Střelkyně z North Musicu nepůjde před soud

radiotv22Rozhodnuto! Uběhly přesně tři měsíce od střelby v prostorách Radia North Music v Ústí nad Labem a zdá se, že případ je u konce. Střelkyně, která v polovině května rozstřílela studio a těžce zranila moderátora, nepůjde do vězení. Ale do psychiatrické léčebny.

„Podáváme soudu návrh na ochrannou psychiatrickou léčbu ústavní formou,“ sdělil Lidovým novinám šéf Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Jan Jakovec. Třicetiletá střelkyně byla převezena z litoměřické vazební věznice do psychiatrické léčebny v Horních Beřkovicích. Ačkoliv se to může zdát jako nespravedlnost, střílející žena je dlouhodobě nemocná. Navíc podle psychiatrického posudku trpí paranoiou. V okamžicích palby byla téměř nepříčetná. „Měla naprosto vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti,“ uvedl žalobce. Z pohledu psychiatrů to znamená, že není odpovědná za své jednání. Jinými slovy: Nevěděla, co dělá.

Verdikt psychiatrů má zásadní dopad pro trestní řízení – pachatelka má zajištěnou beztrestnost. „Vzhledem k znaleckému posudku, který je jednoznačný, musíme zastavit trestní stíhání,“ sdělil státní zástupce. Žena byla v pátek, v den, kdy končila tříměsíční vazební lhůta, převezena z věznice do léčebny. Proti verdiktu o zastavení trestního stíhání je možné podat stížnost. Její úspěch, tedy šance na to, že by žena mohla být v řádném procesu odsouzena třeba i k mnohaletému vězení, je víc než mizivá. „Posudek znalců je natolik jednoznačný, že stížnost nebude mít šanci na úspěch,“ míní Jakovec. Případnou stížností by se zabývalo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Podle žalobce se nepodařilo objasnit ani motiv činu. Nemocná žena hovořila o znásilnění, o němž není žádný policejní záznam. Tvrdila, že do rádia, kam opakovaně chodila, prý měly přijít nějaké důkazy, které by usvědčily pachatele.

Postřelený moderátor se léčí na Liberecku

Těžce postřelený moderátor Pavel Hájek, který se stal jedinou obětí květnové střelby s těžkým zraněním, se doléčuje v rehabilitačním zařízení na Liberecku. Z Jednotky intenzivní péče chirurgického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem byl již propuštěn. Zde se podrobil komplikované operaci páteře. Zranění Hájka byla natolik vážná, že zanechala trvalé následky.

Střelbou z 15. května 2003 byl ještě lehce zraněn redaktor Kamil Bilský, kterého pořezalo roztříštěné sklo ze vstupních dveří. Dalším zraněním zabránila šťastná náhoda, střelkyni se vzpříčil v hlavni náboj a vzápětí byla zneškodněna.

Šlo střelbě zabránit?

Hned v den útoku se vyrojily spekulace, že střílející třicetiletá žena nebyla zaměstnancům Radia North Music neznámá. Například Českému rozhlasu Sever redaktorka Tereza Chládková řekla: „Ta žena se tady pohybovala prakticky každý den. Přicházela okolo sedmé hodiny, před osmou odcházela. Když jsme se jí ptali koho hledá, vždy odpověděla že nic nepotřebuje. Samozřejmě se nám to zdálo podezřelé, ale nepočítali jsme, že se stane takováto tragédie.“

V dalších dnech se na diskusi iDnes objevil anonymní příspěvek: „…Před časem (zřejmě někdy kolem valentýna nebo možná nového roku) údajně redakce pořádala jakousi párty, která se zvrhla v frupáč nebo co. Tu holčinu, co jim tam přišla „uklidit“ měli údajně redaktoři ožrat do stavu podobného vlnitému plechu a přeříznout…“ Žalobce potvrdil, že střílející žena při výsleších skutečně vypovídala o znásilnění, o němž ale není žádný policejní záznam.

K zabezpečení prostor rádia ředitel stanice Miroslav Hašek v den útoku rovněž Českému rozhlasu Sever řekl: „Nyní tady budeme mít střežení a každopádně se vrátíme k zabezpečení, které jsme měli ještě ve starých prostorách na Masarykově třídě. Tam jsme měli mříž v mezipatře, tady alespoň musíme dát mříž na vchodové dveře.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .