Z moderátora spisovatelem

radiotv22Člověk je mladý, možná ještě chodí do školy a dostane možnost pracovat v rádiu. Někdo to bere jako dobrou brigádu a po pár letech jde dělat něco jiného. Někdo se dál živí jako moderátor, někdo jde výš. Ostatně o tom kam až to dotáhli někteří čeští moderátoři jste si na těchto stránkách mohli nedávno přečíst v článku Kdo jsou moderátoři českých rádií?
Dovedete si ale představit, že byste svou kariéru zakončili třeba napsáním knihy?

I kariéra toho nejúspěšnějšího moderátora jednou skončí. U někoho dříve, u někoho později. Hvězdy šoubyznysu zcela běžně píší knihy o svém životě. Tak proč by to nemohly dělat i moderátoři. Zatímco někdy kvalita takových knih není valná a literární kritici nad nimi nejásají, v Německu jsou k dostání dvě novinky, které mají alespoň nějakou hodnotu.

Zatímco někteří moderátoři prostě odejdou, jiní začnou své zkušenosti předávat dalším. Mezi ty, co své zkušenosti rozhodně předávají dál, patří Patrick Lynen z někdejšího rádia Luxemburg. Jeho hlas se poprvé v éteru ozval na východě Belgie, když si sám postavil pirátský vysílač. Potom si prošel stanicemi WDR, legendárním “Laxíkem“ tedy radiem Luxemburg, SWF 3, MDR, SWR 3 a nakonec skončil na WDR 2, kde působí dodnes. Ještě před tím byl novinářem na volné noze, reportérem a pak producentem. Teď působí na Rozhlasové akademii v Dortmundu a publikuje. Stále dobře na prodej jde kniha, kterou si můžete za 15 eur plus poštovné objednat na internetu. Báječná radiokniha – osobnost moderace, motivace (Das wundervolle Radiobuch – Personality, Moderation. Motivation) jak se dílo vydávané jako brožura jmenuje vyšla už v září 2003. Kniha popisuje jak moderovat, plánovat program, dělat airchecky, dramaturgii, vnášet do vysílání humor, jak dělat interview, jak si povídat s posluchači a další věci. Na 153 stránkách sepsal Lynen všechny zkušenosti, které nasbíral za skoro dvacetiletou kariéru moderátora a zároveň během své práce jako “rozhlasový trenér“.

Patrik Lynen pracuje ve vlastní společnosti Momentum Media, kde školí moderátory, šéfy rádií, vyhledává nové talenty pro pracovníky na vedoucích pozicích atd. Dále se věnuje promu, poradenství atd. Opravdovým vrcholem je už zmiňovaná kniha. Ta má být jakousi nití, která vede moderátory pro rádia i televize. Doposud publikované příručky totiž podle autora byly jen vědeckými pracemi o hlase, novinařině apod. Ale kniha která by se přibližovala praxi prý doposud neexistovala.

Patrik Lynen je ale jen jeden z několika špičkových německých moderátorů. Ten kdo se chce učit od více profesionálů a nebýt ovlivněn jen jednou školou, má možnost díky poslední novince, která se objevila na pultech německých knihkupectví. Napsala ji Uschi Wienken Jmenuje se Moderátoři a jejich úspěšné koncepty (Radiomoderatoren und ihre Erfolgskonzepte). Názory na to, jak se stát opravdovou osobností v éteru, se liší. Autorka proto vyzpovídala několik moderátorů, kteří se liší ve svých názorech a přitom všichni dokázali docílit úspěchu. Asi nejlépe se rozdílnost ukáže na příkladu dvou extrémů. Arno Müller tvrdí, že se dobří moderátoři drží formátu stanice. Elmar Hörig je naopak přesvědčen o tom, že by každý DJ (rozuměj moderátor) měl hrát vlastní muziku.

Zajímavé počtení 120ti stránkové publikace slibují (zatím bohužel jen pro ty, co umějí německy) i názory jednotlivých moderátorských osobností, které se v knize objevují. John Ment je toho názoru, že šou v rádiu bez osobnosti je jako porno bez sexu. Rob Green je sebevědomý a tak cestu k úspěchu nazval Greenskou cestou. Wolfgang Leikermoser je zářící hrdina atp.

Kniha která je taktéž k mání za 15 eur a láká hlavně na jména moderátorů, která jsou už pojmem. Němečtí top moderátoři nejsou tak provokativní jako Howard Stern, ani tak věrní jednomu zaměstnavateli jako Alistar Cooke, ale v každém případě mají k našim poměrům docela blízko a tak by možná stálo za to, poučit se u kolegů za naší západní hranicí. A možná že i některého z našich moderátorů brzy napadne popsat svou cestu k úspěchu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .