Osobnosti: Casey Kasem se ve vysílání vždycky neusmíval

Tento moderátor je hvězdou. Přitom nedodržuje onu známou poučku o mluvení do úsměvu. Nesměje se za každou cenu, není vždy pohodový, dobře naladěný. Když se naštve, schytají to jeho posluchači. Přesto bylv roce 1992 uveden do americké Rozhlasové síně slávy. Casey Kasem vysílá i ve svých pětasedmdesáti letech a je stále populární jak v USA tak i za hranicemi.

Casey Kasem je znám na celém světě díky hitparádám, které moderoval a které se vysílaly nejen na řadě amerických rádií ale také i mimo USA. Narodil se 27. dubna 1932 v Detroitu v americkém státě Michigan jako Kemal Amin Kasem. Jeho předci jsou palestinsko-libanonského původu.

Kasem se objevil v éteru v polovině padesátých let. V Detroitu byl DJem stanice WJBK. Začátkem šedesátých let se objevoval na KEWB v kalifornském Oaklandu. Působil i na WYSL v Buffalu ve státě New York a na řadě dalších stanic. Pak se prosadil se svým pořadem vysílaným na několika rádiích najednou.

American Top 40 je pořad, se kterým je Casey Kasem nejvíc spojován a díky kterému získal velký ohlas. Každý týden usedal v letech 1970 až 1988 k mikrofonu, aby představil čtyřicítku nejlepších songů USA. Do této hitparády se vrátil v březnu 1998 a vedl ji opět až do 10. ledna 2004, kdy ho vystřídal Ryan Seacrest. Jako spin-off této hitparády vznikla televizní verze America´s Top 10. Tu moderoval po nějaký čas v osmdesátých letech. Od ledna 1989 do března 1998, když v rádiu nemoderoval Čtyřicítku, vysílal pořad Casey´s Top 40, Casey´s Hot 20 a Casey´s Countdown vysílaný v síti Westwood One Radio Networks.

Caseyho Čtyřicítka byla velkým konkurentem American Top 40, kterou tou dobou místo něj uváděl Shadoe Stevens. Ta běžela na konkurenční síti ABC Radio Networks, se kterou se Casey koncem roku 1988 nedohodl na podmínkách další spolupráce. Casey používal stejné fráze, podobný styl mluvy, podobné jingly a slogany, prostě všechno dělal jako v původní show, kterou zkráceně nazýval AT40. Svůj nový pořad začal označovat jako CT40. Protože by tak díky podobě jména mohlo dojít k záměně s AT40 na ABC, postavilo se ABC proti používání tohoto názvu. Zkratka CT40 se v současnosti používá pro Country Top 40 Boba Kingsleyho. Ze sítě Westwood One Radio odešel, když mu nedovolili koncem devadesátých let začít pro CT40 používat už uvolněné původní označení AT40. Nyní vysílá u Premiere Radio Networks.

Casey Kasem je znám i svými úlety ve vysílání. Některé jsou dost známé a tak se kazety s jejich nahrávkami šířily podobně, jako se teď šíří řada podobných úletů ve formátu mp3 emailem a internetem. Některé výlevy Kasema se dostaly i na CD skupiny Negativland, do písničky o skupině U2. Když kdysi Kasem chtěl U2 představit, přestal uprostřed seznamu jmen hudebníků číst, pronesl co si v tom smyslu, jako: Koho to zajímá? Tihle chlapci jsou z Anglie… Použil pár sprostých slov a pustil písničku. Podobně se zachoval i 14. září 1985.

Kromě informací o hudbě obsahovaly jeho vstupy i pozdravy posluchačů, kteří chtěli potěšit někoho na druhém konci Ameriky nebo světa. Tato rubrika nesla název Long Distance Dedication. Jednoho dne chtěl jeden posluchač zahrát písničku pro svého pošlého pejska. Casey se naštval a vzkaz okomentoval za použití nemalého množství nevhodných výrazů. Nyní je řada těchto úletů ke stažení na internetu. Známá je právě tzv. Snuggles Tape (Snuggles je jméno zesnulého psa) nebo též The Dead Dog Tape. Howard Stern pouštěl tento záznam ve své show. Casey Kasem v rozhovoru přiznal, že měl tehdy opravdu hodně špatný den. Detaily popsal v knize American Top 40:The Countdown of the Century Rob Durkee.

V roce 1992 byl Casey Kasem uveden do Rozhlasové síně slávy a to v pouhých šedesáti letech, takže byl jejím nejmladším členem. Rádio ale nebylo jeho jediným působištěm. Moderoval hitparády i v televizi stejně jako třeba soutěž 100% (podobný formát nováckému Riskuj). Diváci ho viděli i v řadě teleshoppingů. Nejčastěji nabízel hudební nosiče, občas ale i auta značky Ford, vysavače Hoover nebo propagoval leteckou společnost Continental Airlines.

Hlasem Caseye Kasema mluví i Shaggy ze seriálu Scooby-Doo. Kasem namlouval řadu animovaných seriálů. Sám je vegetariánem a tak se pere i za to, aby vegetariánem byl právě Shaggy. Odmítl proto namluvit reklamu se Shaggym na Burger Kinga. I další nabídky od firem produkujících masné produkty odmítá.

XM Satelite Radio vysílá od srpna 2006 obnovené verze původních hitparád American Top 40 ze sedmdesátých a osmdesátých let. Premiere Radio Networks začalo s opakováním hitparád z let 1970 až 1978 v lednu 2007. A tak se posluchači opět dočkali jeho tradičních hlášek. Například: Ya know, kterým začínal velkou část svých vstupů.

Nyní Casey Kasem vysílá každý týden v sobotu a v neděli dvě hitparády. A to American Top 20 with Casey Kasem a American Top 10 with Casey Kasem. Dvacítka je zaměřená na Hot Adult Contemporary, Desítka na Soft Adult Contemporary. Nechybí ani vzkazy Long Distance Dedication. Tyto pořad se vysílají v řadě zemí světa. Stanice je buďto dostávají na CD nebo si je stahují z internetu. Každý den ještě uvádí America´s Top Hits. Jedna písnička, ke které vypráví příběh o jejím vzniku nebo zajímavost o jejím interpretovi.

V letech 1969 až 1979 byl ženatý s Lindou Myers, se kterou má tři děti. Jejich syn Mike Kasem rovněž namlouvá animované seriály a v roce 1997 moderoval MTV US Top 20 Countdown. Dcera Kerri Kasem je televizní a rozhlasová moderátorka. Od roku 1980 je jeho ženou zpěvačka a herečka Jeane Kasem. S tou má jednu dceru.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .