1. dubna aprílové žertíky i den otevřených dveří

radiotv22Německá rádia se dopouštějí spousty aprílových žertíků. V minulých letech si například jedno vídeňské rádio prohodilo modulaci s kolegy ze severního Německa. Němci na severu tak poslouchali program o Vídni, zprávy z Vídně a to všechno ještě s rakouským nebo spíš vídeňským akcentem. Naopak Vídeňáci zase slyšeli severoněmeckou výslovnost a události z tamějšího regionu.

O podobný vtípek se minulý týden pokusila stanice Sunshine live, která hraje elektronickou hudbu. Na svých stránkách oznámila, že od 1. dubna (tedy od apríla) radikálně změní svůj program a bude hrát šlágry padesátých, šedesátých a sedmdesátých let. Kvůli změně cílové skupiny se změní i název na Radio Sonnenschein (Sluneční svit). Slovíčka live se vzdá. Nový slogan bude znít: Ewig jung – věčně mladý.

K tomuto kroku se stanice rozhodla, jak psala na svých stránkách, kvůli demografickému vývoji v SRN a neschopnosti politiků a obyvatelstva postarat se o dostatek dorostu v cílové skupině rádia Sunshine-live. Stále více šedesátiletých sedí doma a nemá možnost poslouchat v rádiu svoji hudbu. Na trhu tak vzniká díra, kterou Sunshine live nově Radio Sonnenschein zaplní.

Malá šance zachránit stávající program tu ještě je. Stanice pořádá telefonické hlasování. Přiznává ale že to na rozhodnutí nic nezmění. Možná někdy v budoucnu. A volajících se našlo opravdu hodně. 99 procent z nich si přálo, aby Sunshine live zůstal u svého formátu. Volání ale bylo zpoplatněno. Finanční výtěžek z této akce půjde na podporu hudební výchovy dětí.

Na tento žertík skočila nejen celá řada posluchačů, ale i někteří partneři, labely a dokonce zaměstnanci. Zděšený mail přišel i k nám do redakce Radiotv.cz, kdy nás jeden čtenář žádal, abychom celou věc prověřili. Rádio šlágry padesátých, šedesátých a sedmdesátých let opravdu hrálo a to celé aprílové dopoledne od osmi do dvanácti. Kromě toho, že v rádiu zvonily úplně všechny možné telefony, tak chvílemi kolabovala i homepage stanice, která nevydržela množství návštěvníků.

Se stejným vtípkem vyrukovalo i mnichovské M94,5. To se na apríla v 11 hodin přejmenovalo na SHIT.fm. Až do třinácti hodin nahradil běžný hudební mix z nezávislého popu a rocku výběr těch “ největších shitů osmdesátých a devadesátých let a těch nejhloupějších keců dneška“. S novým formátem se na dvě hodiny ztotožnili i moderátoři, změnily se také soutěže a k tomu všemu se posluchači dočkali pořádného mainstreamu. Ani na M94, 5 alias SHIT.fm nezůstaly telefony chvíli v klidu a nezvykle rychle přibývalo příspěvků v internetovém fóru. Posluchači dokonce hrozili demonstrací. Někteří se k ní skutečně odhodlali a s transparentem: “Přestaňte s tím aprílovým žertem. My chceme M94,5,“ se snažili o návrat ke starému formátu. Mírumilovní demonstranti dostali kávu a v jednu hodinu, kdy rádio opět začalo hrát hudbu mimo mainstream, se rozešli.

Trochu jinak to zkusilo Hit Radio FFH v Hesensku. To ve svých zprávách až do 14ti hodin a dokonce i v jednom speciálním pořadu tvrdilo, že všichni obyvatelé Hesenska budou muset absolvovat speciální Hesencký test. Obyvatelem této spolkové země bude moct být jen ten, kdo správně zodpoví 45 z padesáti otázek. Důvodem je rozhodnutí Ústavního soudu. Když přistěhovalci musí skládat zkoušku ze znalosti německých reálií, musí tato povinnost platit i pro domácí.

Test bylo možné získat okamžitě na všech benzínkách v Hesensku a také na internetových stránkách rádia. Kdo v testu neuspěje, bude muset absolvovat víkendový seminář za 260 euro. Reportéři FFH pokládali na benzínkách otázky a spousta lidí volala do rádia, jak že to s tím testem je doopravdy. Věrohodnost zvětšili přední politici zemské vlády, kteří nezávisle na stranické příslušnosti ve zprávách o tomto novém zákonu ve vší vážnosti mluvili.

Ostseewelle zase informovala o nálezu zlatých mincí kousek od Rostocku. Pod zemí by se údajně měl ukrývat poklad v hodnotě 3 až 4 milionů euro. Mince přitom leží jen 30 cm hluboko pod zemí. Ten kdo si nějakou minci vyhrabe, si ji, jak rádio informovalo, může nechat. Musí nález pouze oznámit. Stanice zdůrazňovala, že se nejedná o aprílový žert, protože zpráva už přišla den předem večer.

Life Radio v rakouském Linci na apríla žádné legrácky netropilo. Slavilo totiž svoje osmé narozeniny. Při této příležitosti uspořádalo den otevřených dveří. Ten navštívili více než tři tisíce lidí. Kromě toho že se podívali do vysílacího studia a setkali se se svými oblíbenými moderátory, měli možnost vyhrát nějakou cenu na kole štěstí nebo vidět nejžlutější (logo Life-radia je žluté) auto země, kterým byl osm metrů dlouhý VW Brouk.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .