Výzva k zabití v katolickém Radiu Maryja

Jeden z posluchačů, který zavolal do živého vysílání polského katolického Radia Maryja, vyjádřil názor, že je třeba zabít poslance Janusze Palikota. Moderátor mu pro Maryji typickým stoickým hlasem s decentním pousmáním odpověděl, že by snad nechtěl sahat po tak drastických prostředcích. Poté hovor stáhl z vysílání. Katolické rádio se s radikálními názory posluchačů ve vysílání nesetkalo poprvé.

Bylo by ospravedlnitelné, kdyby speciální jednotka přenesla pana Palikota a ještě některé další do jiného světa.“ To řekl ve vysílání polského katolického Radia Maryja posluchač, který se představil jako Pavel ze středního Polska. Moderátor mu pro Maryji typickým stoickým hlasem s decentním pousmáním odpověděl, že by snad nechtěl sahat po tak drastických prostředcích. Poté hovor stáhl z vysílání. Rozhovor přitom začal vcelku normálně. Posluchač slušně pozdravil slovy „Pochválen buď náš pán Ježíš Kristus“ Moderátor mu odpověděl: „Pochválen až na věky.

Janusz Palikot je poslancem za Občanskou platformu. Rozruch je kolem něj kvůli jeho ne zrovna vybraným komentářům, ve kterých nešetřil ani šéfa Radia Maryja Pátera Redemptoristů Tadeusze Rydzika. Toho v televizi označil za oligarchu katolické církve a satana, který podle něj patří do vazby. Palikot se s různými výhružkami musí potýkat poměrně často. Po jeho vystoupení v televizi mu přišla řada výhružných dopisů. Kromě trestního oznámení, připravuje politik i stížnost k polské mediální radě kvůli nemravnému a protilicenčnímu jednání v éteru.

Radio Maryja už zažilo jeden podobný exces, kdy se mu vymstilo, že bere posluchače na telefonu do živého vysílání. Někdy v roce 1996 se dovolal jeden posluchač, který chtěl jen říct “tři slova tomu moderujícímu páterovi.“ Skutečně zazněla tři slova. Tři z těchto tří slov byla sprostá. V Polsku se proto ujal idiom Tři slova tomu moderujícímu páterovi jako označení obscénní poznámky.

Posluchači dostávají v programu Radia Maryja možnost se vyjádřit k různým otázkám velice často. Diskusní pořady jsou vedle bohoslužeb a kázání běžnou součástí programu. Díky nevhodným nebo šokujícím telefonátům se tak v minulosti už několikrát mluvilo například o nočním pořadu Rozmowe niedokonczone (Nedokončené rozhovory), ve kterém se mnohokrát objevily i projevy antisemitismu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .