Zaostřeno na ranní vysílání na rádiu – Kiss Morava

Ve čtvrtek 20. září jsem v 6.00 naladil frekvenci Rádia Kiss Morava, abych své první dvě hodiny dne strávil s ranním vysíláním této stanice a ty následně podrobil kritickému hodnocení. Musím říci, že to byly perné dvě hodiny…

M O D E R Á T O Ř I
Ranní pořad na Rádiu Kiss Morava má jméno RANNÍ ŠOURÁNÍ (každý všední den od 6.00 do 9.00). Už tento, lascivností zavánějící, název může neznalého člověka varovat. Moderátory jsou Pavla Daňková a David Račák alias Pája a Dejv. Tento moderátorský pár se svými žoviálními rozhovory snaží lidem zpříjemnit začátek dne. Prostoru k tomu mají více než dost, jenže poslouchat jejich plané tlachání, které se potácí v bezbřehých vodách nudy a trapnosti vyvolává spíše pocity utrpení. Navíc oba občas nesrozumitelně drmolili – nemám nic proti tomu, když moderátor spustí vodopád slov, ale musí mu být rozumět, a taky musí mít, co říct. V jednom vstupu Pája a Dejv rozjeli téma (fotbalová Liga mistrů), aniž by o něm věděl jeden z nich alespoň základy. Rozhodně nemusí být odborníci, ale pokud Dejv, který o tomto tématu začal, nemá elementární znalosti, ať raději mlčí, nebo mluví o něčem jiném.

Dejv dopadl v mém srovnání se svou kolegyní o něco hůře, také díky lapsu, kterého se dopustil, když se pokusil vtipně okomentovat počasí. Cituji: „…poprvé se mi kouřilo od huby.“  Toto a jemu podobná slova by opravdu neměla znít z úst rozhlasového moderátora. Oba dva pak bez problémů zapadají do bodré a zaměnitelné uniformy současného moderátora komerční stanice. Jejich rozjuchané hlasy mohou některým čerstvě probuzeným činit nemalé potíže. Na vyhlášené téma reagoval za celé dvě hodiny jeden posluchač (téma: Co děláte se svým partnerem ve volném čase).  Pája a Dejv nejspíš počítali s vyšší aktivitou posluchačů, jež nepřicházela, a proto museli nastoupit historky ze soukromého života obou moderátorů (Dejvova přítelkyně Monča neustále sleduje seriál Přátelé na dvd a Pájin přítel zase hraje badminton a líbil se mu film Transformers).

Ale abych neviděl jen to špatné. V jednom vstupu dokázali otevřít téma (fotbalista Řepka + platy hráčů Sparty Praha) věcně jej probrat a formou testovací otázky (Dejv se ptal Páji na platy a dal možnosti a, b, c) celou věc šikovně vypointovat. Také rozhovor s jediným posluchačem, který se ozval na vyhlášené téma byl veden čistě a zábavně. Posluchač František přinesl zajímavou historku a jeho projev byl překvapivě kultivovaný a bez jakýchkoliv vulgárních výrazů, což není zcela běžné. Tyto dva momenty ukázali, že to jde i jinak a snesitelněji. Kontakt s pouštěnou muzikou byl u moderátorů přirozený a střízlivý, jak svými intervaly, tak i obsahem. Citelněji jsem postrádal oznamování přesného času (hlásili asi jen dvakrát). Tuto informaci považuji u ranního vysílání za dost podstatnou.

Stanice spadající do formace Kiss rádií mají pro posluchače každý den připraveny tři speciality. Nejzajímavější je Malá Markétka. Tato malá holčička je odzbrojující svým přirozeným projevem. Její zpěv písně 99 Luftballons vytvaroval na mém obličeji široký úsměv. Dalším projektem je Pan Horák. Tato postava volala na hokejový stadión, kde vyžadovala po muži, jenž komentuje utkání, aby během zápasu přečetl jakýsi milostný vzkaz. Panu Horákovi se však dotyčného nepodařilo vyvézt z míry, tudíž daný rozhovor postrádal sebemenší jiskru nebo vtip a neměl být vůbec pouštěn do éteru. Třetí záležitostí byl Mek Kulaj Kulkin a jeho Kameň. Tato vsuvka dala připomenout proslaveným Kameňákům dne Romana Holého, které svého času zněly na frekvencích Rádia Evropa 2. Proti tomuto formátu nic nemám, jen bych si odpustil počítačovou deformaci hlasu, která činí z vtipu neposlouchatelného paskřivce.

R E D A K C E
Ranní zprávy na Rádiu Kiss Morava jsou dvojí – po celé a po půl. Obé měl na starosti Vítek Goršanov (příjmení zprávaře jsem si musel najít na internetových stránkách, protože v podání Páji znělo nějak jako Vašonoha). Zprávy po celé znamenají 3 nebo 4 věty o něčem pokud možno bulvárním, jedna zpráva ze sportu a počasí. Zprávy po půl začínaly počasím v regionu, následovalo pár senzačních informací z kultury a dopravní servis. Nejsem zarytý odpůrce bulvárních témat ve zprávách (Kiss Morava není zpravodajské rádio), ale jejich zpracovaní je na mizerné úrovni. I když se možná mýlím a zprávy jsou zpracovány dobře, jenže po několika prvních větách skočí Vítkovi Goršanovi do řeči Pája a Dejv, svými rádobyvtipnými komentáři celou práci zprávaře rozdrtí na prach a nedovolí říci cokoliv podstatného.

M U Z I K A
Hudební dramaturgie Rádia Kiss Morava není můj šálek kávy, ale můj vkus není v tomto případě vůbec důležitý. Podstatné je, že muziky zní dostatek, což posluchač této stanice ocení. Jen mi přijde složení písní trochu nemotorné. Je z něj cítit, že se Kiss Morava zaměřuje spíše na taneční muziku, tudíž ranní mix, který by měl být poněkud méně agresivní, drhne. Co mi vadilo, bylo utínání písní po polovině. Osobně se mi to zdá sprosté vůči umělci, i když v tomto případě jde spíše o morální pocit. A necelé písně na tomto rádiu mohou být lehce zaměnitelné s jingly (viz. níže).

O B A L   +   R E K L A M A   +   I N T E R N E T
Osobní prezentace Rádia Kiss Morava je založena především na jinglech. Těchto vsuvek na Kiss Morava existuje několik druhů. Všechny fungují na stejném principu – kaleidoskop útržků písní, reklamních sloganů a blíže neidentifikovatelných hlášek. Někdy jsou kusy písní delší, až to vypadá na celou píseň a v jednom případě zní v jinglu pozdrav Mira Žbirky přímo RANNÍMU ŠOURÁNÍ. Musím říct, že mi přijde tento způsob upoutávek značně zastaralý a dávno vyčpělý. Navíc je jinglů moc, velmi rychle se oposlouchají a následně otravují. Hlavní sloganem Rádia Kiss Morava je „Číslo jedna s největšími hity!“ Nechci se pouštět na tenký led čísel, které se týkají poslouchanosti, a tak jim budu věřit, ale slogan „První dopravní informace na Moravě!“ už přes svůj nos zdvižený vysoko nahoru nevidí realitu. Když vám počítačem zmutovaný dětský hlas oznámí „Nepřelazujte, bude hůř!“, vyděsí vás naopak upřímnost až nechtěná.

Potěšující pro mne bylo zjištění, že reklamy není v ranním vysílání Rádia Kiss Morava neúnosně mnoho. Hodnocení její kvality by už byla příliš snadná střelba do nemohoucího terče. Internetové stránky mají jednotnou formu pro celou stáj Kiss. Barevným laděním odpovídají agresivní image rádia a informace zde jsou lehce dohledatelné. Nepříjemně na mě působila audio stopa křičící nějaký slogan (opět otřesná počítačová deformace hlasu) a chvíli mi trvalo, než jsem se zorientoval a hlas vypnul.

Z Á V Ě R
Rádia Kiss udávají jako cílovou skupinu svých posluchačů široké rozpětí 16 až 39 let. Se svými 28 lety jsem tedy někde uprostřed a musím říci, že Kiss Morava (respektive jeho ranní vysílání) má co zlepšovat. Důležitým krokem je, aby oba ranní moderátoři pořádně přiškrtili uzdu svému egoismu. Také by měli věnovat větší čas přípravě vysílání a nějakým způsobem vylepšit svou výslovnost. Ruku v ruce s moderátory jde i zpravodajství, jež bohužel nemá sebemenší šanci se projevit. Můj názor zní, že současný styl RANNÍHO ŠOURÁNÍ je vhodný pro otrlé, nebo skalní fanoušky.

Hodnocení (1=nejhorší, 5 bodů=nejlepší):
Moderace – 2 body
Redakce – 2 body
Muzika – 3 body
Obal, reklama, internet – 3 body

Celkové hodnocení – 2,5 bodu

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .