Česká diplomacie stále neví, kde jsou unesení reportéři. Snad žijí…

radiotv22Další den drží neznámí iráčtí ozbrojenci reportéra ČRo1-Radiožurnálu a zpravodajský tým České televize. Vít Pohanka, Michal Kubal a Petr Klíma zmizeli v neděli na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu. Podle neoficiálních informací by mělo být trio pohřešovaných novinářů v pořádku. Podle nejnovějších informací ale skutečný stav unesených novinářů, jejich pobyt a o jaké únosce se jedná či co chtějí, nikdo nic neví. České úřady pátrají v oblasti Fallúdže.

Jak to bylo ve čtvrtek

Také ve čtvrtek podal zprávy o osudu unesených novinářů náměstek ministra zahraničních věcí Petr Kolář: „Nadále se nám nepodařilo zjistit, kdo zadržuje naše novináře a za jakým účelem. Probíhá intenzivně snaha ten kontakt navázat. V oblasti Fallúdži je situace teď značně nepřehledná, komplikovaná i bezpečnostně, takže je to o to horší. I pro naše místní kontakty je to značně složité,“ upozornil Kolář.

V Iráku mezitím pokračovaly střety v okolí měst Fallúdži a Nadžáf, kde se spojenci snaží polapit šíitského klerika Moktadu Al Sadra, muže, který vyvolal šíitské nepokoje. Írán do země vyslal své zprostředkovatele, ale došlo i k zastřelení prvního tajemníka íránského velvyslanectví v Bagdádu, a to v jeho voze.

Česká diplomacie zmírnila optimismus iráckého ministra kultury Mufída Jazairiho, který věří v jejich brzké objevení. Zatím totiž není známa ani identita případných únosců, ani jejich požadavky.

Jak to bylo ve středu

Náměstek ministra zahraničí Petr Kolář řekl Českému rozhlasu, že tři v Iráku unesení čeští novináři jsou na živu. Únosci ale zatím nikoho v České republice nekontaktovali ani nebyl vznesen žádný požadavek. Nejnovější hypotéza českých úřadů: jde nejspíše o koordinovaný, politicky motivovaný únos a v úvahu přichází i výkupné. „Přílišný optimismus není na místě,“ uvedl Kolář.
Bližší informace zatím nechce Černínský palác upřesňovat. I nadále se snaží navázat kontakt s únosci, aby mohlo začít vyjednávání.

Kolář dále řekl Českému rozhlasu, že Černínský palác se neustále snaží navázat přímý kontakt.

Na spekulace, že si únosci spletli české občany s Poláky však vyjádřil svůj soukromý názor, že tomu tak není, k záměně nedošlo. Jak uvedl, vyznává raději přístup střízlivého nahlížení na věc. Připomněl, že ministerstvo pracuje a analyzuje celou řadu informací, často i protichůdných i se zpravodajskými informacemi a především je motivováno zájmem o život a bezpečí českých občanů.

Do pátrání zůstává dál zapojena i FBI. Jak dál připomněl náměstek ministra zahraničí, situace se může změnit každou minutou.

Jak to bylo v úterý

„Byli jsme ubezpečeni, že novináři jsou v pořádku, jsou zdraví a dobře se s nimi zachází,“ řekl včera Českému rozhlasu irácký ministr kultury Mufíd Jazairi. Zároveň však vyzval k trpělivosti, protože záležitost je citlivá a složitá. Zdůraznil, že lidé, se kterými se nyní vyjednává, ubezpečili o korektním způsobu zacházení s unesenými a vyjádřil naději, že k pokroku dojde právě dnes.

Stejnou naději vyjádřil i český velvyslanec v Bagdádu Martin Klepetko. Upozornil ale, že přehnaný optimismus zatím není na místě: „Vím to samé, co ministr Jazairi. Tohleto je samozřejmě taková optimistická předpověď.“

Jazairi nemohl určit, ke které skupině únosci patří, protože jednotné velení neexistuje a skupiny operují nezávisle na sobě. Jsou mezi nimi kmenoví náčelníci, přívrženci strany BAAS a Sadáma Husajna.

Jde jim o zatčení a unesení občanů těch států, které jsou součástí koaličních sil. Rukojmí pak mají sloužit k nátlaku na vlády těchto zemí, aby stáhly svá vojska.

Dnes o situaci má jednat česká vláda

Podle serveru Českého rozhlasu 1 iŽurnál se situací okolo tří českých novinářů unesených v Iráku seznámí dnes, tj. ve středu 14.4.2004 vláda premiéra Vladimíra Špidly.

Ministerstvo zahraničí ČR cesty do Iráku rozhodně nedoporučuje a česká strana tam už podle šéfa naší diplomacie Cyrila Svobody přijala bezpečnostní opatření. „Naši experti jsou na území České republiky, bylo jim doporučeno, aby nejezdili do Iráku, dokud jim to nesdělíme. Naši zaměstnanci na zastupitelském úřadu se stěhují na bezpečnější místo. Jednotka Policie České republiky je aktivizována, aby poskytla větší ochranu a firmy, které plánují nějaké závazky v Iráku jsou vyzvány, aby tam pracovníky nevysílaly,“ uvedl Svoboda.

Čekají se hromadné útěky, válka v Iráku se obnovila

V obavách z únosů opouštějí Irák pracovníci humanitární organizace Člověk v tísni při České televizi. Jak ČRo1-Radiožurnálu sdělil Šimon Pánek, cesta domů je velmi nebezpečná, azyl jim proto zatím poskytli naši vojáci v Basře. „Nyní hledáme způsob, jak tu evakuaci dokončit. Jedna z možností byla letecký přesun do Ammánu, ta však nebyla z bezpečnostních důvodů britskými jednotkami doporučena. Předpokládáme, že náš tým opustí Irák zhruba během jednoho až jednoho a půl dne.“

O stažení českých expertů, kteří se podílejí na rekonstrukci Iráku, Ministerstvo zahraničí v tuto chvíli však neuvažuje.

Jako rukojmí byly v posledních dnech v Iráku vzaty desítky cizinců. V zemi od minulého týdne probíhá největší vlna násilí od loňského května, kdy USA vyhlásily konec hlavních vojenských operací. Někteří z rukojmích byli propuštěni, jiní ale zůstávají v rukou povstalců, kteří hrozí jejich zabitím, pokud američtí vojáci a jejich spojenci neopustí zemi.

Nejasný je i osud dalších zahraničních rukojmích. Koaliční síly informovaly, že v zemi je zadržováno asi 40 cizinců z 12 zemí. Násilí oproti minulému týdnu sice zesláblo, ale rebelové v úterý sestřelili jeden americký vrtulník a zabili několik vojáků.

Čeští reportéři cestovali do Jordánska

Zpravodaje ČRo1-Radiožurnálu, reportéra a kameramana České televize unesli v pondělí iráčtí ozbrojenci při cestě z Bagdádu do Jordánska. Z Ammánu měli odletět zpět do České republiky.

V poušti je podle slov iráckého taxikáře, vezoucí české občany, zastavili tři ozbrojení muži. Taxikáře propustili, čeští novináři byli zajati. Taxikář po návratu do Bagdádu o tomto incidentu jako první informoval zpravodaje francouzské agentury AFP. Vedení veřejnoprávních médií později potvrdilo, že se nemohou spojit se svými zaměstnanci působícími v Iráku. Poté v pondělí a včera české Ministerstvo zahraničních věcí začalo zjišťovat podrobnější informace.

Aktuální zpravodajství o situaci unesených českých reportérů v Iráku přináší RadioTV ve spolupráci s Českým rozhlasem 1 – Radiožurnál a serverem iŽurnál.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .