Změny v éteru VI: Limonádový Joe => Expres

radiotv22Rozhodnutí Rady ve věci licence Radia Limonádový Joe bylo očekáváno s velkým napětím, vždyť mezi necelou dvacítkou žadatelů figurovaly kromě obou znepřátelených skupin takové subjekty jako slovenské Radio Twist nebo zpravodajské stanice Michela Fleischmanna a Mladé Fronty Dnes. Konečný verdikt Rady – udělení licence bulvárně-zábavnímu Radiu Expres pardubické společnosti 4S Production – asi předpokládal málokdo. „Myslím, že Radu přesvědčil náš projekt, který je svým zaměřením novinkou na pražském rozhlasovém trhu,“ komentoval toto rozhodnutí autor projektu Radia Expres Martin Cechl.

Limonádový Joe

Neni pochyb o tom, že Limonádový Joe je jednou z mála výjimek vyčnívajících z šedého pole české rozhlasové scény. Naprosto excentrická ranní show, nezvyklý projev moderátorů nebo filmová muzika ho na první poslech odlišuje od „normálních“ rádií. Ačkoliv rádio s takovým formátem nemůže figurovat na špici žebříčků poslechovosti (16 – 39 tisíc DR v posledních třech letech), své místo si pražském rozhlasovém trhu si rozhodně zaslouží. Podle vyjádření ředitele rádia Limonádový Joe Miroslava Pýchy pro časopis Strategie jej v době před veřejnými slyšeními o své podpoře ujištovali někteří členové RRTV včetně místopředsedy Petra Štěpánka. „Dokonce mám od rady písemný dokument o podpoře pro zachování formátu naší stanice,“ upřesnil Pýcha.

Veřejná slyšení

Obě znepřátelené skupiny okolo limonádového Joea pojaly veřejná slyšení ve velkém stylu. Miroslav Pýcha (JOE MEDIA) si přivedl ředitele Otakáro Schmida, Dušan Všelicha (JOE PR) zase herce divadla Sklep Tomáše Hanáka a Radní si mohli z obou stran vyslechnout skutečně zajímavé projekty slibující vlastní dramatickou tvorbu, mladé bigbeatové skupiny, rozhlasový sitcom nebo noční čtení z knih. Ačkoliv Všelicha plánoval denní poslechovost 60 tisíc lidí, nejen v hlavách Radních musela zahlodat otázka: „Jak to proboha chtějí zaplatit?“ Naproti tomu Miloš Pokorný za společnost 4S Production představil vcelku jednoduchý projekt Radia Expres založeného na „kultivovaném bulváru“ a AC formátu obohaceného „zábavnými“ českými hity. A když k tomu navíc přidal i trochu „multimediálna“ – tedy internetový servis pro Prahu – získal pravděpodobně rozhodující body do konečného účtování.

Rozhodnutí Rady

„Rada vždy nejdříve hlasovala o stávajících provozovatelích (Vox, Valc a v trochu jiném smyslu, neboť
v případě Limonádového Joea nežádala původní společnost, i o obou variantách jeho ‚dědiců‘). Jejich podpora však byla prakticky nulová,“
popisuje místopředseda RRTV Petr Štěpánek jednání Rady. Zajímavé je, že slova pana Śtepánka jsou v silném rozporu s výše citovanými výroky pana Pýchy, podle něhož mu svůj hlas slíbil sám místopředseda Štěpánek. Kam se ta údajně slibovaná podpora rádiu Limonádový Joe ztratila?

„Pak se vedla obecná rozprava, ze které vyplynula vůle rady vybrat v Praze jeden z projektů rockových rádií a jeden z projektů ‚povídavých‘ rádií. Ve druhém případě byl nejblíže úspěchu projekt slovenského rádia Twist. Hlasovalo pro něj šest radních. Podle mého názoru Twistu paradoxně nejvíce uškodily dopisy od dvou českých (Kavan, Dostál) a dvou slovenských (Kukan, Kňažko) ministrů, které za něj lobbovaly. Ve skutečnosti byly zcela kontraproduktivní. O MAFŘE sice padlo několik zmínek v obecné rozpravě o ‚povídavém‘ rádiu, ale nikdo tento konkrétní projekt k udělení licence nenavrhnul. Myslím, že za tím je zřejmě rozporuplné vnímání Mladé fronty Dnes,“ dodává Štěpánek k rozhodujícímu jednání.

Radio Expres

Jak už bylo řečeno, Radio Expres chce přinášet kultivovaný bulvár a „v první řadě posluchače bavit,“ jak se vyjádřil na veřejných slyšeních Miloš Pokorný. Podíl mluveného slova by měl být 15% bez reklam, zbytek bude tvořit muzika formátu AC se silným zastoupením české tvorby.
Vzhledem k tomu, že se zástupci Limonádového Joea (stejně jako Brno Valc, Radiohrad nebo Vox) rozhodnutí Rady brání zuby nehty, nelze předpokládat, že by Expres svoje vysílání odstartoval dříve, než začátkem příštího roku. „Radio Expres pravděpodobně začne vysílat 1.1. 2002, protože pan Pýcha chce vysílat do konce roku,“ potvrzuje ředitel Radia Expres Martin Cechl.

Neznámé je dosud také místo, odkud by měl Expres vysílat. Vratislav Horák ve Strategii č. 31 spekuluje o možné spolupráci s TV Nova a přechodem televizních moderátorů do „nějakého rádia“, jiné zdroje hovoří o možné spolupráci s celoplošným Radiem Impuls. „Můžu stoprocentně říct, že od nás z Kovářské rádio Expres vysílat nebude a o žádné spolupráci nic nevím,“ reagoval na náš dotaz ředitel Radia Impuls Jiří Hrabák. Sám Martin Cechl naznačil, že jde o zajímavé místo, ale bližší podrobnosti zatím uvádět nechce.

Velmi zajímavá je také situace ohledně onoho slibovaného internetového portálu, který by měl ve spolupráci s rádiem zajišťovat informační servis hlavního města. Přes velké plány si totiž Expres nedokázal včas rezervovat intrenetové domény a tzv. doménoví spekulanti využili příležitosti. „Bohužel jsme zareagovali opravdu opožděně… Pokusíme se získat doménu radioexpres.cz a už jsme kolem této věci podnikli některé kroky. Mimochodem, máme podanou žádost na zaregistrování ochranné známky ‚radio Expres‘ na Úřadě průmyslového vlastnictví od 5.3.2001. Jinak máme zaregistrovanou domenu expresradio.cz,“ vysvětluje Cechl. A jak bude onen internetový projekt vypadat?
„K tomu vám zatím jen prozradím, že to určitě nebudou jen webové stránky. :o)“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .