Wawa: z polského Blaníku bude rockové rádio

Největší polské šlágry let minulých i současných by na Radiu Wawa měla v krátké době vystřídat rocková muzika v podání stanice Eska Rock. Nový vlastník Wawy, Grupa Radiowa Time, kterému patří rovněž Eska, chce totiž většinu kmitočtů Wawy využít právě pro šíření signálu své rockové stanice.

Bude z Wawy Eska Rock?

Podle polského tisku by tomu tak mělo být. Magazín wirtualnemedia.pl uvádí, že by Radio Wawa mělo pod svým původním názvem vysílat jen ve Varšavě a Lodži, kde má značka Wawa silné postavení. V ostatních 16 lokalitách, kde Wawa rovněž vysílá by se měl název stanice změnit na Eska Rock. Spolu z názvem by se logicky změnil i program stanice. To je podle Leszka Kozioła, ředitele Radia Eska a Wawy, jedna z alternativ, která je v současnosti ve hře. Možný je ale i jiný název stanice. V tuto chvíli je tedy jisté jen to, že ke změnám jak na Esce tak na Wavě dojde. Podobně jako u nás však bude záležet, jak se k nim postaví Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, polská obdoba naší Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Rozhodnutí by mělo padnout v průběhu prvního čtvrtletí.

Čtenáře, kteří by snad ve skrytu duše doufali, že by stejná změna formátu mohla postihnout i české Rádio Blaník, čeká zcela jistě zklamání. Vedle odlišností obou rozhlasových trhů hovoří proti změně Blaníku především rozdílná úspěšnost „národního formátu“ v obou zemích. Zatímco Wawa zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí podíl na celkové poslechovosti na úrovni 1,1%, Rádio Blaník vykazovalo v období 2.Q-3.Q share na úrovni 5,7% (s ostatními členy rodiny Rádio Blaník to bylo 9,8%).

Wawa má od září nového vlastníka

Příčina připravovaných změn na Radiu Wawa je prostá. Na konci loňského května se německá společnost Eurocast, do té doby majoritní vlastník Wawy, stala jeho vlastníkem výhradním – psali jsme o tom v článku Eurocast stoprocentně ovládl polské Radio Wawa. Jak se však později ukázalo, Eurocast svoji účast ve Wawě konsolidoval jen proto, aby celou společnost v září prodal společnosti Grupa Radiowa Time. Ta v Polsku již provozuje rozhlasovou síť Radio Eska (CHR format), síť rockových rádií Eska Rock, dvě rádia vysílající pod názvem Gold FM (formát Gold AC), katolickou stanici Vox FM a nyní i Radio Wawa. Plánem nového vlastníka pak je využít kmitočty ne zrovna úspěšné Wawy pro slibný projekt rockového rádia Eska Rock.

Poslední zahraniční účastí Eurocastu je Londa

Prodej Wawy je tak jen dalším potvrzením obratu ve smělých plánech Eurocastu na mezinárodní expanzi. Jedinou jeho zahraniční účastí dnes totiž zůstává 2/3 podíl ve společnosti Londa, která v Česku drží licenci na vysílání Rádia Impuls a RockZone. V Německu pak vlastní i u nás známé taneční rádio Sunshine Live.

Eurocast se již dříve zbavil svých účastí ve vídeňském Radiu NRJ (2003), očekávání nenaplnily ani aktivity na britských ostrovech – konsorcium Absolute Radio UK, na kterém se Eurocast podílel 1/3, se sice ucházelo o celou řadu digitálních rozhlasových licencí, ale žádnou se mu získat nepodařilo. Jedinou jeho akvizicí bylo liverpoolské radio Juice FM (2003). Eurocast však z konsorcia vycouval a Juice FM byl po pár letech prodán. O omezování zahraničních aktivit svědčí i odchod Beate Appel ze společnosti. Appel pracovala v Eurocastu více než 8 let a měla zde na starosti právě zahraniční akvizice.

Bude na prodej i Impuls?

Oznámení o prodeji poslední zahraniční účasti – podílu ve společnosti Londa, provozovateli Impulsu a Rock Zone – by tedy velkým překvapením nebylo. Byť se o jeho prodeji spekuluje již řadu let, vedení rádia byť jen jednání o prodeji nikdy nepotvrdilo a k samotnému prodeji dosud nedošlo. Ne že by o podíl (především) v Impulsu nebyl zájem, ale překážkou by mohla být například požadovaná prodejní cena, o kterou si vlastník nejposlouchanějšího českého rádia může říct.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .