Sedloně, jmenujme např. pořad Novinky na alternativní scéně. R1 má výhodu, že prakticky kterýkoliv z moderátorů příslušnou hudbou i žije a je schopen jí aktuálně komentovat.

A ještě letmo zmiňme Fajn rádio (Progressiv, ČT 18 a Vinyl ČT 21?), Bonton DeeJay (Club mix) a City (Osmdesátka R.Hniličky denně ve 20.00).

Posouzení, jaký je poměr u pořadů o hudbě a hudebních bloků (nebo proudu hudby) u vašeho rádia, nebo poměr mezi zde zmíněnými rádii a celkovým počtem rádií, či poměr mezi celkovou hudební plochou a komentovanou hudební plochou, tedy poměr mezi vatou, zábavou a osvětou a jak vám to vyhovuje, nechám zcela záměrně na každém z vás.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .