Zdena Hůlová: ČRo 4 by neměl být prioritou

radiotv22Jak vidí stav českého rozhlasového vysílání lidé z branže? O názory ohledně potřeby veřejnoprávního okruhu pro mladé, budoucnosti Českého rozhlasu a strnulosti formátů soukromých stanic jsme požádali několik odborníků. Po Michalu Zelenkovi vám přinášíme vyjádření bývalé místopředsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Zdeny Hůlové.

Nemyslím si, že by to byla a měla být priorita ČRo pro nejbližší a možná ani pro to další období. Jsem zvědavá, co Vám odpoví ČRo. Já vidím jako stěžejní technickou (VKV sít) a nejspíš i programovou „dostavbu“ ČRo 2 – Praha jako nezastupitelné stanice pro seniory, a dále pak reginy – jejich usazení v rámci VÚSC. Podíváme-li se na existující okruhy ČRo a jejich profilaci, pak moc řešení nevidím. Samotné sloučení ČRo 3 a CRo 6 jím při jejich stávající náplni není, klasická hudba z ČRo 3 a zpravodajství s publicistikou z ČRo 6 by sice dohromady pasovaly, ale cílovou skupinu zde mladí netvoří a přilákat na takový produkt by se v dostatečné míře nedali.

Pokud byste při jejich sloučení „vyklidil“ ČRo 6, tak kdo z mladých Vám přijde na střední vlny? A kdybyste takto chtěl naopak uvolnit ČRo 3, jak asi bude znít klasická hudba na SV? Vyjdeme-li z předpokladu, ze regionální AC formáty potřebují kontakt s mladým posluchačem, pak by se teoreticky nabízelo přebudovat na Vámi hledanou celoplošku práve reginy – tedy přeformátovat je. (Nyní si zřejme konkurují s ČRo 2 – Praha, snad s výjimkou RS Ostrava.) Ztratil by se tak ale asi hlavní princip, přínos a důvod existence regin, tj. regionalita, což je stěžejní argument proti takové variantě.

Ptáte-li se na hudební formáty rock, jazz, techno, house, soul či ethnic, pak myslím, že až bude možné získat na nich zhruba 50 tisíc posluchačů, někdo se o to jistě pokusí. Vím, že ČRo s představou edukativního ČRo 4 pro mladé dlouhodobě vážně koketoval (i když mezitím stihl uvažovat i o tom, že by náplní této stanice bylo vysílání pro motoristy, tedy dopravně servisní rádio, což vyvolávalo dojem, ze ČRo lavíruje mezi tím, co na trhu posluchačům vlastně chybí). Považuji ale za velmi obtížné nenásilně vychovávat mladé tak, aby v tom necítili kazatelský varovně vztyčený prstík. Nebylo by tedy snadné najít
jimi akceptovatelné obsahy a formy mluveného slova, pritažlivé osobnosti a zároveň hudbu, která by byla pro ně poslouchatelná a zároveň jiná, než hrají soukromá rádia.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .