Ve Švýcarsku vysílají komerční rádia pro mladé jen po kabelu

Ve Švýcarsku sice funguje veřejnoprávní rádio pro mladé (viz Virus – švýcarské veřejnoprávní rádio pro mladé), ale mnohem úspěšnější a oblíbenější je komerční Radio 105. To je rádio, které se objevilo 17. února 1998. Radio one-o-five, jak hlásá slogan v logu nedostalo žádnou terestrickou frekvenci a proto je závislé jen na kabelové televizi a internetu. I přes tento handicap se Radiu 105 podařilo si získat přízeň posluchačů a také zadavatelů reklamy v celém německy mluvícím Švýcarsku. To v době vzniku stanice nikdo nepředpokládal. Úspěch Radia 105 dokonce donutil veřejnoprávní SRG založit vlastní rádio pro mladé, kterým je už zmiňovaný Virus.

Radio 105 bylo prvním formátovým rádiem Švýcarska, prvním, které si jasně vymezilo svoji cílovou skupinu. Zároveň bylo v zemi Helvetského kříže jednou z prvních stanic, která zaměstnala sound-layoutera, který vytvořil obraz celého rádia. Výsledky dokazují, že se to vyplatilo. Ačkoliv rádio nemá vlastní terestrické frekvence, je podle průzkumů poslechovosti MA Strategy 2005 mezi mladými nejposlouchanější soukromou stanicí v německy mluvícím Švýcarsku. V komunitě mladých je už Radio 105 zavedenou značkou. Dokazuje to i fakt, že se nejznámější a nejoblíbenější DJs Švýcarska pravidelně objevují na tomto rádiu. Důkazem že Radio 105 je pojmem i na klubové scéně, je cena Swiss Dance Award v kategorii Best Radio, kterou Radio 105 vyhrálo třikrát za sebou.

Radio 105 se k velké lítosti svých příznivců snaží neúspěšně získat licenci na terestrickou frekvenci. Všechny pokusy získat koncesi na vysílání mediální regulátor BAKOM zamítl, většinou z důvodu nedostatku volných kmitočtů. Před pěti lety se dokonce objevila petice, která pro Radio 105 požadovala VKV frekvenci. Svůj podpis pod ní připojilo 65 tisíc posluchačů. Ředitel a zakladatel Radia 105 Giuseppe Scaglione se rozčiluje: „Mediální ministr Leuenberger, který se při nedělních hovorech stále ukazuje jako liberál a určití lidé z BAKOMu nám v posledních letech permanentě házeli klacky pod nohy. Ještě horší ale je, že žádost 65 tisíc lidí, kteří si přejí 105 na VKV, tito pánové nevyslyšeli.“ Vedení Radia 105 se ale nevzdává a bude i nadále bojovat za právo a záležitosti mladých.

Radio 105 doufá nejen v čestnost a rozum mediálního ministra Leuenbergera, ale také vkládá velké naděje do digitalizace. Velké možnosti skýtá i internet. V posledních třech letech přišlo Radio 105 s třemi novými programy, aby ještě lépe uspokojilo potřeby svých posluchačů. Blackmusic, hip hop a R´n´B hraje stanice 105 Dope. 105 Classics nabízí kultovní a klubové hity sedmdesátých a osmdesátých let. 105 Hitradio hraje aktuální hity z hitparád. Tyto stanice vysílají pouze po internetu. A to v CD kvalitě. Měsíčně si je naladí 485 tisíc uživatelů a tendence je stoupající.

Radio 105 dalo za uplynulých osm let práci řadě profesionálů. Zároveň ale umožnilo rozvinout talent mladým zájemcům o práci v mediální branži. Radio 105 jim nabídlo možnost vyzkoušet si práci v rádiu a investovalo do jejich výcviku. Některým z těchto moderátorů se podařilo stát se mezi mladými posluchači kultovními osobnostmi. Jiní zase získali práci u velkých rádií.

Radio 105 se bude snažit i nadále se starat o překvapení a rozruch ve světě švýcarských rádií a nehodlá se ovlivnit zpátečnickou mediální politikou. Jistý úspěch se společnosti Music First Network AG, která Radio 105 provozuje, podařil začátkem letošního roku rozjezdem stanice Radio Monte Carlo. O té a také částečně i o Radiu 105 a veřejnoprávním Virusu více v článku Quizradio, Monte Carlo a další zajímavé formáty.

Radio Monte Carlo také vysílá v kabelových rozvodech a po internetu. Při produkci programu Radio Monte Carlo a Radio 105 spolupracují. Radio Monte Carlo nabízí kromě hudby i zprávy. Některé zajímavé příspěvky vznikají ve spolupráci s hospodářským magazínem Bilanz. „Sázíme na v některých zemích striktně dodržované pravidlo Music and news a nedáváme prostor banální moderaci a trapným soutěžím,“ komentuje formát stanice její ředitel Giuseppe Scaglione.

Co se hudby týče, nabízí Radio Monte Carlo přes den výstřelky aktuální popové scény míchané s tím nejlepším let uplynulých. Večer se pak objevují pořady jako Monte Carlo Nights, kde dostává prostor lounge, chill out, nu-jazz, nu soul a world music.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .