Veřejnoprávní média – historie kanadské CBC

Canadian Broadcasting Corporation není veřejnoprávním vysílatelem v našem evropském slovasmyslu. Rozhlas i televizi totiž platí přímo stát. část peněz si CBC vydělá sama reklamou. Podobně jako švýcarské veřejnoprávní vysílání musí být rozděleno do čtyř jazykových skupin, je i kanadský program členěn na anglickou a francouzskou část.

Koncem dvacátých let se snažila rádia z USA expandovat i na kanadský trh. Graham Spry a Alan Plaunt proto lobovali za vytvoření vlastního kanadského rádia. V roce 1929 vznikla Aird Commission, která doporučila zřízení veřejného vysílatele. V roce 1932 proto vláda R.B. Bennette ustanovila CRBC (Canadian Radio Broadcasting Commission), která byla předchůdkyní CBC (Canadian Broadcasting Corporation). CRBC převzala síť stanic železničního dopravce Canadian National Railway. Svoje jméno dostalo CBC 2.listopadu 1936, kdy také začalo vysílat.

V následujících desetiletích bylo CBC zodpovědné za rozvoj vysílání v Kanadě. V roce 1946 bylo zavedeno FM vysílání. 6. září 1952 začalo televizní vysílání. Provoz zahájila montrealská stanice CBFT. O dva dny později se přihlásila do vysílání torontská CBLT. V říjnu 1953 vznikla první soukromá televizní pobočka CBC. Šlo o stanici CKSO vysílající ze Sudbury v Ontariu. Soukromé vysílání jako takové tehdy ještě v Kanadě neexistovalo, umožněno bylo až počátkem šedesátých let. V letech 1944 až 1962 vysílalo CBC v angličtině AM stanice, Trans-Canada Network a Dominion Network. Název Trans-Canada Network se začal používat 1.ledna 1944, když vznikla Dominion Network. Trans-Canada Network se zaměřovala spíš na seriózní pořady, zpravodajství, publicistiku, klasickou hudbu a vzdělávací pořady, zatímco Dominion Network přinášela víc zábavy a její programy byly spíš komerční. Na obou stanicích se vysílaly reklamy. Stanice sdružené v Trans-Canada Network byly vlastněné CBC, zatímco rádia sítě Dominion byly povětšinou soukromé (v rámci zákonných omezení). To neplatilo pro vlajkovou loď CJBC v Torontu. Program sítě Trans-Canada šířily v některých oblastech po několik hodin denně vysílače menších soukromých rozhlasových stanic.

V roce 1962 byla síť Dominion zrušena. Z CJBC se stalo francouzsky mluvící rádio La Première Chaîne, které je zpravodajskou stanicí, ekvivalentem k anglicky mluvícímu CBC Radio One. Trans-Canada začala používat jednoduché označení CBC případně CBC Radio. V následujících deseti letech vznikl nový anglickojazyčný program. Ten vysílal na VKV a od roku 1975 nesl označení CBC Stereo. K další změně názvu došlo v roce 1997, kdy se většina stanici CBC stěhovala na VKV a z CBC Radia vzniklo CBC Radio One a z CBC Sterea CBC Radio Two. To nemá tak dobré pokrytá jako jednička.

1. července 1958 bylo televizním signálem pokryto území od pobřeží k pobřeží. O osm let později, 1. července 1966, se začalo vysílat v barvě. Ale ještě ne všechny pořady. Úplně v barvě se začalo vysílat roku 1974. V roce 1978 se CBC stalo prvním vysílatelem na světě, který použil satelit pro spojení Kanady z východu na západ a na sever. V sedmdesátých letech ztratil veřejnoprávní vysílatel částečně své postavení, ale stále zůstal významným hráčem na trhu. V současnosti provozuje CBC řadu rozhlasových i televizních programů v angličtině, francouzštině a také jazycích původních obyvatel. Některé televizní programy vysílá také po kabelu.

Na rozdíl do evropské praxe nevybírá CBC poplatky od diváků a posluchačů, ale dostává peníze ze státní kasy. Část rozpočtu tvoří i příjmy z reklamy v televizním vysílání a na internetových stránkách. Rádia veřejné služby reklamu nevysílají. Jen spoty politických stran v průběhu předvolební kampaně, kdy to nařizuje zákon. Za stanice šířené výhradně kabelem nebo satelitem získává ještě peníze od předplatitelů.

CBC je někdy mylně považováno za dvě společnosti. Ale jedná se o jednu instituci, která zajišťuje vysílání v angličtině a francouzštině a tak také vystupuje pod dvěma názvy. Anglickým Canadian Broadcasting Corporation a francouzským Société Radio-Canada. CBC v současnosti vysílá dvě celoplošné televizní stanice-  Anglickou CBC Television a francouzskou Télévision de Radio-Canada. Programem se podobají komerčním stanicím, ale obsahují víc původní kanadské produkce.

Rozhlasových i televizních programů je samozřejmě mnohem víc. Za všechny jmenujme rozhlasovou stanici Espace musique nebo televizní Documentary Channel, CBC Country Canada, Réseau de l´information atd. Těm se budeme podrobněji věnovat příští týden.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .