Osobnosti: Garrison Keillor se nepředstavuje

Tento moderátor se ve vysílání nepředstavuje. Přesto ho znají miliony posluchačů nejen v USA ale po celém světě. Teď je mj. v distribuci na DVD i film o jeho rozhlasovém varieté A Prairie Home Companion. Snímek pojednává o posledním vysílání. Jeho show ale ve skutečnosti nekončí. Divákovi dává film možnost nahlédnout do zákulisí pořadu, který se s jednou několikaletou přestávkou vysílá od roku 1974. Věrná není jen šatna. Ta reálná se filmařům zdála přiliš malá.

7. srpna 1942 se ve městě Anoka ve  státě Minnesota narodil americký spisovatel, humorista, sloupkař, hudebník, satirik a také moderátor Gary Edward Keillor známý jako Garrison Keillor. Svoji kariéru začal v listopadu 1969 u sítě stanic Minnesota Educational Radio (MER) později přejmenované na Minnesota Public Radio. Tady Keillor vysílal The Morning Program od šesti do devíti hodin ráno. Stanice, u které vysílal, tento drive nazývala A Prairie Home Entertainment. Tou dobou mj. také začal psát povídky pro magazín The New Yorker. Jeho první příběh Local Family Keeps Son Happy vyšla v září 1970. V únoru 1971 odešel kvůli sporům o hudební programování z pořadu The Morning Program. Už v říjnu se ale vrátil. Pořad dostal nový název a to A Prairie Home Companion.

V roce 1973, když psal pro New Yorker o pořadu Grand Ole Opry (nejdéle vysílaný rozhlasový pořad na světě, věnuje se country music), napadlo ho vysílat v sobotu (stejně jako Grand Ole Opry) pořad s živě hranou hudbou. Hudebníky si bral už do svého ranního vysílání. Jejich produkce ale byla do značné míry omezená rozměry studia. V srpnu 1973 psal The Minneapolis Tribune o tom, že MER plánuje na sobotu noční verzi pořadu A Prairie Home Companion, ve které budou vystupovat živý hudebníci. Mj. toto jméno si vypůjčil od jednoho programu, který se vysílal už v roce 1969.

Pořad A Prairie Home Companion debutoval před diváky v sále a posluchači u přijímačů 6. července 1974. Živá hudba byla proložená komickými čísly, kde nechyběli ani živě pouštěné zvukové efekty. Pořad byl přerušován směšnými reklamními bloky. Například na speciální piškoty, které zbavují nesmělosti.

Po těchto přestávkách Garrison Keillor četl většinou vtipné pozdravy od diváků v sále pro kamarády a příbuzné, kteří poslouchali doma. Keillor v druhé části show předčítal povídky o životě ve smyšleném městě Lake Wobegon na Středozápadě. Toto městečko se vyznačovalo tím, že tu žily silné ženy, muži vypadali skvěle a děti byly nadprůměrné. Show si získala řadu svých fanoušků. Tento úspěšný pořad běžel až do roku 1987, kdy se Keillor rozhodl s pořadem skončit. Tou dobou už moderátor pracoval na jiných projektech. Mj. na další živé rozhlasové show The American Radio Company.

A Prairie Home Companion se do éteru vrátil v roce 1993 a to ve skoro stejném formátu, v jakém se vysílal v sedmdesátých a osmdesátých letech. Zajímavé je, že nikde není zmiňován moderátor Garrison Keillor. Občas zazní jeho křestní jméno, když ho tak osloví některý z hostů. Jinak ale Keillorovo jméno v pořadu uváděno není. S jeho jménem se ale posluchači určitě setkali v roce 1994, kdy byl Garrison Keillor uveden do rozhlasové síně slávy. Poctou mu může být i to, že byl parodován v Simpsonových. Jeho hlas je znám i z reklamy na Hondu se sloganem the Power of Dreams.

V současnosti se A Prairie Home Companion vysílá každou sobotu od pěti do sedmi hodin večer z Fitzgeraldova divadla v St. Paulu v Minnesotě. Pořad vyrábí Prairie Home Productions. O distribuci se stará American Public Media. Jeho show do celých USA většinou šíří veřejné stanice označované jako public radio. Celkem jich je přes pět set. Od března 2007 je show možné slyšet i na satelitním XM Radiu. A Prairie Home Companion vysílá i Sirius Satellite Radio.  Každou sobotu přiláká známé rozhlasové varieté k přijímačům zhruba 3,9 milionu posluchačů.

Uniknout nemusí ani vojákům na zahraničních misích, protože pořad přenáší i armádní AFN vysílající pro vojáky na zahraničních misích.  Čas od času se přidá i novozélandské National Radio.V Evropě je možné ladit A Prairie Home Companion v jedenáct hodin světového času na WRN Europe. Ve Velké Británii na BBC7 a v Irsku na RTÉ Radio 1 běží speciální upravená verze nazvaná Garrison Keillor´s Radio Show. Jedná se o hodinový výtah z celé show, kde je zachováno především předčítání příběhů z městečka Lake Wobegon. Aktuální i starší vydání show se dají zdarma stáhnout na internetu.

A Prairie Home Companion je též film, v češtině Poslední sbohem, režiséra Roberta Altmana. Tento film pojednává o tom, jak je vysílán úplně poslední díl tohoto rozhlasového varieté. Divadlo ve kterém se odehrává, se má totiž mj. změnit na parkoviště. Pro režiséra Roberta Altmana byl tento film poslední. Zemřel 20. listopadu 2006. Scénář k snímku napsal sám Garrison Keillor, který v něm i hrál sám sebe. Poslední sbohem bylo zároveň prvním Altmanovým snímkem natočeným digitální kinokamerou HDCAM. Dle kritiky německého Die Welt je film něco jako Harald Schmidt a Stefan Raab v jednom.

Garrison Keillor je politicky přívrženec demokratů. Je věřící, byl Luteránem nyní je Episcopalian. Z University of Minnesota má titul bakalář, který získal v roce 1966 v oboru angličtina. Právě při studiích začal působit na studentském rádiu dnes známém jako Radio K. Co se rodinného života týče, je od roku 1995 po třetí ženatý s violistkou Jenny Lind Nilsson, která pochází stejně jako on z města Anoka. S Jenny má dceru, z prvního manželství má ještě syna.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .