Hudební pořady v rádiích IV. – Regiony

radiotv22Regionální studia ČRo oscilují mezi programovou skladbou ČRo1 a 2 a občas si při pročítání programu a poslouchání pořadů vzpomenete na to jak kočička s pejskem vařili dort. Hned na úvod si neodpustím jeden postřeh …Teoreticky by mělo být dílů o programech ČRo 5 – regionů tolik, co je krajů (14), praxe je však (naštěstí pro mě a naneštěstí pro posluchače) o něco jednodušší (tzv. trojokresové kraje Karlovy Vary, Liberec a Zlín se ještě rozhlasově neosamostatnily, jiné, sice samostatné jsou z našeho hlediska velmi stručné) a tak to zvládneme ve dvou dílech.

Připomínám, že čím více se vzdalujeme z Prahy, tím více jsem závislý na poznámkách a postřezích posluchačů -čtenářů a až se v dalších dílech dostaneme ke stanicím soukromým, budu postupovat podle transparentnosti programů jednotlivých stanic. Netroufám si odhadnout, kolik stanic a kolik dílů bude „soukromá“ část mít, počítám s vašimi postřehy ať už předem či zpětně přímo mě nebo ex-post do diskuse pod článkem.

Regionální studia ČRo oscilují mezi programovou skladbou ČRo1 a 2 a občas si při pročítání programu a poslouchání pořadů vzpomenete na to jak kočička s pejskem vařili dort. Hned na úvod si neodpustím jeden postřeh – regiony s relativně konzervativnějším programem mají vyšší sledovanost (Brno, Budějovice, Plzeň), navíc se tyto regiony spojují večer do tzv. Českomoravského večera se stanicí Praha (jinými slovy, vysílají společný program) – Brno, Budějovice, Hradec, Ostrava, Olomouc – tady je zajímavé, že moravská část je pro spojování kompletní, zatímco česká nikoliv. Co je trendem si netroufám odhadnout, vzhledem k obecné poslechovosti kteréhokoliv rádia po dvacáté hodině si myslím, že samostatný program v šíři a pestrosti regionů je v té době plýtváním sil a peněz a na kvalitě je to znát.

Přestože mohly být regiony varovány vývojem seriálu (u ČRo 2 a 6 to zafungovalo a příslušní odpovědní se ozvali před uveřejněním odpovídajícího dílu, čímž omezili možnost chyb pramenících z mého přehlédnutí, za což ještě jednou na tomto místě děkuji), regiony jsou zaujaty vysíláním. Poznamenávám stále, že seriálek nemá být reklamou, ale pohledem posluchače – a co nenajdu jako posluchač já, nenajdou asi ani jiní. Tak začněme v Praze a okolí.

Zvláštní schizofrenní situace tu panuje – už jsem jí zmínil v jiném článku o regionálních studiích – Praha a Středočeský kraj jsou tak úzce provázány, že oddělení regionálního vysílání jen proto, že je to tak uděláno státoprávně (a ještě ne dokonale – správní orgány Středočechů dokonce sídlí mimo území svého kraje v kraji jiném – v Praze!), je čirý formalismus. Nejlépe se to projevuje u dopravních informací. Bydlím-li v Dobříši a jezdím-li za prací do Prahy, musím poslouchat dvě stanice najednou, chci-li ovšem poslouchat regionální vysílání, abych se dozvěděl kudy do Prahy jet, kudy tam vjet a kudy přes ní. A tak si spíš naladím rádio jedno, ale s kompletními informacemi. Navíc Praha a okolí jsou rádii přesyceny a tak ČRo zde zbytečně tříští síly. Ale budiž, literu zákona je třeba naplnit kdyby na chleba nebylo, řekl by Švejk

Regina Praha nabízí v pracovní dny po 1.00 v noci hudební pořady – dominuje Jazzklub v pondělí, středu a pátek, v úterý je na programu Hitparáda Brava (ta také přežívá ještě z dob stanice Hvězda a jde navíc ještě v sobotu v podobném čase) a ve čtvrtek Pouštíme si muziku z televizních šuplíků, což je pořad otce a syna Černochových, premiérově vysílaný na Regině v pondělí na Regině Střední Čechy v 18.00 a na pražské ve středu ve 20.00. V nočním čase jsou ještě nepravidelně rozhozeny další hudební pořady – V pondělí v 1.30 Bluestime, v úterý ve 4.00 Beatlemánie, ve středu ve 4.10 Oldiesparáda, ve čtvrtek Oldies aneb historie z černých drážek (všimněte si invence a koncepce), hodinu před tím ještě Hudební návraty (ty jdou i v sobotu v podobném čase), v neděli je jen od 3.00 Hitparáda ČRo.

Ve 13.10, resp. v sobotu a neděli ve 14 hod. jsou na programu Hudební dezerty společně s Regionem Střední Čechy a pak přichází čas hudebních pořadů až večer: Pondělí 23.00 Oldiesparáda, úterý 21.00 Hudební abeceda (repríza v sobotu ve 20.00 a na Regionu stč. v pátek v 18.00), středa kromě šuplíků ještě ve 23.00 Randesvous s evergreenem (na Regionu sč.je v neděli v 18.15), čtvrtek 20.00 Hitparáda ČRo a ve 23.00 Oldies, pátek nic, sobota 19.15 Oldiesparáda a v 19.00 Hitparáda Brava, dále v 20.00 Hudební abeceda (Region sč.:pátek 18.00) a ve 21.00 Pojď dál a zpívej. V neděli v 18.15 Hitparáda Reginy a v 21.00 Beatlemánie ( na Regionu sč. ve středu v 18.00). No vyznáte se v tom?

Jak je již patrno, středočeský Region pouze v různých časech variuje pořady pražské Reginy, čímž nepřehlednost dovádí k dokonalosti.

Vzhledem k delšímu úvodu se v tomto díle dále zastavím u regionálních studií, která lze „vyřídit“ stručněji:

Hradec Králové nabízí v pracovní dny v 16,20 pořad Hudební samoobsluha, což uvádím jen pro úplnost, další hudební pořady potom v prac. dny v 19.15 ( pondělí Ruleta, úterý Folk a country, středa Country salon, čtvrtek Novinky hudebních vydavatelství, pátek Deska na víkend) a dále denně ve 21.30 (pondělí Dechovková hitparáda, též sobota podvečer-to je pořad ČRo2, úterý Swingová siesta, středa V náladě, čtvrtek Country je vše co se mi líbí – oba tyto pořady též neděle podvečer, pátek Folk a country , sobota Beatles pod mikroskopem a neděle Melodie večera). Pardubice mají na programu v jednu hodinu po poledni Hudební dezerty, což uvádím taky jen pro úplnost. Vysočina nabídne v sobotu ve 14.05 Countrysalon a v neděli ve 13.05 Hitparádu ČRo – k těmto dvěma stanicím budiž ale poznamenáno, že jsou teprve v plenkách a že k programovému chaosu teprve jistě vydatné slovo řeknou.

Ostrava má kromě písniček na přání pestrý hudební program hlavně o víkendech: v sobotu v 7.10 ráno (!) uvádí Jazzové okénko, odpoledne v 17.15 folkový Amulet a večer v 19.00 Rockovou posluchárnu .Prokeše. V neděli v 10.00 jakási Hitparáda (Ostravy? ČRo? čeho?) a odpoledne v 17.15 Oldies (celý název viz Regina Praha) a potom v 19.00 Hitparádu ČRo.

No a příště na nás čekají stanice s vyšší než průměrnou poslechovostí: Brno, Olomouc, Plzeň, Sever a Budějovice a pak už se dostaneme k rádiím privátním.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .