Digital není spása, Rádio Wave by mělo zůstat i v analogu

ROZHOVOR (NEJEN) O RÁDIU WAVE – Ředitel slovenského veřejnoprávního Rádia_FM, které se specializuje na mladého posluchače Dušan Vančo včera veřejně podpořil zachování českého Rádia Wave na FM frekvenci 100,7 MHz v Praze a středních Čechách. V rozhovoru pro RadioTV vysvětlil své motivy pro svou včerejší iniciativu, která byla učiněna přes tiskové oddělení Slovenského rozhlasu, a je tedy vyslovena i v jméně této instituce.

Pokud by soukromé média zaměřené na mladšího posluchače byli jen v digitalu nebo na internetu, byl by to vyrovnaný souboj. Osobně si neumím představit kampaň, která by mě přinutila koupit si digitální přijímač jen kvůli tomu, že moje oblíbené rádio již nenajdu v FM pásmu,“ říká v rozhovoru pro RadioTV ředitel slovenského Rádia_FM, tamní obdoby Rádia Wave Dušan Vančo.

RadioTV: Jak vznikla myšlenka veřejně podpořit tým Radia Wave? Proč jste ji načasovali právě v tomto období, a ne o něco dříve, když se o Radiu Wave intenzivně diskutovalo na půdě Rady Českého rozhlasu?

D. Vančo: „Přijde mi logické podpořit právo koncesionářů mít svůj okruh, obzvláště, pokud jde o sesterskou stanici, která je Rádiu_FM v mnohém blízká. Načasování není záměrné, k podrobnějšímu nastudování situace jsem se dostal až v posledním období.“

RadioTV: Ve výzvě píšete, že znemožněním nejjednoduššího způsobu přijmu z pohledu posluchačů, rozhlas nenávratně ztrácí schopnost reagovat na potřeby nejmladší generace. Myslíte, že mladá generace si nenajde cestu k Rádiu Wave prostřednictvím jiných platforem, zejména přes internet a mobilní telefony?

D. Vančo: „Nejde teď o to, jestli si najde nebo ne. Pokud by soukromé média zaměřené na mladšího posluchače byli jen v digitálu nebo na internetu, byl by to vyrovnaný souboj. Takhle to není. Český rozhlas podle mého názoru přichází o poměrně slušné publikum a možno i dobré jméno u dané cílové skupiny. Díky legislativě je nucen udělat úplně paradoxní krok – místo, aby rozšířil Wave na celé území ČR, ho naopak tlumí. Je to škoda, protože tolik adorovaný digitál není spása. Osobně si neumím představit kampaň, která by mě přinutila koupit si digitální přijímač jen kvůli tomu, že moje oblíbené rádio již nenajdu v FM pásmu.“


Bude mít Rádio Wave pro koho vysílat?

RadioTV: Jak vnímáte fakt, že Radio Wave je analogově dostupné jen v širším okolí Prahy? Je to podle Vás dostatečné, a nebo to berete spíš z toho pohledu, že je to „lepší než nic“?

D. Vančo: „Je to spíš problém zákona o Českém rozhlase, který již neodráží potřebu doby a koncesionářů. Média se mění dynamičtěji, než si zákonodárci uvědomují. Z pohledu médií a trhu je rok 1991 pravěk.“

RadioTV: V minulosti se intenzivně hovořilo i o omezení působení slovenského Rádia_FM na VKV, případně o jeho sloučení s jiným okruhem. Jaký máte názor na „channel sharing“ – vysílání dvou programů na jedné frekvenci? Myslíte, že by se podobný alternativní okruh jakým je Radio Wave mohl dělit o programovou pozici s jiným programem, například s menšinovým kanálem vážné hudby? Bylo by to možné sladit po programové stránce, jak kdysi fungovalo třeba rakouské rádio pro mladé – FM4 společně s vysíláním pro národnostní menšiny?

D. Vančo: „Dvě programové služby na jedné frekvenci jsou zabijákem identity a značky rádia. Vlastně obou rádií. V dnešní době se přece rádio poslouchá jinak. Nikdo si nenaladí rádio XY jen proto, že už je 20:00 a začíná vysílat jeho oblíbený program.“

RadioTV: Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík v minulosti veřejně podpořil slovenské Rádio_FM pozitivním prohlášením v čase, když se vážně uvažovalo o jeho zrušení. Byl i toto důvod pro Vaší iniciativu, aby jste soudržně podpořili Rádio Wave?

D. Vančo: „Podpora tehdy vyslovená panem Kasíkem nám morálně velmi pomohla. Věřím, že naše podpora minimálně nastolí diskuzi o tom, co přesně je služba veřejnosti, jak by měla být efektivně zabezpečená ze strany rozhlasu a jak si chce rozhlas získat mladé publikum. Na Slovensku to relativně funguje, ačkoliv Rádio_FM má stále rezervy a své nemoci, no rozhlasu – opírajíc se o průzkumy – dělá pozitivní imidž.“

RadioTV: Rádio_FM dodává Rádiu Wave svou týdenní hitparádu TOP_FM. Plánujete i v budoucnu podobnou spolupráci po programové stránce, případně budete ji nějak posilovat nebo modifikovat?

D. Vančo: S Rádiem Wave budeme programově spolupracovat i dále. Připravujeme například projekt penetrace slovenské hudební scény do vysílání Wave-u a naopak, české scény do našeho vysílání. Kromě toho plánujeme mnoho dalších drobností, které doufám potěší posluchače obou rádií.

Děkujeme za rozhovor.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .