Top 10 magnátů rozhlasového trhu

radiotv22Na českém rozhlasovém trhu dnes najdeme kromě veřejnoprávního rozhlasu téměř osmdesát soukromých rádií a v současnosti probíhá licenční řízení na devět dalších. Značnou část rozhlasového éteru ovšem ovládá několik velkých společností a za nimi stojí několik konkrétních lidí.

Zajímá vás, kdo rozhoduje o tom, co se v českém éteru děje? Pokusili jsme se sestavit skupinu Top 10 rozhlasových magnátů, i když je jasné, že slovo magnát je na poli rádií poněkud přehnané a hodí se spíše do ropného, bankovního nebo televizního průmyslu.

Do Top 10 jsme zařadili pouze provozovatele rádií, ačkoliv na rozhlasový průmysl mají samozřejmě velký vliv reklamní sítě, mediální agentury nebo hudební vydavatelství. U každého magnáta najdete seznam stanic, které vlastní přímo či jako podílník přes další společnosti a nebo na tyto stanice má jen velký faktický vliv. Vlajkovou lodí je nazvána nejúspěšnější stanice stáje podle poslechovosti. Udávaná poslechovost je odhadem denního zásahu všech stanic stáje a ke každému člověku jsme přidali i dva osobní údaje.

Michel Fleischmann

Rádia: Frekvence 1, Evropa 2

Vlajková loď: Frekvence 1

Poslechovost: cca 1100 tisíc lidí

Bydliště: Praha
Věk: 50 let

Michel Fleischmann je v pravém slova smyslu průkopníkem soukromého vysílání u nás. Byl to on, kdo v roce 1990 spustil vysílání prvního soukromého rádia u nás. Evropa 2 začala ve francouzštině na pražském kmitočtu 88.2 MHz. Během dvanácti let se mu podařilo rozšířit její signál do všech velkých měst a od roku 1994 navíc provozuje celoplošnou Frekvenci 1. Jeho pozice je od ostatních poněkud odlišná, protože není majitelem rádií, ale pouze prezidentem společnosti vlastněné francouzskou Europe Devéloppement. V dubnu už popáté přednesl Radě žádost o vlastní zpravodajské rádio.

Ivan Baťka

Rádia: Radio Impuls

Vlajková loď: Radio Impuls

Poslechovost: cca 1000 tisíc lidí

Bydliště: Praha
Věk: 36 let

Osazenstvu Top 10 se Ivan Baťka zcela vymyká tím, že vlastní pouze jedinou stanici – celoplošné Radio Impuls. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejposlouchanější komerční stanici s největším podílem na trhu mezi rádii vůbec, místo v Top 10 si podle nás určitě zaslouží. V roce 1998 nečekaně uspěl v licenčních řízeních o frekvence Radia Alfa a během následujích let ponechal režii Radia Impuls v rukou Jiřího Hrabáka, který z Impulsu dokázal udělat komerčně nejúspěšnější rádio v Česku. Počátkem letošního roku prodal 66 procentní podíl v licencované společnosti německé firmě Eurocast.

Radovan Vaškovič

Rádia: Kiss 98fm, Kiss Hády, Kiss Morava, Kiss Publikum, Kiss Proton, Kiss Jižní Čechy, Kiss FM, Radio Beat

Vlajková loď: Kiss Hády

Poslechovost: cca 500 tisíc lidí

Bydliště: Praha
Věk: 44 let

Začátek působení Radovana Vaškoviče v rozhlasové branži se datuje do roku 1992, kdy společně se dvěma Iry spustil v Praze Radio Kiss 98fm. V druhé polovině devadesátých let jejich společnost Radio Investments expandovala i do dalších regionů. V roce 1995 vzniklo v Brně Kiss Hády a v Plzni Kiss Proton, následujícího roku v Ostravě Kiss Morava, v roce 1999 ve Zlíně Kiss Publikum a následně další Kiss rádia v Kutné Hoře, Táboře, Liberci, Pardubicích a Českých Budějovicích. Pod křídla sítě Kiss se se svým rockovým rádiem Beat uchýlil i Karel Kasal.

Petr Dvořák

Rádia: Radio Blaník, Radio City, Radio Vranov, Radio Most

Vlajková loď: Radio Blaník

Poslechovost: cca 500 tisíc lidí

Bydliště: Mnichovice
Věk: 47 let

Ačkoliv již dříve působil v rádiu ovládaném německou RTL, jako majitel se na rozhlasovém trhu etabloval v roce 1997, když jeho společnost City Multimedia získala licenci na pražské Radio City. Jeho největší úspěch se ale datuje do roku 1999, kdy od licenční Rady získal pro svůj projekt Radia Blaník lukrativní stokilowattový vysílač po Radiu Vox. Během dvou let Blaník expandoval do Prahy a Ústeckého kraje a jeho poslechovost se přiblížila 350 tisícům lidí denně. V roce 2001 Dvořák majetkově vstoupil do Radia Most a zvítězil v dalším licenčním řízení – jeho Radio Vranov nahradilo znojemský Karyon. Kromě toho Dvořák dodává know-how formátu Radia Blaník dalším stanicím, mj. brněnskému Petrovu nebo hradeckému Radiu OK.

Václav Ježek

Rádia: Radio FM Plus, Radio Šumava, Radio Karolína, Radio OK, Radio Olympic, Radio Euro K

Vlajková loď: Radio FM Plus

Poslechovost: cca 300 tisíc lidí

Bydliště: Plzeň
Věk: 57 let

Václav Ježek se do rozhlasového podnikání pustil v první vlně, jeho Radio FM Plus zahájilo vysílání v Plzni v roce 1991. Díky svým aktivitám v provozování rozhlasových vysílačů během následujících deseti let získal pro FM Plus dalších devět vysílačů, takže jeho rádio dnes kromě západních Čech vysílá také v Jihočeském a Středočeském kraji. Koncem devadesátých let získal podíl v servisní organizaci Radia Šumava, které vzniklo v roce 1995 a do jeho rozhlasového domu se nastěhovalo také country laděné Radio Karolína. Tato tři rádia dnes mají v Plzeňském kraji podíl na trhu 35 procent.

Jaroslav Král

Rádia: Radio Orion, Radio Olympic, Radio OK, Radio Euro K

Vlajková loď: Radio Orion

Poslechovost: cca 230 tisíc lidí

Bydliště: Český Těšín
Věk: 33 let

Jméno Jaroslava Krále je pevně spjato s Radiem Orion, které od svého založení v roce 1991 vládne severomoravskému rozhlasovému trhu. Ani jemu se ovšem nevyhnula krize tradičních hitových stanic – za tři roky ztratilo více než 150 tisíc denních posluchačů. V posledních letech je Král více aktivní v Čechách, stal se jednatelem společnosti První rozhlasová, kterou kromě něj vlastní Václav Ježek, Ladislav Faktor, Petr Zatloukal, Michal Plachý, Martin Černý (Černá Hora) a Zdeněk Pachovský (Dragon). Tato společnost po neúspěchu v licenčních řízeních o frekvence Radia Alfa získala v roce 1999 licenci na Radio Melody (dnes Radio Olympic), o rok později ovládla část hradeckého Radia OK a v roce 2001 vstoupila do libereckého Radia Euro K.

Michal Plachý

Rádia: Radio Krokodýl, Radio Jih, Radio OK, Radio Olympic, Radio Euro K

Vlajková loď: Radio Krokodýl

Poslechovost: cca 230 tisíc

Bydliště: Brno
Věk: 39 let

Michal Plachý založil svoji společnost Nonstop v roce 1993 společně s Bolkem Polívkou, od roku 1996 je jejím stoprocentním vlastníkem. Znělka Radia Krokodýl se v Brně ozvala na podzim roku 1994 a během tří let se Krokodýl stal nejposlouchanějším rádiem na jižní Moravě. Během dalších let ovšem ztratil téměř 60 procent posluchačů. V roce 2000 Michal Plachý s projektem Radia Pálava zvítězil v licenčním řízení o frekvenci Radia Jih a po požehnání Rady nakonec převzal Radio Jih i s původním názvem. Plachý je aktivní také na trhu lokálních televizí, najdeme ho v představenstvu brněnské Fatem TV.

Petr Zatloukal

Rádia: Radio Zlín, AZ Radio, Radio OK, Radio Olympic, Radio Euro K

Vlajková loď: Radio Zlín

Poslechovost: cca 220 tisíc lidí

Bydliště: Zlín
Věk: 52 let

Také Petr Zatloukal patří do generaci služebně nejstarších broadcasterů, jeho Radio Zlín se v éteru objevilo už v roce 1992 a od té doby je stabilně nejúspěšnější z východomoravských stanic. Své postavení na zlínském trhu upvenil v roce 2000, kdy ovládl servisní organizaci konkurenčního AZ Radia a následně tuto stanici přestěhoval do svého rozhlasového domu. Mimo to je Zatloukal vlastníkem společnosti Brain Moravia, která více než dvaceti rádiím dodává odbavovací systém AudioVault.

Ladislav Faktor

Rádia: Radio Faktor, Radio Gold, Eldorádio, Radio OK, Radio Euro K, Radio Olympic

Vlajková loď: Radio Faktor

Poslechovost: cca 200 tisíc lidí

Bydliště: České Budějovice
Věk: 45 let

Radio Faktor pojmenované po svém zakladateli a stoprocentním majiteli zahájilo vysílání v roce 1991 na základech pirátského Radia Podzemí. V roce 1994 se signál Radia Faktor rozšířil do celých jižních Čech a rok na to získal Ladislav Faktor další lokální licenci pro oldies rádio – nazval ho Faktor 2. Když v roce 1997 uspěl s projektem Eldorádia a získal třetí licenci, stal se neoficiálním vládcem jihočeského éteru. V posledních dvou letech se ale jeho pozice zhoršila – nejvíce Jihočechů poslouchá regionální studio ČRo a Radio Impuls. Stále klesající poslechovost Radia Faktor 2 vedla až k jeho přejmenování na Radio Gold.

Radim Pařízek

Rádia: Radio Čas, Radio Fajront

Vlajková loď: Radio Čas

Poslechovost: cca 110 tisíc lidí

Bydliště: Ostrava
Věk: 48 let

Člen kapely Citron a majitel nahrávacího studia vstoupil na rozhlasový trh jako poslední z Top 10, když v roce 1998 získal licenci po ostravském Radiu Sprint. Při tvorbě programu Radia Čas se inspiroval českým Blaníkem a dobré výsledky poslechovosti na sebe nenechaly dlouho čekat. V loňském roce zvítězil v licenčním řízení o frekvence Radiohradu a vzápětí získal lukrativní dokrývač na Valašsku, čímž zdvojnásobil dosah Radia Čas. Letos na jaře slavil další úspěch – společně s Hvězdoslavem Stefanem, který je napojen na vlastníky TV Prima, zvítězil s projektem rockového Radia Fajront v licenčním řízení o ostravskou frekvenci.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: