Skupina GES má údajně zájem o Kiss a RadioNet

radiotv22Skupina GES údajně projevila zájem o vstup do některé z rozhlasových sítí. V této souvislosti se nejvíce spekuluje o rodině Kiss rádií. Kiss tyto spekulace ostře odmítl, GES svůj zájem nepotvrdil ani nevyvrátil. GES prakticky vstoupil na rozhlasový trh už letos na jaře, když v licenčních řízeních v Praze, Brně, Ostravě a Opavě uspěly společnosti, které jsou s ním majetkově nebo personálně propojeny.

Kissu chybí Ústí, Hradec a Jihlava

Rodinu Kiss rádií v současnosti tvoří rádia Kiss 98fm (Praha), Kiss Hády (Brno), Kiss Morava (Ostrava, Šumperk a Olomouc), Kiss Proton (Plzeň), Kiss Publikum (Zlín a Uherské Hradiště), Kiss Jižní Čechy (Český Krumlov, České Budějovice a Tábor) a Kiss FM (Liberec, Kutná Hora a Pardubice). Ve všech těchto rádiích má podíly společnost Radio Investments, s.r.o. kterou z 65% vlastní nizozemská firma Radio Investments N.V. a podíly ve výši 17.5% ovládají Radovan Vaškovič a Pavel Ťahan (donedávna předseda představenstva společnosti Mag Media 99, která prodává reklamní čas na TV Nova). Do jejich portfolila patří také rockové Radia Beat a hlavně reklamní zastupitelství RadioNet.

Podle květnového Mediaprojektu má skupina Kiss rádií celkovou denní poslechovost 478 tisíc lidí při podílu na trhu 5.9 procenta a mediazastupitelství RadioNet oslovuje denně 980 tisíc lidí při podílu na trhu 13.1 procenta. Nejlepších výsledků dosahuje brněnské Kiss Hády, které si denně naladí 127 tisíc posluchačů při podílu na trhu 1.5 procenta. Rádia Kiss 98fm a Kiss FM míří formátem Soft AC na posluchače věku 25-45 let, ostatní rádia jsou postavena na formátu Hot AC a oslovují převážně posluchače na věkové skupině 15-30 let.

Tvoří GES mediální dům?

Podle zdrojů blízkých Kiss rádiu a RadioNetu by mohl být Kiss na prodej, podobné hlasy zaznívají také z dalších mediazastupitelství. Nejčastěji se přitom mluví o skupině okolo skupině GES, pro kterou by mohl být Kiss a potažmo celé mediazastupitelství RadioNet cestou, jak plnohodnotně vstoupit na rozhlasový trh.

Skupina GES je v současnosti plně etablována na televizním trhu, kde ovládá televizi Prima a na stole Rady pro RTV leží její žádost o povolení vstupu do televize Galaxie. Prostřednictvím držitele licence Primy, společnosti FTV Premiéra, má 50-procentní podíl ve firmě Czech Link, která od roku 1997 zajišťuje satelitní vysílání České televize, Primy, TV3 a slovenské Markízy. V oblasti tištěných médií GES figuruje v týdeníku Mladý svět, čtrnáctideníku Recepty prima nápadů a před několika dny pustila do oběhu také týdeník TV Tip Seriál. K vytvoření plnohodnotného mediálního domu ovšem GESu chybí rozhlasové stanice. Společnost je sice napojena na nová rádia Hey (Ostrava a Opava), Špica (Brno) a Tón (Praha), ale ta s výjimkou brněnské stanice dosud nevysílají a bude nějakou chvíli trvat, než si najdou své posluchače.

Pokud má tedy GES zájem nabídnout svým klientům v nejbližší době také rozhlasový balík, bude se muset poohlédnout po fungující síti rozhlasových stanic. Vzhledem k tomu, že vlastníky celoplošných rádií Impuls, Frekvence 1 a Evropa 2 jsou zahraniční firmy dlouhodobě působící v oboru rozhlasového vysílání, je jedinou dostupnou alternativou síť Kiss rádií.

Kiss: Je to naprostý nesmysl!

Jednatel a spolumajitel společnosti Radio Investments Radovan Vaškovič tyto úvahy kategoricky odmítl slovy „Je to naprostý nesmysl.“ Podstatně méně rezolutní jsou zástupci skupiny GES, kteří tuto možnost nevyvrátili. „V současné době se upřesňuje koncepce skupiny GES na rádiovém poli a z tohoto důvodu nechceme blíže komentovat či popisovat aktivity skupiny GES v této oblasti,“ odpověděla mluvčí Jana Adamíčková na otázky serveru RadioTV ohledně možného vstupu do programové sítě Kiss nebo mediazastupitelství RadioNet.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .