V Prachaticích si můžete prohlédnout historii rádia Faktor

Jihočeské (Hit)rádio Faktor připravilo pro své posluchače výstavu, díky níž se může každý alespoň na chvíli ponořit do rozhlasové kuchyně, třeba až do doby před 16ti lety, ale také do vypjaté situace za povodní v roce 2002, kdy tři rádia pod střechou Faktoru prokázala zaplaveným jižním Čechám obrovskou informační pomoc…
Rozsahem nevelkou, obsahově však jedinečnou výstavu „Doma na jihu“ si můžete prohlédnout až do konce prázdnin v budově Městské knihovny v Prachaticích.

K vidění jsou články z novin a časopisů od začátku fungování do současnosti, fotografie z akcí rádia, ze zákulisí vysílání, promo předměty, dokumentace velkých her pro posluchače, fotky zajímavých návštěv v našem studiu a jeden z panelů připomíná i rok 2002,“ prozradil serveru RadioTV.cz promotion manager rádia Faktor Roman Havel a dodal: „Povodeň ochromila všechna média v kraji a Rádio Faktor zůstalo jediným, kdo díky centrálám, zásobováním vším potřebným po lodích od našich přátel a díky partě lidí, kteří chtěli pomoci vysílalo – a skutečně to nebyl zábavný program, tenkrát šlo o to, kde je třeba dobrovolníky, kam se dá ještě jet nebo jít, ale i do které prodejny ve kterém městě přivezli základní potraviny. Poslouchat mohli jenom ti, kteří měli staré tranzistoráky na baterky, ale i těch bylo hodně. Jako celek by výstava měla spíš připomenout těm, co pamatují začátky soukromého vysílání, jaké to tehdy bylo. A mladším ukázat, jak vlastně Hitrádio Faktor začínalo…“ čili zkráceně řečeno „Prostě ze sklepa na Kleť, z ničeho k dnešní pozici v éteru.“

Původně zamýšlelo rádio návštěvníky nechat si rádio i trochu „osahat“ vlastníma rukama. „Už při vernisáži jsem řekl, že rádio je pro uši a není na něm moc k vidění. Proto nás mrzí, že jsme nemohli na výstavě použít náš starší vysílací systém, na kterém by si návštěvníci mohli i zkusit obsluhu vysílání a hlavně přehrát staré jingly, reklamy a upoutávky z dob začátků rádia. Výstava je přístupná zdarma – to je nesporně výhoda, bohužel prostor není hlídaný tak, aby nám drahé věci nemohly lehce zmizet. Proto jsme od této myšlenky nakonec ustoupili. Ale třeba příště už to půjde,“ dodává optimisticky Roman Havel a odpovídá nám dále na otázku proč se ale vystavuje teď – 16 let po vzniku stanice a kdo vlastně přišel s nápadem výstavy: „Myšlenkou přišla paní Bicanová z prachatické knihovny. Nijak dlouho jsme neváhali, nápad se nám zamlouval, k realizaci bylo dost času. Je to poprvé v historii naší stanice.“

Tato slova potvrzuje také Mgr. Hana Mrázová ředitelka MěK Prachatice: „Nápad přišel ze strany knihovny. Od června 2003 bylo uspořádáno mnoho výstav v našich výstavních prostorách. Kladu si za cíl oslovovat různé subjekty prachatické, z celé republiky nebo zahraniční. Zaznamenávám kladné ohlasy, jak na výběr témat, tak na přibližně dvouměsíční výstavní interval.“

Podle knihovny je výstava zatím velmi úspěšná a návštěvníky hodnocena kladně „Jsem pyšná, že se počet čtenářů zvýšil a dosáhl téměř 29% z počtu prachatických občanů. Letos nás v měsíčním průměru navštívilo a tudíž shlédlo nabízenou výstavu 4 000 lidí.“ Říká Mgr. Hana Mrázová.

Chcete-li se k těmto spokojeným tisícům návštěvníků připojit i vy, můžete. Výstava je k vidění kdykoli v otevírací dobu knihovny v Husově ulici 71 a to zcela zdarma (podrobnější informace na: www.knih-pt.cz) v jejím suterénu. Výstavu pak podle své vlastní zkušenosti doporučuji spojit s výletem na nedaleký kopec Libín a pokochat se z rozhledny i krásou Šumavy a jižních Čech… Pokud máte auto nebo jste ještě dobrodružnější, ani slavný více jak 1360 metrů vysoký Boubín odtud není daleko!

Pokud ale výstavu nestihnete, nebo jsou pro vás Prachatice příliš „nedostupné“, nemusíte věšet hlavu – všechny použité materiály budou v září přesunuty do sídla rádia v českobudějovické ulici U tří lvů a tam budou k vidění i nadále. Rádio se rozhodně nebrání myšlence výstavu předvést i jinde.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .