Slovenský rozhlas čtvrt roku po přeměně

Před pár měsíci se Slovenský rozhlasový éter otřásl. Asi každý Slovák zaznamenal kampaň v níž se hlásalo: „Postavili jsme rozhlas na hlavu“. Nové vedení Slovenského rozhlasu se rozhodlo přeorganizovat svojí vysílací síť a navíc i pozměnilo vysílací okruhy. Některé stanice vydělaly, některé zaplakaly. Asi největší radost udělala změna Rádiu Regina, které si na úkor sesterského Rádia_FM a rádia Devin „polepšilo“ z SRo 4 na SRo 2 a zároveň získalo poměrně kvalitní síť VKV vysílačů, které do té doby „chyběly“. Jak to všechno vidí rádia teď – čtvrt roku poté?

Největší reforma rozhlasu na Slovensku

Jedním z nejdiskutovanějších témat byl osud Rádia_FM. Rádio_FM je po přerodu z Rock FM rádia už léta stanicí Slovenského rozhlasu pro mladé posluchače a posloužilo i jako dobrý příklad pro mladší pražské rádio Wave. Původně vedení SRo zamýšlelo z Rádia_FM vytvořit jen jakési metropolitní rádio pokrývající jen největší města Slovenska.

Informace prosákly mimo rozhlas a to samozřejmě vyvolalo nevoli, které možná vděčíme za to, že se záměr neuskutečnil. V srpnu 2006 byla do čela Slovenského rozhlasu jmenována PhDr. Miloslava Zemková a s tím přišly i velké změny. Reorganizovalo se skoro Všechno, protože stav SRo byl poměrně žalostný a není tedy divu, že 29. ledna 2007 došlo i na síť vysílačů. Na více než polovině všech vysílačů rozhlasu na Slovensku došlo ke změně programu!

„K přerozdělení došlo kvůli naplnění zákona, ale také proto, abychom zabránili zbytečnému překrývání,“ odůvodňovala tehdy tento krok ředitelka Miroslava Zemková. Jen pro upřesnění, dva z pěti celoplošných okruhů totiž nesplňovaly zákonem dané pokrytí 80%.

Národnostní rádio Patria dříve pokrývalo asi třetinu populace, teď pokrývá 100%, sice „jen“ na středních vlnách, ale i tak to ta stovka je. Také rádio Regina si polepšilo z 64 na 96% populace. Největší rána byla ale zasažena Rádiu_FM, to přišlo o víc jak 14% populace, přičemž bez signálu Rádia FM teď zůstává třeba Žilina, Prievidza, Prešov nebo i Nitra – tedy jedy z největších měst Slovenska (mapu pokrytí si můžete prohlédnout zde).

Rádio_FM zachráněno se sníženým pokrytím

Jak si posluchači za uplynulý čtvrtrok posluchači zvykli nebo nezvykli na tuto změnu jsme se zeptali přímo v rádiu_FM…„Pochopiteľne, objavilo sa veľké množstvo negatívnych reakcií. Prevažná väčšina z nich bola od obyvateľov miest Žilina, Nitra a z východu Slovenska, kde Rádio_FM prakticky bez náhrady stratilo silné ženevské frekvencie. Počet sťažností, ktoré sme dostali elektronickou poštou a prostredníctvom diskusného fóra na webe, sa pohyboval rádovo v tisícoch,“ řekl pro RadioTV ředitel SRo 4 – rádia FM Bc. Dušan Vančo.

Největšími problémy defacto bezreklamového Rádia_FM zůstávají tedy Žilina, a Kysuce. „Žilinský kraj bol pre Rádio_FM mimoriadne silný. Mali sme tam najvyššiu počúvanosť zo všetkých krajov. Podobne na tom bola Banská Bystrica a Prešov. Bolo by naivné neočakávať stratu poslucháčov a celkom určite bude úspechom, ak po týchto zmenách obhájime čísla počúvanosti z poslednej vlny prieskumov. Vedenie rozhlasu už koordinuje nízkovýkonné frekvencie v spomínaných mestách, takže paradoxne napríklad v Čadci by mal byť signál lepší, ako doposiaľ. Koordinácia však nejaký čas trvá a tento boj s časom nahráva konkurencii…“ dodává Dušan Vančo. Rádio_FM za poslední roky ztratilo obrovskou část populace. Není se ale co divit, od rockové muziky přešlo k alternativní scéně, a chce oslovit mladé posluchače do 30 let – nejsilnější skupinou jsou lidé okolo věku 25, od níž nemá daleko ani ředitel stanice. Po reorganizaci vysílačů však lze očekávat v poslechovosti obrovský propad. Možná se časem na Rádiu_FM dočkáme i malých změn – rádio se musí přizpůsobit potencionálním novým posluchačům…

Ne nadarmo Slováci říkají, že Česko pro ně začíná až druhým břehem řeky Moravy – Rádio_FM mělo velkou řadu příznivců i na Moravě, i to už je ale teď povětšinou minulostí – dnes si na Moravě Rádio_FM naladíte jen na Uherskobrodsku, jižní části Hané a jihu Valašska z Trenčínské frekvence 101,2 MHz a na Podluží (Břeclavsko), Hanáckém Slovácku a Hodonínsku na 102,8 MHz – ostaním nezbývá, než internet nebo satelit. „Najviac reakcií bolo z Ostravska, kde sme mali signál z Krížavy. Žiaľ tento fakt je už iba kusom histórie. Teší ma, že sme boli aj pre poslucháčov z Českej republiky rádiom, ktoré z hľadiska zamerania a formátu nemalo konkurenciu,“ dodává Dušan Vančo – ředitel SRo 4 – Rádia_FM.

Nejvíce si polepšilo Rádio Regina

Jak jsme se již zmínili, nejvíce si polepšilo rádio Patria zaměřené na národnostní menšiny a již předtím velmi oblíbené rádio Regina (Bratislava, Banská Bystrica a Košice). “Ohlasy poslucháčov sú rôznorodé. Od tých, čo nás kritizujú, že si nás museli hľadať na nových VKV frekvenciách a prišli o stredné vlny až po nadšené ohlasy poslucháčov, ktorí oceňujú konečne kvalitný príjem, bez šumu a na VKV frekvencie netrpezlivo čakali. Prvotná rozladenosť niektorých poslucháčov súvisí s tým, že každá takáto zmena narúša rokmi zaužívaný stereotyp. Takže po zmene sme naozaj zaznamenali nárast ohlasov na nové frekvencie, ale v týchto dňoch už prakticky ustali. Väčšina poslucháčov si už Reginu zrejme v éteri našla, veď VKV frekvencie pokrývajú viac ako 95 percent osídleného územia Slovenska,“ sdělil RadioTV ředitel druhého okruhu Slovenského rozhlasu – rádia Regina Mgr. Juraj Pucher a dodává:Mnohí poslucháči naozaj ocenili kvalitu signálu na frekvenciách VKV, ale technologické zmeny niektorým príjem vysielania skomplikovali. Najmä starší poslucháči Rádia Regina nemajú VKV rádiá. Cena takýchto prijímačov však na Slovensku nie je vysoká, takže si myslíme, že ich zakúpenie nebude výrazným zásahom do rodinných rozpočtov.“

Zatímco Rádio_FM o velkou spoustu posluchačů přišlo, rádio Regina si určitě hodně polepšilo. Na první „oficiální“ výsledky poslechovosti si ale budeme muset ještě počkat, to potvrzuje i Juraj Pucher: „Najbližší výskum Medianu, ktorý bude reflektovať zmeny frekvencií a novú programovú štruktúru Rádia Regina budeme k dispozícii až v polovici roka. V tretej vlne výskumu počúvanosti za minulý rok, keď sme už urobili vo vysielaní niektoré programové zmeny sa však ukázalo, že počet poslucháčov Rádia Regina výrazne vzrástol. Podľa výskumu v druhej vlne roka 2006 počúvalo Reginu o niečo viac ako 6 percent poslucháčov, na konci roka 2006 to už bolo takmer 8 percent. V absolútnych číslach Median uvádza, že Rádio Regina má 343 tisíc poslucháčov.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .