Založena aliance pro podporu HD Radio v Evropě

Ve Švýcarsku založili Alianci, která má v Evropě prosazovat standard HD Radia a koordinovat jeho zavádění. Aliance má za sebou svoji první konferenci. Ta se konala v Lucernu na HD Radio Days, o kterých jsme na Radiotv.cz už psali. Podobné aliance mají v USA a také v Brazílii, kde to s HD Radiem myslí vážně.

Energy Curych, První ukrajinská rozhlasová skupina, Radio Sunshine a další založili HD Radio Alianci. Jak už jsme psali nedávno, na technologii HD Radio sází ve Švýcarsku a tak asi nepřekvapí, že první konference HD Raddio Alliance se konala ve švýcarském Lucernu.  Přední evropská rádia se dohodla na založení organizace, která bude podporovat rozšíření High Definition rádia po celém kontinentě. Organizace se inspirovala v USA, kde už v prosinci 2005 vznikla HD Digital Radio Alliance a v Brazílii, kde podobnou instituci vytvořili v listopadu 2006.

Na konferenci v Lucernu bylo zvoleni i vedení aliance, které je mezinárodní. Prezidentem je Jürg Bachmann z curyšského rádia Energy. Viceprezidentem je Andrej Karpij z Ukrajiny, generálním tajemníkem Markus Ruoss z Ruoss AG a Radia Sunshine (Ruoss je švýcarský zastánce HD rádia), generálním ředitelem Andrea Sentinelli z polské společnosti Data Technology a  sekretářem Perry Priestly, ředitel International Broadcast Business Develop.

Jak už bylo řečeno, na HD Radio hodně sází Švýcaři. „V různých zemích Evropy se HD-Radiotechnologie už testuje nebo zavádí. Myslíme si, že je to vhodný čas pro založení organizace, skrz kterou si můžeme vyměňovat zkušenosti a koordinovat marketingové aktivity.“, cituje server Radioszene.de prezidenta Aliance Jürga Bachmanna. „Těšíme se na spolupráci, která se snaží zvýšit znalost HD-Radiotechnologie a jejich četných předností pro evropské vysílatele i konzumenty.“

Konference Aliance se konala při HD Radio Days, o kterých jsme Vás už informovali ve výše zmíněném článku. Všichni účastníci se tak mohli seznámit s výsledky testu HD Radia přímo v členitém terénu Švýcarska. Na řadě přednášek zároveň mohli probrat regulaci a komerční využití této technologie.

Zastánci HD věří v celosvětové rozšíření této technologie. Mezinárodní telekomunikační unie ITU už schválila doporučení pro technologii iBiuity FM IBOC Systém (čili HD Radio), kterou Mezinárodní Telekomunikační Unie nazvala Digital System C. Evropská HD Radio Alliance se podílí společně s ITU podílí na standardizaci a regulačních řízeních standardu Digital Systém C a zároveň bude vydávat o stavu technického vývoje, legislativní regulaci a plánování frekvencí pravidelné bulletiny.

V USA je tento standard podle Radioszene.de jedinou technologií, kterou pro terestrický digitální přenos uznává Federální komunikační komise FCC. Ve Spojených státech už v současnosti vysílá ve formátu HD Radio přes 1 500 stanic. Bližší informace o amerických HD stanicích jsou na www.hdradio.com. O švýcarské, evropské aktivitě je stránka www.hdradio.ch. Vlastní HD Radio Alliance má svůj web na adrese www.hdradioalliance.com.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .