Hudební pořady v rádiích – V. – Regiony podruhé

radiotv22I na počátku tohoto dílu připomínám, že seriál chce jen upozornit na pořady, kde se slovo snoubí s hudbou více než jen v úloze ohlašovatelské – články nechtějí hodnotit, ale jen přivést čtenáře k vyhledání pořadu, který mu bude vyhovovat. Ukazuje se, že je stále dost tvůrců, kteří nepřemýšlejí jen v kategoriích „share“, „rotace“ či „bpm“ ale i v kategoriích melodie, text, zpěv, aranže, obsah, sdělení.

Na úvod jeden mimohudební postřeh – Plzeňské krajské studio vysílá některé publicistické a zpravodajské pořady odděleně pro Plzeňský a pro Karlovarský kraj – ukazují tak druhou, bezesporu úspornější cestu, než předvedli Východočeši, Pražáci a ostatně i ČRo5 jako celek. Kterýpak model asi použijí Sever (pro Liberec) a Olomouc (pro Zlín)?

Začněme Českými Budějovicemi – tady mi vydatně pomohl Tomáš Kollarczyk, marketingový manažer jihočeského regionálního rozhlasu. Stanice se věnuje systematicky dechovce (denně v 10 00 o víkendu pak navíc ve 12.30) a lidové hudbě (večerní pořady v 19.00: Zdráva buď muziko – pondělí, Když se řekne folklór – úterý, Na pěknú notečku – pátek), nechybějí ani variace na písničky na přání (ve všedních dnech ve 13:30 hudební pořad „Haló, písničky?“ si posluchači sestavují sami a podvečer po 17. hodině patří od pátku do soboty pořadu Melodie podvečera, kdy melodie populární hudby 50. – 70. let jsou doplněny telefonáty s přáními posluchačů.

Leč i příznivci jiných hudebních žánrů, připouštím, že spíše ti konzervativnější, si přijdou na své.
První takové hudební pořady začínají v době kdy mnozí teprve cestují do práce: po osmé hodině ranní:
Pondělí je v tomto čase věnováno muzikálovým melodiím a orchestrálním skladbám (Světla ramp), úterý je ve znamení folku a country (Světem folku a country), středa patří historii folku (Folkový antikvariát), pátek je jazzový (V náladě jazzu), sobotu zpestřuje hitparáda folku a country reprízovaná v neděli odpoledne(Dvorana o 106,4) a nedělním ránem zní oblíbené starší populární skladby (Horký čaj).
O víkendu pak můžete sledovat reprízy: v sobotu v 13.30 pořad Světem folku a country a v neděli v 17.30 pořad Folkový antikvariát a po něm V náladě jazzu a nakonec od 19.00 ještě Hudební letokruhy ale ty už jsou o hudbě vážné.

Plzeň má ve svém programu uvedené i miniaturní jedno-dvoupísničkové kousky typu: Písnička týdne nebo Písnička pro vás, varianta písniček na přání a dechovkový pořad také nechybí. Z dalších pořadů je denně ke slyšení v půl jedenácté Hudební piknik a v pracovní dny v 16.05 a 18.30 Country jízdy I a II. V sobotu a v neděli jsou na programu po čtvrté hodině odpolední Hudební návraty a v 18.05 Hitparáda (čeho?) po ní pak jazzový pořad.

Sever (rozuměj Ústí nad Labem pro sebe a pro Liberec) se orientoval na starší a countryovou muziku, což je znát i v hudební „vatě“ i ve specializovaných pořadech. Od pondělí do pátku můžete slyšet v 9.25 Country klub, v sobotu ve 13.10 Zvukový portýr a v 18.05 Country hitparádu , neděle přináší dva Kluby: Oldies (13.10) a Country a western (18.05) – tyto pořady jsou reprízovány po třetí hodině ranní a obklopeny pořady s názvy: Písničky po půlnoci a Písničky po druhé.

Brno má z krajů nejvyšší poslechovost a dělá mu ji evidentně orientace na moravské a české písničky k dobré náladě – variace tohoto názvu se ve všední den vyskytuje celkem 4x. Za pozornost pak stojí sobotní ranní pořad Z notesu Maxe Wittmana, a nedělní podvečerní folkové pořady: v 16.30 Folková posluchárna JmB, poté Folková kapina a ještě Hudební slovníček.

Nu a zbývá Olomouc: kromě dalších variací na písničky na přání se věnují výrazněji dechovce a lidovým písním. V programu najdeme dále v půl sedmé Starý pecky a pak každý den nějaký pořad od 20.00: pondělí: Contry Juke box, úterý a čtvrtek: Folkový víkend, středa: pořad P.Noska Živě, pátek Hudební vzpomínky, sobota: Hitparáda ČRo a neděle: Nestárnoucí melodie. O víkendu se přidávají v sobotu ve 21.30 Jazzoviny, v neděli ve 21.00 Hudební snář a pak To byl swing, přes den můžete sledovat také ještě v 9.30 hudební vzpomínky a v 16.00 (tak jako v sobotu) Folkový víkend.

Regionální studia tedy sázejí spíše na posluchače pokročilé (a to ze všech hledisek) a dynamickou část posluchačstva dobrovolně přenechávají ostatním.

V příštím, už 6. dílu se vydáme do privátních vod. Už teď poznamenávám, že zatímco u vln veřejnoprávních bylo možno dodržet jistý systém, u soukromých rádií bude pořadí podle vydatnosti úlovků z éteru a webů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .