Bude ředitelem ČRo Bobošíková, Fričová, nebo Medek?

ceskyrozhlasvelkyJen necelé tři měsíce totiž zbývají do konce lhůty, kterou má Rada ČRo na volbu ředitele nového a pomalu se začínají objevovat spekulace o jménech nového šéfa veřejnoprávního rozhlasu. O kom se tedy spekuluje, kdo by se mohl zařadit po bok porevolučních rozhlasových šéfů a kdo má na získání tohoto postu šanci. Zatím se objevila tři jména. Pojďme se na ně, i na jejich šance podívat blíž.

Richard Medek – ředitelem na tři měsíce a šest let

Jako nejsnazší a nejjednodušší varianta se nabízí zvolení bývalého šéfa programu Českého rozhlasu, nyní pověřeného řízením této instituce, Richarda Medka. Medek by při tom nebyl coby kandidát na šéfa rozhlasu žádným nováčkem. O post rozhlasového ředitele se ucházel už při minulé volbě v roce 2005 a už tehdy mu politická podpora nechyběla. Podle zákulisních informací se totiž tehdy stal Václav Kasík generálním ředitelem pouze díky dohodě, že Richard Medek získá post ředitele programu.

Pro volbu Richarda Medka by mohly hovořit nejen jeho zkušenost s rozhlasem, ale i dlouhodobě dobré vztahy s Radou ČRo. V kauzách, které Rada uvedla mezi důvody odvolání Václava Kasíka, stál Medek často na straně Rady a i jeho současné pověření řízením rozhlasu napovídá, že důvěru radních neztratil.

Co by ale mohlo naopak Richardu Medkovi zlomit vaz?  V době těsně před volbami se většinou řediteli veřejnoprávních médií stávají lidé z hlediska nejsilnějších politických stran průchozí a nekonfliktní. Případně lidé, kteří jsou součástí některé z mezistranických dohod.  Může se tak snadno stát, že Medka díky těmto neoficiálním kritériím vyřadí ze hry silnější, či do některé z dohod zahrnutý kandidát.

Richard Medek – profesní životopis

1988-1993  Československý a následně Český rozhlas, šéfredaktor Mikrofóra, zástupce šéfredaktora stanice Radiožurnál

1993-1999  Televize Nova, šéfredaktor Snídaně s Novou, ředitel marketingu

1995-1996  Nová Alfa, generální ředitel

1999-2004  Česká televize producent

2004-2005  Český rozhlas, ředitel stanic Regina, Region Středočeský kraj

2005  Český rozhlas, ředitel programu

Kateřina Fričová – velké ředitelské šachy

Když byl před necelými dvěma týdny opětovně zvolen ředitelem České televize Jiří Janeček, objevily se spekulace, podle kterých byla i tato volba podmíněna dohodou. Janeček měl podle ní být zvolen ředitelem za podmínky, že se jeho protikandidátka Jana Kasalová stane šéfkou programu ČT. Tento post ale v současnosti zastává dlouholetá televizní a rozhlasová profesionálka Kateřina Fričová a právě ona by se v takovém případě mohla ucházet o post generální ředitelky Českého rozhlasu.

Kateřina Fričová není v souvislosti s volbou ředitele Českého rozhlasu zmiňována poprvé. Jako o možné ředitelce ČRo se o ní hovořilo už při poslední volbě v roce 2005. Tehdy dokonce patřila mezi osoby, které tehdejší Rada ČRo vyzvala, aby se do výběrového řízení přihlásily.

I když v roce 2005 Kateřina Fričová na tuto výzvu nereagovala, v roce 2009 by se mohla jednou z kandidátů stát.

Kateřina Fričová by jako ředitelka ČRo měla nepochybně výhodu velkých manažerských zkušeností, které nasbírala jak v komerčních tak ve veřejnoprávních médiích a manažer je nepochybně to, co Českých rozhlas potřebuje jako sůl. Otázkou ovšem je, nakolik je Kateřina Fričová opravdu pro politiky spolehlivá. Nakonec, několikrát se o ní v minulosti mluvilo i jako o favoritce na místo ředitelky České televize, ale dostatečnou politickou podporu nikdy nezískala.

Kateřina Fričová – profesní životopis

1974-1981  redakční poslíček, fakturantka inzerce, jazyková korektorka, redaktorka, programová pracovnice kulturního domu

1981-1993  Československá televize a následně Česká televize, asistentka výroby, vedoucí výroby, šéfproducent zpravodajství

1993-1997  ČNTS, ředitelka výroby, techniky a vysílání TV Nova

1998-2000  Prima plus, generální ředitelka TV Prima

2001-2005  Regie Radio Music, Frekvence 1, Evropa 2 (Groupe Lagardere), generální ředitelka

2005-2007  TOP TV, generální ředitelka

2007 Česká televize, ředitelka programu

Jana Bobošíková – výhoda politické podpory

Asi nejzajímavějším je jméno bývalé europoslankyně, moderátorky a několikaměsíční ředitelky zpravodajství ČT Jany Bobošíkové. Její zařazení na tento seznam může vypadat jako čistá fantazie, ale jen na první pohled. Jana Bobošíková sice má jen minimální zkušenosti s rozhlasem a její manažerské dovednosti se mohou po posledním angažmá v České televizi zdát jako ne úplně ideální, ale mohla by mít i jiný, výrazně podstatnější předpoklad. Dostatečnou politickou podporu.

Setkání Jany Bobošíkové a Jiřího Paroubka ještě před volbou ředitele České televize už není žádným tajemstvím. Jenže tomuto setkání chybí praktický výsledek. Jana Bobošíková se ředitelkou ČT nestala, a že by se s ní Jiří Paroubek scházel jen na kávu, tomu se snad ani věřit nechce. Krom toho, právě Jiří Paroubek se podle některých informací aktivně zasadil o odvolání Václava Kasíka z postu generálního ředitele ČRo.  A v neposlední řadě, Jana Bobošíková je dlouhodobě spjata s lidmi kolem lobbisty Jaroslava Berky, který má v Radě ČRo hned několik svých koní.

Jana Bobošíková coby kandidátka na ředitelku ČRo je tak sice variantou postavenou na neověřených informacích a spekulacích, ale pokud se její jméno opravdu objeví mezi kandidáty na nejvyšší rozhlasový post, rozhodně nebude bez šance na zvolení.

Jana Bobošíková – profesní životopis

1988-1989  Komise ČR pro vědeckotechnický a investiční rozvoj, uklízečka

1989-1992  Československá televize, redaktorka domácí rubriky se zodpovědností za OF a privatizaci

1993-1994  Hospodářské noviny, redaktorka burzovní části, vedoucí oddělení hospodářské politiky HN, spolupráce s Radiožurnálem

1999-1999  Česká televize, ekonomická redaktorka Redakce zpravodajství, moderátorka ekonomických zpravodajských pořadů a politického komentovaného zpravodajství „21″, moderátorka předvolebního vysílání, spolupráce s Frekvencí 1

2000  poradkyně předsedy Poslanecké sněmovny ČR, organizace konferencí Interview 21 o vývoji ekonomiky, spolupráce s ústavními činiteli ČR a významnými firmami při mezinárodních politických a ekonomických setkáních

2000-2001 – Česká televize, ředitelka zpravodajství v době tzv. televizní krize

2001-2004 – Televize Nova, moderátorka politické talkshow Sedmička

2004-2009 poslankyně Evropského parlamentu, zvolena jako nezávislá za politické hnutí Nezávislí

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Jose

    U Bobošíkové jde pouze o její politickou polívčíčku, tedy udělat si zdarma reklamu před volbami a zviditelnit se. V ČT nedostala žádný hlas a byla jednoznačně nejhorším kandidátem. Na víc zcela ,,nevolitelným“, jak se uvádělo jinde, protože by to patrně znamenalo rozvrat ČT, nikdy by s ní nechtěl spolupracovat. Totéž pravděpodobně platí i zde. Čili to je, jen její předvolební boj, jak dát voličům o sobě vědět, že ještě vůbec existuje. Největší šance má p.Medek, který už jednou kandidoval proti p.Kasíkovi a který evidentně o vedení ČRo stojí a také o ČRo ví asi nejvíce a jak bylo uvedeno je až příliš zadobře s radou ČRo.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .