Změny v éteru V: Brno Valc => Petrov

radiotv22Největším překvapením letošních supervelkých řízení bylo bezesporu přidělení licence Radia Brno Valc v rozhlasovém světě neznámé společnosti PS Křídla. Její projekt Radia Petrov Radu pro rozhlasové a televizní vysílání okouzlil natolik, že mu dala přednost před ostřílenými žadateli typu Petra Dvořáka (Blaník, City, Vranov) nebo Jaroslava Krále (Orion, Melody).

Radio Brno Valc

Pro mnohé mohl být překvapením už základní fakt, že o licenci Radia Brno Valc požádalo 19 subjektů. Vždyť Radio Brno Valc bylo velmi úspěšné, jeho poslechovost v posledním roce neklesla pod 75 tisíc lidí denně a se svým formátem nemělo na Brněnsku konkurenci. Tak velký zájem ze strany žadatelů ovšem měl své důvody:

  • Proti Praze, kde vysílá více než deset lokálních stanic, má Brno díky své poloze podstatně méně kmitočtů, takže i konkurence je tam slabší. Po přidělení jednoho z posledních volných kmitočtů Evropě 2 tedy zůstala licence Radia Brno Valc nadlouho poslední možností, jak se do Brna dostat.
  • Lidé z rozhlasové branže vědí, že vztahy majitele Radia Brno Valc s Radou nebyly vůbec dobré. Radio Brno Valc v minulosti vedlo úspěšně soudní spor s Radou o přezkum jejího rozhodnutí ve správním řízení týkající se stanice Radio Brno. Tudíž se dalo předpokládat, že ho Rada v licenčních řízeních nijak zvlášť podporovat nebude.

Licenční řízení

Z devatenácti podaných žádostí byly čtyři ještě před neveřejnými slyšeními staženy, šlo o žádosti Jana Zilvara, Zuzany Budínské a společností Pester a Českomoravské rádio.
Mezi zbývajícími žadateli byli vzhledem k pravidlu „Posilování silných“ všeobecně favorizovány společnosti City Multimedia (Blaník), Orion a Country Radio a předem odepsán nebyl v žádném případě ani stávající provozovatel, který o licenci zažádal pro jistotu hned dvakrát. Jak už dnes víme, vše dopadlo jinak. Rada se tentokrát rozhodla neposilovat silné, ale dát přednost zcela novým projektům.

Proč se tak stalo? „Myslím, že odpověď je docela jednoduchá. Stalo se tak právě proto, že v minulosti rada postupovala, jak říkáte. Zároveň je však pravda, že rada vždy také hájila názor, že rozhlasový prostor nemá být
uzavřená množina. Z tohoto pohledu jsem rád, že i nový zákon otvírá daleko více prostoru pro ‚normální‘ trh. Na druhou stranu – je sice pravda, že rada licence udìlila novým společnostem, lidé s ními spojení však vesměs nejsou v boadcastingu žádnými nováčky. Největší vliv na ozhodování měla snaha rady upřednostnit formáty, které na trhu chybí,“
vysvětluje místopředseda RRTV Petr Štěpánek.

Radio Petrov

Mezi silnými nakonec nebyl Petrovu největším soupeřem favorizovaný Blaník, jehož formát pomalu ale jistě prorůstá do všech koutů republiky, ale ostravský Orion. „V případě brněnského kmitočtu byl nejvážnějším konkurentem projekt rádia Gold, spojený s ostravským Orionem. Rada se však po nelehké diskusi těsně přiklonila k čistě ‚brněnskému‘ rešení,“ upřesňuje Štěpánek.

Je otázkou, zda je fakt, že jde o čistě brněnské řešení, dostatečným důvodem pro udělení licence. Zkušenosti jednatelů společnosti PS Křídla Josefa Kratochvíla a Aleše Pohanky v oboru rozhlasového vysílání jsou prakticky nulové a podle prvních vyjádření byli ziskem licence dokonce zaskočeni. Ačkoliv Rada právě jejich projekt vyzdvihla, zdá se, že o přesné podobě Radia Petrov dosud není rozhodnuto. „Sami si to budeme muset ujasnit. Už teď ale mohu prozradit, že to bude spíše hudební typicky brněnská stanice pro lidi nad třicet let,“ řekl Josef Kratochvíl pro MF Dnes.

Když se vrátíme k veřejným slyšením, zjistíme, že Josef Kratochvíl a pravděpodobná šéfka programu Zdeňka Kárná slibovali rádio pro cílovou skupinu 30-50 let. Hudební formát by měl být postaven na evergreenových hitech 70.-80. let s 30% české muziky, mluvené slovo by mělo zabírat 10% vysílacího času a kromě moderátorů by se o něj měla starat pětičlenná redakce zaměřená na místní zpravodajství a publicistiku.

Budoucnost

V tuto chvíli ještě není jasno, zda od 1. ledna 2002 uslyšíme na frekvenci 103.4 MHz Radio Petrov nebo i nadále Radio Brno Valc. Rozhodnutí Rady totiž ještě nenabylo právní moci a Radio Brno Valc jistě nedá svou kůži lacino. „Dne 22. června 2001 jsme u Městského soudu v Praze podali opravný prostředek proti rozhodnutí Rady současně s návrhem na odklad vykonatelnosti přijatých rozhodnutí ve správním řízení o kmitočet Brno 103,4 MHz/1kW. Celou kauzu považujeme za věc veřejnou a proto jsme plné znění opravného prostředku zveřejnili na našich stránkách www.radiobrno.cz,“ uvedl ředitel Radia Brno Valc Igor Kapoun.

Ačkoliv se v historii našeho rozhlasového vysílání dosud nestalo, že by nějaké rádio dokázalo zvrátit rozhodnutí o neudělení licence ve svůj prospěch, vedení Radia Brno Valc vkládá do správního řízení velké naděje. Pokud by se totiž podařilo odložit vykonavatelnost přijatých rozhodnutí až do doby, kdy začne platit nový mediální zákon, mohlo by být vše jinak. „Děláme všechna opatření k tomu, abychom vysílali i po Novém roce. Vysílání Radia Brno VALC zůstane nezměněno, neboť se jedná o originální a dlouhodobě úspěšný formát na Brněnsku. Jinými slovy, není žádný důvod k tomu, aby Radio Brno VALC svobodně a nezávisle naplno nevysílalo dál. Ve věci neudělení licence pro další licenční období pevně věříme, že v rámci opravného prostředku u soudu uspějeme,“ dodává Kapoun.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .