Osobnosti: Patrick Lynen sází na kreativitu a osobnosti

Odborná literatura i beletrie pro rozhlasáky je běžnou součástí německého trhu. U nás bohužel ne. Stejně tak chybí na našem trhu řada dalších služeb, které se vážou na rozhlasový svět. Rozhodně tu nepřekypujeme firmami, které nabízí rádiím servis v podobě poradenství a třeba i personální agentury. Teď se podívejme na jednu takovou společnost, která toto dělá v Německu. Vede jí Patrick Lynen, moderátor legendárního Rádia Luxembourg, které shodou náhod oslavilo 15. července padesát let od svého vzniku.

Ještě než odmaturoval na Gymnáziu ve Würselenu nedaleko Cách, táhlo ho to k rádiu. V německy mluvící části Belgie stál už ve svých šestnácti u zrodu několika pirátských rádií. Některé z nich vysílají z Belgie do Německa dodnes.

Patrick Lynen se narodil 22. listopadu 1967 jako Detlef Wilhelm Patrick Lynen ve Würselenu. Už skoro čtvrt století se věnuje rádiím. Své první zkušenosti v tomto oboru začal sbírat v roce 1983. Od pirátských rádií přešel k těm legálním. Nastoupil jako dobrovolník u RTL Radia (tedy u “Laxíku“) odkud pokračoval dál k WDR, kde byl zaměstnán jako externí spolupracovník.  A pak sbíral zkušenosti v řadě dalších médií. V televizi RTL, veřejnoprávních rozhlasech Deutschlandfunk a Deutschlandradio Kultur, MDR, SWF3 a SWR3, SFB/RBB, v televizi Viva u Deutsche Welle na radiu NRW, ve veřejnoprávním HR, belgickém veřejnoprávním BRF, německé televizi Sat.1 u Berliner Rundfunk, ARD, ZDF. bigFM, NRJ atd. Po sloučení SWF3 a SDR3 odešel na hr3. Pravděpodobně právě na SWF3 a SWR3 získal svůj kultovní status jako moderátor. Podobně na tom byli i jeho kolegové a kolegyně Stefanie Tücking a Elmar Hörig.

Kromě moderování se věnuje řadě dalších činností. Je producentem, editorem (content managerem), on-air-designerem, coachem, poradcem, hlasatelem a staničním hlasem. Od roku 2000 pracuje víceméně už jen jako coach a poradce. Vede firmu Momentum Media, kterou částečně i vlastní. Od března do května letošního roku moderoval noční rozhlasovou talk-show NeoNox, která se vysílala mezi půlnocí a druhou hodinou ráno na řadě německých rádií. Působil také u Bavorské mediální rady BLM a učí na Deutsche Hörfunkakademie.

Své bohaté zkušenosti předává dál. Už před třemi lety jsme Vám představili knihu Das wundervolle Radiobuch – Personality, Moderation. Motivation, kterou napsal a další odborné publikace, na kterých se podílel. Teď se podívejme na činnosti, které prostřednictvím agentury Momentum Media GmbH nabízí.

Jde tedy především o coaching. O rozhlasových kurzech už tady byla řeč. Sám Lynen odrazuje od lekcí, které dává ty, kteří si myslí, že z nich vychová nové talenty. Upozorňuje, že talent naučit nedokáže. Natrénovat se dají jen nové techniky, profesionální standardy a odborné znalosti. Zároveň si stěžuje na to, že se nadužívá slova coach a že se tak označuje spousta těch, kteří nemají potřebné zkušenosti. Cenu za své služby Patrick Lynen na internetu neuvádí, určuje se dohodou při jednání s klientem.

Protože se coachování chtějí nebo z nějakého důvodu musí věnovat i ti, kteří nevědí, jak své zkušenosti předávat dál, objevuje se tu kurz Train the Trainer, který učí právě budoucí coache. Jako poradce se snaží Lynen programové ředitele a další zodpovědné osoby vést k tomu, aby dávali prostor kreativitě a osobnostem. Nenabízí jen předem připravené rady, ale snaží se vymýšlet individuální řešení pro každou konkrétní stanici. A na příkladech z USA ukazuje, jak by se mělo dělat rádio. Uvádí také příklad z filmového průmyslu. Tam došlo k tomu, že si všechny filmy byly velice podobné a diváci si je pletli. Proto se museli producenti rozhodnout povolit točit i odvážnější a kreativnější projekty. A vyplatilo se. Tento postup přenáší Lynen i do světa rádií.

Společnost Momentum ale též zajišťuje výběr studia pro natočení jingles. Možná trošku vedlejší ale pro politiky a tiskové mluvčí atd. důležité jsou i kurzy vystupování před novináři a veřejností. Další podstatnou činností je headhunting.

Jelikož česká rádia až na výjimky na svých zaměstnancích šetří, nemají ve zvyku hledat si pracovníky přes personální agentury. Momentum ale působí zároveň jako personální agentura, která zprostředkovává nejen řadové rozhlasáky ale obsazuje též vedoucí pozice německých rádií.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .