Švýcaři rozdělili rádiím osm licencí na T-DAB

Švýcaři udělili koncese osmi rádiím, které budou vysílat v DAB. Jeden z osmnácti žadatelů je neudělením zaskočen. Hlavním kritériem při rozhodování o tom, kdo bude smět vstoupit do digitálního éteru, bylo, že přinese přidanou hodnotu, která posluchače přiměje k tomu, aby přeladili na digitál. Ti, co koncese nedostali se ale nemusí obávat, že by upadli v zapomnění. I oni se můžou do éteru dostat.

Radiolab se orientuje na poměrně široké publikum v rozsahu dvacet až šedesát let. Kromě zábavy má přinášet také vzdělání. Provozovatelem bude Radiolab AG. Mnohem užší je cílová skupina stanice Radio For Youngsters akciových společností Radio Z a Ringier. To se bude snažit oslovit děti a mládež ve věku 10 – 14 let a přinášet jim hudbu a informace. Swiss Mountain Holiday Radio je společný projekt několika horských rádií, která budou společně přinášet informace z odříznutých horských oblastí do center. Cílovou skupinou jsou posluchači ve věku 25 – 55 let.

SoundCity společnosti Media4000 GmbH přinese do Curychu alternativní urbanohudbu (lounge, world music, drum & bass, house a electronicu). Zaměření na obecenstvo od 16 do 45 let. Lidovou hudbu, švýcarské zvyky a zprávy přinese do éteru Radio Eviva akciové společnosti Radio Central. Firmy Radio Zürisse a NZZ se spolu podílejí na stanici Radio.ch, která bude poskytovat informace, zábavu a pomoc v různých životních situacích posluchačům od 25 do 60 let. Radio Jay stejnojmenné akciové společnosti přináší současnou hitovou hudbu (pop, black music, house a rock) a informace ze zákulisí. Zacílení je na posluchače ve věku 15- 34 let. A poslední je Djradio DELUXE firmy Beril AG, která chce současnou urbanomuzikou oslovit auditorium ve věku 20 až 50 let.

O licence (nebo koncese, jak se říká ve Švýcarsku) se u Úřadu pro životní prostředí, dopravu, energii a komunikaci UVEK přihlásilo celkem 18 projektů. Digitální frekvence  DAB pro německy mluvící Švýcarsko byly vypsány loni na podzim. UVEK vybral osm výše uvedených projektů, které pustí do éteru. Dalších deset zamítl. Zamítnutím ale ještě nejsou ztracené.

Můžou totiž vysílat bez koncese. Stačí se jen dohodnout s provozovatelem DAB-platformy. Koncesi dostávají ti, kteří přispějí k větší atraktivitě, inovaci, oživení trhu a originalitě a jsou doplňkem k ostatním programům a vedou k pluralitě názorů a rozšiřují nabídku.

Odmítnutými projekty jsou Radio 32 Goldies, Digi-Box, Radio Top Two, Radio Plus, Toxic.fm, Immo-Radio, Groove a Swiss Music Radio. Právě to bylo neudělením koncese zaskočeno. Úřad UVEK se domnívá, že by tato stanice nepřispěla k větši atraktivitě technologie DAB u posluchačů.

Swiss Music Radio plánovalo vysílat společně s Radiem Sunshine, se kterým také žádost o koncesi podalo. Teď vedení obou rádií řeší, co dál.Radio Sunshine tedy uvažuje o možnosti dohodnout se s provozovatelem platformy na zařazení do nabídky.

Nové digitální stanice nabídne i veřejnoprávní rozhlas. DRS 4 News je zpravodajská stanice, která přináší 24 hodin denně zpravodajství v němčině. Zprávy v angličtině nabídne World Radio Switzerland.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .