Ve Štýrském Hradci vznikne nové rádio

Ve druhém největším městě našich jižních sousedů vznikne nové rádio. To bude hrát střední proud, který tady doposud chyběl. Radio Graz se rozjede začátkem příštího roku. Frekvenci dostalo po jednom zkrachovalém rádiu, které vsadilo na nostalgickou hudbu třicátých a čtyřicátých let. Uvidíme, jak se projektu bude dařit a zda porazí, jak si plánuje, v poslechovosti alternativní Soundportal, kterému se ve městě alternativního umění daří.

V půli ledna 2008 začne ve Štýrském Hradci vysílat nové rádio a to Radio Graz. Za projektem stojí, jak píše Radioszene.de, Dr. Martin Zimper. Ten není v dějinách rakouských rádií neznámým pojmem. Naposledy se angažoval ve Vídeňském Novém Městě v rádiu Party FM. Když se v roce 1998 otevřel rakouský trh soukromým rádiím, podílel se na vytváření stanice Energy 104,2.

Vysílání začne v druhé polovině ledna. Už od začátku měsíce se ale budou vysílat upoutávky na nový program. Tým chce mít přitom Zimper pohromadě už do začátku prosince. S jeho sestavováním bylo potřeba počkat do doby, než bude potvrzeno udělení licence. Prostory pro studia převzalo nové rádio po stanici Krone Hit. Studio se ale přestaví a také vybaví novou technikou. Radio Graz bude používat pro odbavování vysílání řešení od Mediatronu. Po štýrském Krone Hitu zdědila nová stanice i jednu důležitou osobu. Tou je Thomas Rybnicek. Ten byl na Krone Hitu šéfredaktorem a šéfem marketingu, teď bude zástupcem programového ředitele.

Dlouhou dobu se laborovalo nad jménem nového rádia. Původně se zvažoval název Mur-Radio. S tímto názvem i žádali o licenci.  Po dlouhém lámání si hlavy nakonec vzniklo, podle hesla: keep it simple and stupid, Radio Graz.

Jak říká v rozhovoru pro Radioszene programový ředitel Martin Zimper, jméno je programem. Rádio budou pro Štýrský Hradec dělat Hradečáci. Vztah k lokalitě, informace ale také zábava, která bude bavit a zajímat obyvatele Grazu. „Věřím, že máme na rozhlasovém trhu ve Štýrském Hradci dobré šance.“, věří si Martin Zimper. Žádné jiné rádio se totiž na toto město neorientuje, pokud pomineme Radio Soundportal, které je ale alternativní stanicí. Radio Graz se bude orientovat na posluchače nad třicet let, kteří zakládají rodiny a vůbec řeší už trochu jiné problémy než mladí, kteří se zajímají o alternativu. Cílová skupina by teda měla být ve věku 30 až 60 let. Z 310 tisíc obyvatel Grazu, kterým je více jak deset let je to polovina, v kategorii 14 až 29 let (posluchači mladších formátů) jich je jen 85 tisíc.

Hudební mix namíchá Radiu Graz Wolfgang Biechele, který byl dlouhou dobu hudebním ředitelem Antenne Bayern a Walter Gröbchen, který se věnuje rakouské hudbě. Podle licence má rádio hrát šedesátá, sedmdesátá a osmdesátá léta a značný podíl rakouské či německy zpívané hudby. Cílem Radia Graz je, aby polovina písniček, které zahraje, nehrálo žádné jiné rádio, které se dá ve Štýrském Hradci běžně naladit. Martin Zimper uvádí konkrétnější představu. Hrát se bude řada písniček, které se v minulosti proslavily, dostaly se třeba i do Top 100 v letech 1960 až 1985, ale dnes na ně rádia zapomínají.

Poslouchače chce nová stanice přetáhnout veřejnoprávním rádiím. Ta mají stále osmdesát procent podílu na trhu. Za konkurenty nová stanice nepovažuje Antenne Steiermark ani Soundportal nýbrž Ö3 a regionální vysílání ORF Radio Steiermark. I když soukromá rádia za konkurenci nepovažuje, doufá, že za rok předstihne v poslechovosti Soundportal a stane se jedničkou lokálního trhu.

Nová stanice začne vysílat na štýrskohradecké frekvenci 94,2 MHz, na které původně vysílalo rádio hrající nostalgickou hudbu třicátých a čtyřicátých let. Celkem se o tuto frekvenci ucházelo 11 žadatelů. Větším favoritem se přitom zdála být například Arabella.

Ve Štýrském Hradci už vysílalo několik stanic, které ale nevydržely dlouho. Neuspěl tu například projekt Radia Melange  (viz www.radiotv.cz/radio-clanky/3037/radio-melange—vycvikove-radio.html ), které se udrželo ve vysílání jen tři měsíce. Vysílání ukončilo i už zmiňované Nostalgieradio, Grazer Stadtradio a 107,5 Der Musiksender.

Radio Graz ale nenabízí alternativu nýbrž střední proud, který zatím ve Štýrském Hradci nikdo nehraje. Veřejnoprávní Radio Steiermark se orientuje spíš na starší generaci a soukromé stanice na mladší.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .