Královi všech médií je už půl století

radiotv22Před pár dny oslavil své 50. narozeniny moderátor, který už řadu let sklízí úspěchy se svojí ranní show Good Morning America, Howard Stern. Ten se narodil 12. ledna 1954 v Queensu ve státě New York. Možná si vzpomenete na film Soukromé neřesti, který byl o Sternovi a Stern si v něm zahrál sám sebe. Připomeňme si, jak tento moderátor, Král všech médií, jak se sám nazývá, začínal.

O tom že chce pracovat v rádiu měl malý Howard jasno už v pěti letech. Jeho přáním ale nebylo být jen tak obyčejným spíkrem, snil o tom, že z něj bude hvězda. To se mu bezesporu podařilo. K moderaci se poprvé dostal na Bostonské univerzitě, kde nastoupil jako dobrovolník do školního rádia. Tam se moc dlouho neohřál, protože ho vyhodili hned po jeho prvním vysílání. Po úspěšném zakončení studia na univerzitě diplomem s vyznamenáním si našel práci v různých rádiích na předměstí Manhattanu, pak v Connecticutu, Washingtonu a nakonec v New York City. Svoji kolegyni, zprávařku Robin Quiversovou poznal v roce 1981 ve Washingtonu. Robin s ním vysílá do dneška a po pravdě řečeno, drží Howarda na uzdě.

K odchodu z Washingtonu donutila Sterna jedna letecká nehoda. Pohotový moderátor zavolal do letecké společnosti jejíž letadlo havarovalo a zeptal se, kolik stojí letenka na místo neštěstí. Roku 1982 začalo pro Howarda tříleté působení v rádiu WNBC. Pokud jste viděli film Soukromé neřesti, vzpomenete si možná na scénu, ve které jeden z nadřízených učil Sterna správně vyslovovat jméno této stanice. Právě kvůli sporům se svými nadřízenými musel WNBC opustit.

V roce 1985 konečně nastoupil k newyorskému rádiu WRXK, kde moderuje svoji ranní show. WRXK bylo prvním rádiem, kde našel plnou podporu vedení. 18. listopadu ´85 začal vysílat v odpoledních časech a ranní drive dostal už 17. února ´86. Jeho show byla od začátku natolik úspěšná, že už v srpnu téhož roku ji začala přebírat philadelphská stanice WYSP. V současnosti šíří jeho show 54 stanic. Stern prodloužil v roce 2000 smlouvu, takže bude bavit posluchače minimálně ještě do příštího roku.

Ve své show zpovídá známé osobnosti, na návštěvu k němu zašla například Pamela Andersen, se kterou se bez studu bavil o sexuálních praktikách, které Pamela provozuje se svým přítelem. V Sternově show kdysi vystupoval i Tim Allen známý u nás ze seriálu Kutil Tim. Show je oblíbená a zároveň hlídaná. Z tohoto důvodu si ji můžou poslechnout jen posluchači v USA a částečně i v Kanadě. Všechny stanice, které jeho program přebírají, po dobu show vypínají své internetové vysílače. Nevyšly ani pokusy některých jeho fanoušků, nahrávat show a pořízené airchecky potom dát k volnému stažení na internet. Rádia si tyto aktivity hlídají a ihned zakročí, takže zahraniční fanoušci bohužel utřou nos.

Kromě moderování Stern i publikuje. Svoji autobiografii Soukromé neřesti, která byla později i zfilmována, vydal v roce 1993. V devadesátém šestém vyšla jeho druhá knížka Miss America. Od roku 1998 se objevuje i na televizní obrazovce. Ačkoliv je znám hlavně jako rozhlasový moderátor, tak v televizi ho sleduje mnohem víc lidí a to 40 miliónů, zatímco Good Morning America poslouchá “jen“ 18 miliónů posluchačů. Málokdo asi ví, že Howard Stern chodil v New Yorku ke stejnému holiči, ke kterému teď v Praze chodí Karel Gott, Janek Ledecký, Dagmar Patrasová, Dagmar Havlová a Bára Basiková.

A tak i když se i u nás najdou “extravagantní“ pořady a “extravagantní moderátoři“ oproti Good Morning America od Howarda Sterna je to jen slabý odvárek.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .