Jak dlouho vydrží Radiožurnál bez ředitele? Pícha stáhl kandidaturu

Alexandr Pícha, dosavadní šéfredaktor ČRo 1 Radiožurnálu a současně pověřený ředitel, ve středu oznámil, že již nemá v úmyslu kandidovat na místo ředitele stanice. Členům Rady ČRo to oznámil na mimořádném zasedání ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Tato informace přináší zásadní zvrat v hledání vhodné osoby do ředitelské pozice.

Přitom pozice ředitele prvního okruhu je volná od letošního února, kdy po pouhých čtyřech měsících byla odvolána Barbora Tachecí z důvodu „narůstajícího nesouladu v komunikaci uvnitř rozhlasu“. Alexandr Pícha má již za sebou ředitelování v letech 2003 až 2005, od dubna 2006 byl zpravodajem ČRo ve Spojených státech. Až do listopadu 2007 řídil stanici prozatímně Jan Pokorný.

Pícha předstoupil před předsednictvo rady s představou o dalším směřování Radiožurnálu a následně Václavu Kasíkovi oznámil, že na svůj záměr ředitelování rezignuje. „Jak jsem měl prezentaci, tak jsem avizoval, že je pro mne důležitý konsensus, který jsem po diskusi (na předsednictvu) necítil. To je hlavní důvod,“ obhajoval svůj postoj Pícha. Dříve ale výběrová komise sama Píchu do funkce doporučila. Kasík bude v hledání vhodného kandidáta pokračovat. V květnu bylo přitom vypsáno výběrové řízení, Rada ČRo v dubnu Kasíkův návrh na jmenování Píchy bez výběrového řízení odmítla. Nakonec se přihlásili jen dva kandidáti – mimo Píchu také Radka Štefaňáková, bývalá šéfredaktorka magazínu Flirt. Štefaňáková však svoji kandidaturu v červenci stáhla, jako důvod uvedla, že se s manželem rozhodla založit rodinu.

Pícha chtěl navázat na programové schéma, které Barbora Tachecí v lednu představila. Brzy po jejím odchodu ale některé její změny zrušil – z Radiožurnálu odešel Milan Bílek, místo něj se vrátil Jiří Chum. Navrácen byl, i když jen ve zkrácené verzi, Motožurnál a moderátorského křesla pořadu Zápisník zahraničních zpravodajů se chopil Vladimír Kroc (vystřídal Alexeje Pyška). Navzdory velké kritice nového Radiožurnálu (petici proti němu podepsalo 13,5 tisíce lidí), posluchači neodcházeli, navíc přibyli noví. Podle poslední průzkumu poslechovosti si jej denně naladí 750 tisíc posluchačů, alespoň jednou týdně pak 1,3 milionu. Více o aktuální výstupu poslechovosti si můžete přečíst zde.

Další změny Radiožurnálu nás čekají za zhruba dva týdny. Pícha bude pokračovat v nastaveném programu, jeho cílem je „vychytat mouchy současného programu“. Základ vytvoří zbrusu nový zvukový obal, ten současný je mnohými kritizován, vybírá se až ze 13 návrhů. Dopolední vysílání má být ve všední více zpravodajsko-publicistické, vysílání obohatí nový publicistický pořad Pod kůží. „Měli jsme dvě varianty. Jedna předpokládala rozfragmentování hlavního tématu do celého dopoledního Radiožurnálu, druhá ucelený pořad. A protože jsme měli ten komfort – dostatku času, natočili jsme demoverze a provedli poslechy a kvalitativní výzkum mezi posluchači. Ti rozhodli, že tuto publicistiku chtějí slyšet v uceleném pořadu. Uslyšíte ho tedy ve všední dny od 11:05 do 11:45,“ uvedl ve čtvrtek pro idnes.cz Pícha. Odpoledne se má naopak věnovat oddechovějším tématům. Pícha ve své funkci setrvá do doby, než se najde jeho nástupce.

Ve středu rezignoval šéf kanceláře ředitele ČRo Václava Kasíka

Ještě jedna zpráva momentálně hýbe Českým rozhlasem – Libor Křivka, šéf kanceláře generálního ředitele ČRo, ve středu rovněž rezignoval. Důvod je ale zcela jiný, Křivka čelí obvinění ze spolupráce s komunistickou vojenskou kontrarozvědkou. V archivech je veden pod krycím jménem Luděk. Několik let přitom vedl agendu generálního ředitele. Na svou obhajobu pro server idnes.cz uvedl: „Faktem pouze je, že v jejich seznamech jsem evidován a už jsem učinil kroky k tomu, aby tuto skutečnost vyvrátil nezávislý soud. Moje svědomí je v této věci čisté.“ Křivka zůstává na pozici místopředsedy Nadačního fondu ČRo.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .