Virus – švýcarské veřejnoprávní rádio pro mladé

radiotv22Mezi země, kde alternativní veřejnoprávní stanice pro mladé nemá dlouhou tradici, patří Švýcarsko. Virus začal vysílat teprve v roce 1999. Původně se stanice měla jmenovat DRS 4, aby tak bylo zachována pravidelnost v číslování programů. Ačkoliv se jedná o další ze stanic veřejnoprávního rozhlasu pro německy mluvící Švýcarsko (více viz Veřejnoprávní média ve Švýcarsku II. – současnost), Virus nevysílá přes VKV nýbrž jen v kabelových sítích, přes satelit a internet a v německy mluvících kantonech i přes DAB.

Kvůli malému pokrytí má malou poslechovost a tak se uvažuje o jeho restrukturalizaci. Objevily se i nepotvrzené zprávy, že by se tato stanice měla zrušit. Tyto plány měl veřejnoprávní vysílatel DRS už i se svým kulturním programem DRS 2, který měl také málo posluchačů. Protesty toho “mála“ nebezpečí zrušení vždycky zažehnaly.

Virus je přísně orientován na posluchače do 24ti let. Jeho playlisty obsahují hudbu, která je stará maximálně dva roky. Ostatně na webu se Virus chlubí tím, že hraje hudbu dřív než ostatní. Žánry, které stanice nabízí jsou R´n´R, hip hop, rock a pop. Hudbu doprovází moderátoři, kteří podle stránek rádia mluví jen, když mají co říct. Posluchač není rušen reklamou. Tok hudby tak krom moderátorských vstupů přerušují už jen jednou za hodinu zprávy.

Krom běžného hudebního proudu najdeme ve vysílání Viru i speciální pořady. Každou sobotu od osmi večer do půlnoci si přijdou v pořadu Shake na své příznivci stylů jako deep trance, epic house, elektro a tribal beats. Čtyřhodinový živý set míchá MentalX, který večerem provází a zve do vysílání hosty. Playlisty odvysílaných setů (zhruba necelé dva měsíce dozadu) je možné nalézt na internetových stránkách Viru. To je služba pro ty, co chtějí vědět, co slyšeli a případně si chtějí danou věc pořídit. Novinky z rapové scény a všechno důležité o hiphopu najdou posluchači na Viru v neděli od devíti večer v pořadu Bounce. Stejně jako Shake i Bounce má svůj vlastní stream, kde se hraje ve smyčce hudba pro vyznavače muziky, která se objevuje v těchto dvou pořadech.

Všechna kvalitní veřejnoprávní rádia pro mladé se snaží podporovat mladé a začínající hudebníky tím, že je představí ve vysílání a zahrají jejich dema. Tuto službu vykonává i Virus. Švýcarský hudební dorost představuje v pořadu Demotracks. Stačí jen když kapela pošle svoje demonahrávky do hudební redakce Viru. Rádio není jen o hudbě ale nabízí i mluvené slovo. Pořad Mobile Campus je originální talk show školáků nebo studentů vysokých škol. Tým stanice Virus přijede na školu nebo univerzitu a uspořádá diskusi na aktuální téma. Zajímavé názory z takovéto diskuse pak posluchači můžou slyšet v éteru. Kromě výměny názorů mezi žáky nebo studenty je součástí i rada odborníka. Tématy bylo například hledání práce po škole, způsoby správného vyřádění se, láska, komunikace, rodina atd. To nejzajímavější z celého pořadu je ke stažení jako mp3 na internetu. Ke každému tématu je tady ještě krátký článek a odkazy na relevantní internetové stránky.

Samozřejmostí u hudebního rádia je hitparáda. Top 40 je společná pro Virus i DRS 3, což je sice veřejnoprávní rádio, hraje ale komerčnější hudbu podobně jako například rakouské Ö3. DRS 3 je mnohem starší, existuje už od roku 1983, kdy vzniklo jako reakce na vznik komerčních rádií ve Švýcarsku. Zatímco přes den má DRS 3 program složený z hudby, zpráv a pozvánek na zajímavé akce, večer od osmi nabízí speciální pořady zaměřené například na country, blues, worldmusic, blackmusic nebo švýcarskou hudbu. Krom toho přináší přímé přenosy anebo záznamy koncertů. Svým formátem se DRS 3 zaměřuje na cílovou skupinu 25-45. Denně dosahuje poslechovosti přes jeden milion lidí.

Při kliknutí na odkaz Team na stránkách Viru www.virus.ch se posluchač sice může podívat na fotografie moderátorů a případně je kontaktovat emailem, ale víc se toho o nich v této sekci nedozví. Přesto moderátoři nejsou žádnými tajnůstkáři. Právě naopak. Mají na stránkách Viru své blogy, kde se svěřují se svými nejinternějšími pocity. Pomocí diskusí pod jejich příspěvky můžou posluchači s moderátory jednoduše komunikovat. Například Salvi Atasoy ve svém posledním příspěvku řeší plán stanice Pro7 stáhnout Simpsonovi z podvečerního času a nahradit je telenovelou Lotta in Love. Rebeccu zas při návštěvě Berlína fascinovali pohárky na vajíčka na měkko a tak ve svém blogu rozebírá, jak vypadá taková berlínská snídaně. Dokonce tady má i malou soutěž. Každému, kdo jí pošle fotku své snídaně, pošle stojánek na vajíčka na měkko.

Moderátoři mluví zcela běžně švýcarskou němčinou. Zprávy jsou ve spisovné němčině i když je pravda, že švýcarský přízvuk je hodně silný. Švýcarská němčina Schweizerdeutsch zatlačuje spisovnou mluvu Hochdeutsch do pozadí i na DRS 3. Tam jsou spisovné pouze zprávy a informace z dopravy. Pravděpodobně je to kvůli srozumitelnosti. Cizinec, který ovládá němčinu, případně i Němec má s porozuměním švýcarskému dialektu problémy. Zprávy sice v nářečí nejsou. Patnáctiminutová zpravodajská relace Info3, kterou tato stanice pro mladé vysílá, je ale ve švýcarské němčině. Ve spisovné jsou pouze příspěvky korespondentů ARD.

Stejně jako některé komerční stanice i Virus prezentuje na svých internetových stránkách jméno odehrané, právě hrané a příští skladby. Ke každé se zobrazuje informace o jejím interpretovi a z jakého je alba. Díky e-shopu je možné si i hned objednat album s danou skladbou. Pokud má interpret svoje stránky, je na ně odkaz, případně je tady odkaz na informace o něm převzaté z německé verze volné encyklopedie Wikipedia. Aby hudební dramaturg znal názory posluchačů, není nic jednoduššího, než k písničce napsat komentář. Navíc je možné si tady poslechnout třicetivteřinové ukázky některých songů. Interaktivita hraje na Viru velkou roli. Na stránkách stále běží jaký si chat, ve kterém můžou posluchači například hodnotit vysílání. A nebo psát, co je zrovna napadne.

Název Virus stanice občas používá i ve své propagaci, kde své posluchače nechce oslovit ale nakazit. Nakazit je chce i soutěžemi a originálními cenami. Ten kdo pošle fotku s originálním tričkem, dostane speciální kartonový držák, který zabrání tričku, aby se při uskladnění pomačkalo. Pyžamová policie zase pro změnu hledá ty, kteří spí v nevkusných pyžamech atd.

Kromě takovýchto šprýmů se ve vysílání mluví i o vážnějších věcech. Nechybí tipy na zajímavé akce, rubriky o filmech nebo počítačových hrách, dobré rady a různé zajímavosti. Všechno ale střiženo na míru posluchačům do 24ti let.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .