Chaos ve volbě Rady Českého rozhlasu

radiotv22Poslanecká sněmovna připravuje poslední volbu Rady Českého rozhlasu podle politického klíče. Mezi nominovanými nechybí někdejší pověřená šéfka ČT Věra Valterová nebo bývalý šéfredaktor sportu ČT Jiří Baumruk.

Devět nových členů Rady Českého rozhlasu se chystá na únorové schůzi zvolit Poslanecká sněmovna. Podle týdeníku Marketing&Media by měla volba proběhnout ještě podle starého zákona o ČRo, který pověřuje nominací kandidátů na členství v radě poslanecké kluby jednotlivých parlamentních stran. Pravděpodobně tak půjde o poslední volbu malé mediální rady, která se uskuteční výhradně podle politického klíče.

Během únorové schůze by měli poslanci hlasovat také o novele zákona o ČRo, která přesouvá nominace kandidátů do rady na občanská sdružení a nevládní organizace (jak je tomu u Rady České televize). Volba nové rady bude s největší pravděpodobností předcházet jednání o novele zákona, takže poslanci zvolí podle starého zákona devět členů rady. Nový zákon zvyšuje jejich počet na 15, a tak se sněmovna bude muset později zabývat volbou dalších šesti členů, které už nebudou moci nominovat politické strany.

Poslední šance pro „věrné“

V nové radě však budou mít převahu členové přímo dosazení politickými stranami. Jednotlivé poslanecké kluby navrhly 14 kandidátů, mezi nimiž nechybí osobnosti známé z předloňské televizní krize na Kavčích horách, např. pověřená šéfka ČT Věra Valterová nebo Dušanem Chmelíčkem odvolaný šéfredaktor redakce sportu Jiří Baumruk. Mezi nominovanými je i pět členů současné i minulé rady včetně jejího nynějšího předsedy Richarda Seemanna. Zde je kompletní seznam kandidátů:

Jiří Baumruk – navržen ODS
Milan Blažek – navržen ODS (člen současné Rady ČRo)
Jindřiška Kubáčová – navržena KDU-ČSL
Ervín Kukuczka – navržen ČSSD
Vratislav Měchura – navržen KSČM
Michal Pavlata – navržen ODS (člen bývalé Rady ČRo)
Lenka Procházková – navržena ČSSD (člen současné Rady ČRo)
Michal Prokop – navržen US
Marie Ptáčková – navržena KDU-ČSL
Richard Seeman – navržen ČSSD (předseda současné Rady ČRo)
Petr Skála – navržen ODS
Milan Uhde – navržen ODS (člen současné Rady ČRo)
Bohuslav Zoubek – navržen ČSSD

Ve výčtu navržených kandidátů chybí členové rady Barbara Köpplová a Iva Kotrlá a místopředsedové Pavel Scheufler a Zdeněk Susa. Současnou Radu Českého rozhlasu zvolili poslanci v únoru 1997 a činnost zahájila 17. března téhož roku. V roce 1999 zvolila novým generálním ředitelem ČRo bývalého šéfa celoplošného komerčního rádia Alfa Václava Kasíka. Podle dosud platného zákona je funkční období radních pětileté a mělo by tedy skončit začátkem března.

Rada Českého rozhlasu je analogií Rady České televize. Volí a odvolává generálního ředitele veřejnoprávního rozhlasu, zřizuje a ruší studia ČRo v regionech (s výjimkou studií v Praze, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích, Brně a Ostravě, která jsou zřízena ze zákona) a na návrh generálního ředitele jmenuje a odvolává šéfy regionálních studií. Kromě toho schvaluje rozpočet ČRo a smlouvy o prodeji či pronájmu nemovitostí, které vlastní rozhlas.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .