V Radě ČRo snad brzy přibudou nová jména

Pouhých 5 členů – tolik má v současnosti Rada Českého rozhlasu. Tento počet členů je také minimálním počtem hlasů potřebným pro přijetí drtivé většiny usnesení Rady ČRo. Ve čtvrtek by měl Volební výbor Poslanecké sněmovny ČR vybrat tucet kandidátů na čtyři volná místa.

Ve čtvrtek 13. března ve 13.00 začne ve sněmovně jednání volebního výboru, na kterém budou jeho členové vybírat 12 kandidátů (Různými organizacemi jich bylo navrženo 16.) na čtyři uvolněná místa v Radě Čro. Volební výbor má ze zákona povinnost vybrat tolik kandidátů, aby jich bylo třikrát více, než je volných míst. Rada se ocitla na hranici usnášeníschopného počtu členů poté, co v říjnu loňského roku rezignoval na svůj post Milan Kudrys (mandát do roku 2010) a 26. února vypršelo funkční období dalším třem radním – Bohuslavu Zoubkovi (místopředseda rady), Milanu Blažkovi a Richardu Seemannovi.

Na jmenném seznamu kandidátů se objevuje i několik kontroverzních jmen jako například bývalý zpravodaj Bezpečnostní informační služby a necelý rok fungující ředitel odboru umění a knihoven pod Ministerstvem kultury ČR Pavel Hazuka (nominován Pražským filharmonickým sborem a ANI filmem) nebo Ladislav Miler (nominován IKEMem), kterého moderátor a publicista Jan Kraus označil za předlistopadového člena prověrkových komisí. Dalšími nominovanými jsou Luděk Červenka (nominován za Syndikát novinářů), stejnou institucí byly navrženi do rady také Marie Fleissigová, Petr Marek (Kromě syndikátu jej také nominovalo Občanské sdružení Oliva.), Martin Přibáň, Oldřich Šesták, Markéta Šichtařová a Alexander Tomský. Dále se radními mouhou stát Martin Herzán (nominován Evropskou unií pro lidská práva), Danuše Homolková (První centrum zdravotně postižených jižních Čech), Helena Illnerová (Akademie věd ČR), Stanislav Komárek (navržen Univerzitou Karlovou), Tomáš Ratiborský (občanské sdružení Pontanus), Pavel Scheufler (Národní muzeum fotografie) a podruhé kandiduje Bohuslav Zoubek, jehož nominovali Filharmonie Brno, Nadační fond pro výstavbu koncertní síně v Brně a Spolek přátel hudby v Brně (Dle pravidel může být radní zvolen maximálně na dvě funkční období.). Ze zdravotních důvodů se kandidatury vzdal Josef Kleibl.

Dle vyjádření předsedy volebního výboru Petra Tluchoře (ODS) se na jednání chystají zástupci petice Nechceme přeladit, jejíž signatáři ostře protestují proti stávajícímu vysílání Čro 1 – Radiožurnálu.

Rada Čro je devítičlenná a funkční období jednotlivých členů je 6 let, přičemž po dvou letech se vždy jedna třetina jejich členů vymění. Teoreticky je tak zachován potřebný počet hlasů pro všechna usnesení této rady. V současném stavu může rada také přijímat všechna usnesení s jednou výjimkou. Tou je odvolání generálního ředitele Českého rozhlasu z jeho funkce. K tomuto úkonu je potřeba šesti hlasů, jichž se radě v současnosti nedostává.

Současným předsedou Rady ČRo je Jiří Florian (funkční období do roku 2010), její místopředsedkyní a tiskovou mluvčí je Dana Jaklová (do roku 2012). Zbývajícími členy rady jsou Ladislav Jíša (do roku 2012), Antonín Zelenka (do roku 2013) a Marie Ptáčková.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .